Ergün Aydoğan

Ergün Aydoğan

Yerel seçimler, Balıkesir'de demokratik devrim!

                          

Her seçim tarihidir hiç kuşku yok ama bazı seçimler vardır ki sonuçları birçok kesime farklı açılardan ‘şaşırtıcı, sürpriz’ gelir; bu seçimlerde işte böyle bir seçimdir.

Doğal olarak seçimin kazananları da kaybedenleri de kendi perspektiflerinden sonuçları değerlendirecektir; hoş bizim siyasetimizde başarısız kimse yok, herkesin kendine göre kazanma tarifi var! Bir belde belediyesiyle, bir muhtarlıkla başarı hikayesi yazan siyasetimiz var!

Biz kendi adımıza her açıdan olabildiğince mutluyuz. Öncelikle çok uzun yıllardır beynimize nakşedilen ‘ne olursa olsun’ CHP birinci parti olamaz tezi 47 yıl sonra çökmüştür; yeterli, tamam bu iş bitti denilebilir mi elbette yeterli değil, bu iş bitmedi tam aksine daha yeni başlıyor. İkincisi çok uzun yıllar sonra ilimiz Balıkesir’de ilk kez Büyükşehir Belediyesini, 20 ilçenin 15’ni kazanıyoruz. Hatta İYİ Partiyle ‘örtülü’ ittifak yapılan İvrindi’yi de sayacak olursak 16 ilçeyi CHP’nin alması bir büyük başarı; Demokratik bir devrimdir.

Bu başarının oluşmasında genel siyasi konjonktürle birlikte CHP’deki değişimin olumlu etkileri yadsınamaz. Elbette ekonominin olumsuzluklarından en çok etkilenen emeklisi, çalışanı, dar gelirlisi, esnafı, tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticilerimizin içinde bulundukları olumsuzluklar ve geleceğe dair umutsuz gençlerin de siyasi tercihleri de etkili olmuştur.

Ama en önemlisi, belirleyici olan en önemli faktör seçmenin tercihine mazhar olan ‘adaylar’dır. Bunun önderi, lideri de Büyükşehir adayı Ahmet Akın’dır. Şimdi Balıkesir halkının vicdanında 2019’da yarım kalmış bu serüvenin tamamlanma sürecine kısaca bakmak gerekirse…

2019 yerel seçimlerinde Ahmet Akın önce büyükşehir adayı olarak ilan edildi. Sonra ittifak süreci başladı, ittifak görüşmeleri çerçevesinde Balıkesir İYİ Parti’ye bırakıldı. İYİP’in adayı 2009-2014 arasında MHP’den belediye başkanı olup, 2014’de MHP adayı olarak seçimleri kaybeden İsmail Ok’tu. Ahmet Akın’ın adaylığı geri çekilerek ittifakın ortak adayı olan İsmail Ok 2019 seçimlerini de kaybetti sonra yenildiği AKP’ye transfer oldu. Transferin karşılığı İsmail Ok 2023 seçimlerinde tekrar AKP milletvekili oldu.

Balıkesirli kadirşinastır, vicdanlıdır, merhametlidir; hak gaspına, vicdansızlığa ve merhametsizliğe sessiz, kayıtsız kalmaz. 2019’da kendi iradesi dışında siyasetin pazarlıkları sonucu iradesi elinden alınmasının gerekli cevabını bu seçimde ezici çoğunlukla verdi.

Balıkesir siyaseti merkez sağ siyasi ağırlıklı olsa da, rasyonelliğe yakın tercihleriyle sıkça değişiklik yapar. Son süreçte 2004-2009 arası Sabri Uğur AKP, 2009-2014 MHP (o zaman daha AKP-MHP ittifakı yoktu), 2014-2019 Edip Uğur AKP (Edip Uğur’un görevi süresi bitmeden Erdoğan tarafından baskıyla istifa ettirilmiş, yerine Zekai Kafaoğlu gelmiştir), 2019-2024 şimdiki başkan Yücel Yılmaz AKP’den seçilmiştir. Son süreçte olduğu gibi 80 ve 90 yıllarda da Balıkesir’de üst üste seçim kazan 1989-1999 DYP’den Sami Gökdeniz dışında kimse yoktur. 1984-1989 ANAP’tan seçilen Ziyaettin Tan 10 yıl sonra tekrar bir dönem daha seçilerek 1999-2004 arasında görev yapmıştır.

Tabloda görüldüğü gibi Balıkesir seçmeni sıkça tercih değişikliği yapabilen seçmendir. Bu tercih değişikliği hizmet eksikliği midir yoksa seçilenlerin vatandaşla kurduğu insan ilişkileri midir, bunu siyaset kurumu ve elbette seçilenler değerlendirmelidirler!

1950’den beri CHP’nin yönetmediği Balıkesir’de 74 yıl sonra seçimin kazanılması ‘demokratik devrim’dir. Büyükşehir’le birlikte 20 ilçe Altıeylül, Ayvalık, Balya, Bandırma, Burhaniye, Edremit, Erdek, Gömeç, Gönen, Karesi, Manyas, Marmara, Savaştepe, Sındırgı, Susurluk belediyelerinin kazanılmış olması ayrı bir öneme sahiptir. Bu zaferin alınmasında Ahmet Akın’ın uzun hazırlık süreciyle birlikte, halkla kurduğu aralıksız-sürekli ilişki, heyecan veren projeleri, profesyonel çalışma yöntemlerinin etkisi olmadığı düşünülemez. Bununla birlikte her yerde olduğu gibi iktidar güçleriyle birlikte ‘bağımsız aday oyunlarına’ rağmen kazanılan bu zaferin ayrı bir önemi vardır.

47 yıl sonra Türkiye genelinde birinci olan CHP, 74 yıl sonra Balıkesir’de seçim kazanan CHP’liler sevinmeyi, mutlu olmayı sonuna kadar hak ediyorsunuz; bugüne kadar başkalarının sevindiği Ali Hikmet Paşa Meydanında sevinin, coşun, mutlu olmak sizin de hakkınız!

Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Akın’ın şahsında ilçe belediye başkanlarını yürekten tebrik ediyor, kentimiz adına başarılı olmalarını diliyoruz.

Şimdi sıra Balıkesir halkının teveccühüne karşılık vermek, seçimin kazanılmasında etkisi olan seçim vaatlerini yerine getirmek, halktan kopmadan, halkla iç içe halkın belediye başkanı sıfatını pekiştirerek elde edilen bu tarihi başarıyı kalıcı hale getirmek, sürekli kılmaktır.

Teşekkürler Balıkesir…

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.