Dr. Girayalp Karakuş

Dr. Girayalp Karakuş

İsrail’den Yeni Provokasyon: İSRAİL FİLİSTİN BAYRAĞINI YASAKLIYOR

İsrail hükümeti Yasama Komitesi, yükseköğretim kurumlarında ve üniversitelerde Filistin bayraklarının taşınmasını yasaklayan yasa tasarısını onayladı. Tasarının bu hafta oylanması için Knesset Genel Kurulu’nun huzuruna getirilmesine karar verildi. Meselenin ayrıntıları şu şekilde:
ÇOĞUNLUK KABUL ETTİ
    Şarkul Avsat’ın haberine göre, Muhalefetteki Likud Partisi Milletvekili ve eski İstihbarat Bakanı Eli Cohen'in gündeme getirdiği söz konusu tasarı, İsrail'de iktidardaki sağ ile muhalif sağ güçlerin Filistin bayrağı konusunda yürüttüğü savaşın devamı niteliğinde. Komitedeki iki bakan Tamar Zandberg ve İşçi Partisi’nden Nahman Shai’nin karşı çıktığı tasarı, hükümet koalisyonundaki bakanların çoğu tarafından onaylandı.
NEKBE YILDÖNÜMÜNE KARŞILAR
Tasarının Arap öğrencilerin Nekbe’nin yıldönümünde Tel Aviv ve Ben-Gurion üniversitelerinde Filistin bayrakları taşımasının ardından geldiğini belirten Cohen, “Bu yasa, İsrail'deki bazı Arap vatandaşlarının bize karşı provokasyonlarına kışkırtmalarına son vermek için gündeme getirildi. Bir yandan İsrail devletinden bütçe isteyip diğer yandan ise devlete isyan ederek devletin egemenliğini ihlal ediyorlar. Kendini Filistinli olarak gören herkesin Gazze Şeridi'nde yaşamasına yardım edilmelidir” açıklamalarında bulundu.
MUHALEFET VE İKTİDAR AYNI GÖRÜŞTE
Hem hükümeti hem de muhalefeti bu hususta tek bir noktada bir araya getirmekten memnuniyet duyduğunu ifade eden Cohen, Arap öğrencilerin Nekbe’yi anmak için yaptıkları gösteriyle ilgili açıklaması dolayısıyla Ben-Gurion Üniversitesi'ne verilen bütçeyi geri çekmeyi düşündüğünü söyleyen Maliye Bakanı Avigdor Liberman’a selamlarını iletti. Aynı zamanda Ben-Gurion Üniversitesi’nde gösteri düzenlenmesine verilen izni protesto eden Eğitim Bakanı ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yifat Shasha-Biton'a da selam yolladı. Kendisine yönelik eleştirileri reddeden Ben-Gurion Üniversitesi Başkanı Daniel A. Chamovitz, dün Knesset Eğitim Komitesi toplantısında yaptığı açıklamada şöyle söyledi: “Üniversiteler, İsrail toplumundan izole değildir; aksine toplumda olup bitenleri yansıtırlar. Bu yıl sağcı ve solcu iki farklı öğrenci grubu gösteri düzenlemek için talepte bulundu. Biz de olası şiddeti ve riskleri önlemek için onlarla diyaloğa geçip anlaşmaya vardık. Böylece iki gösteri de herhangi bir şiddet belirtisi olmadan bir saat içerisinde sona erdi. Filistin bayraklarının dalgalandırılması talepler arasında değildi. Ancak bunun yasal olduğunu ve bayrakların indirilemeyeceğini biliyoruz. Üniversite, İsrail devleti karşıtı bir provokasyona asla müsamaha göstermez. Gösteride böyle bir bahis mevcut değildi. Hem coğrafi, hem de demografik açıdan hassas koşullar altında eğitim verme ve ortak yaşam modeli sağlama uğruna çalışıyoruz. Desteğinize ve yardımınıza ihtiyacımız var, aksine değil”. 
FİLİSTİNLİLER TEPKİLİ
Ortak Arap Listesi Bloku Milletvekili Ofer Cassif, “Söz konusu yasa tasarısı, Bennett hükümetinin muhalefetteki düşmanları ile nasıl ateşkes yaptığını, Filistin halkına karşı savaşlarında onların yanında nasıl durduğunu gösteriyor. Böylece Siyonist hareket liderliğinin bugün yaşadığı krizin derinliğini ifade ediyorlar. Bayrağı indirmek için gazeteci Şirin Ebu Akile’nin cenazesine nasıl saldırdıklarını gördük. Likud hükümetindeki iki Knesset üyesi ve eski bakan Yisrael Katz ve Yoav Galant'ın Filistinli öğrencileri açık açık ikinci bir Nekbe ile tehdit ettiğine şahit olduk” ifadelerine başvurdu.

NOY: BÖYLE BİR TEHDİDE GEREK YOKTU 
Yazar ve aktivist Orly Noy ise şu açıklamalarda bulundu: 
“İsrail'in Filistin bayrağı konusundaki çılgınlığının iki açıklaması var. İkisi de maddi, kültürel ve kimlik açısından Filistinlileri alt ederek onların yerini almayı hayal eden Siyonizm'in başlangıcından bu yana sistemin yapısı ile bağlantılı. İsrail'in, işlediği suçları devam ettirebilmesi için hep bir düşmana ihtiyacı var. Bu da ikinci sebep. Oysa Arap ülkeleri ile ilişkiler iyileşirken böyle bir tehdide yer yok. Batı, İran ile diyalog yöntemini tercih ettiği sürece İran tehdidi etkisini kaybediyor. Filistin direnişi en coşkulu zamanlarından çok uzakta iken İsrailliler ise yakınlarda kolayca vurabileceği bir düşman arıyor.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.