Dr. Girayalp Karakuş

Dr. Girayalp Karakuş

Antisemitizm AVRUPA SİYASETİNE MALZEME OLDU

Eski İngiliz İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn’in La France’dan iki aday tarafından davet edilmesi, hem solda hem de sağda öfkeye yol açtı. Avrupa siyasetinde İsrail’e ve Siyonizme yönelik en ufak eleştiri getirenler antisemitik olmak ile suçlanıyor. Corbyn’de bunlardan birisi.  Daha önce bu sebeple parti üyeliği askıya alınmış ama 19 gün sonra itibarı iade edilmişti. Jeremy Corbyn gerçekten antisemitik mi? Neden Corbyn antisemitik ilan edildi? Antisiyonist olmak antisemitik olmak mıdır?

CORBYN FİLİSTİN’İ SAVUNDU

            73 yaşındaki Corbyn, 2015’ten 2019’un sonuna kadar İşçi Partisi’nin (solcu bir parti) lideri olan bir İngiliz politikacıdır. Filistin davasının da yılmaz savunucularından. İngiliz solunun başındayken özellikle Yahudi cemaat tarafından ciddi bir linçe maruz kaldı. 29 Ekim 2020 tarihinde Yahudi lobisinin etkisiyle partiden uzaklaştırıldı. Corbyn herzaman kendisinin Yahudi karşıtı olmadığını savunsa da siyasi eylemleri sürekli bazı kesimlerin tepkisini çekti. Marksist Corbyn partiyi sol adına yöneten dogmacı kafayla sürekli mücadele etti. Özelleştirmeye karşı, ulaşımdan haberleşmeye kadar önemli sektörlerin kamulaştırılmasından yana. Refahı zenginlere krizleri yoksullara bölüştüren sisteme tepki gösterdi. Kemer sıkma politikalarına da karşı bir isim. Irak Savaşı’nda Amerika’nın özür dilemesi gerektiğini ve dönemin İngiliz politikacısı Tony Blair’ın yargılanmasını istedi. Eski İşçi Partisi lideri, Yahudi nefretine dair can sıkıcı iddialar nedeniyle alaşağı edilecek en son solcu figür. Böylece muhalifler, kendisinin kapitalizmin başarısız olduğu yönündeki gerçekçi argümanıyla uğraşmak zorunda kalmayacak. Sosyalist Parti’nin sözcüsü Danielle  Simonnet Jeremy Corbyn’e sahip çıkanlardan birisi. Jeremy Corbyn hiçbir zaman tek bir Yahudi aleyhtarı açıklama yapmadı, ancak sol kanadı somutlaştırdığı için kaba bir manipülasyonun kurbanı.” dedi.

NEDEN ANTİSEMİTİK DENİLDİ

            Corbyn her zaman antisemitik olmadığını söyleyerek kendini savunsa da siyasi eylemlerinden dolayı ona antisemitik etiketi yapıştırıldı. Corbyn’in tepki çeken siyasi eylemleri şunlardır:

            -2009’da Hizbullah ve Hamas’ı dost ilan etti. Bundan dolayı Yahudi cemaatinin ve muhafazakâr David Cameron’un tepkisini çekti. Daha sonra Corbyn, bu açıklamalarından pişman olduğunu açıkladı.

            -2012’de, antisemitizmin geleneksel komplo motiflerinin duvar resminin silinmesine karşı çıktı. 2018’de bunun için de özür diledi.

            -2013’te Hamas’a yakın bir derneğin düzenlediği bir toplantıda İngiliz Siyonistlerle alay etti.

            -2014’te Holokost (Yahudi soykırımı) inkarcısı Paul Eisen tarafından düzenlenen Filistin yanlısı bir yardım etkinliğine katıldı. Büyük tepki çekti. Bu suçlamalar karşısında Eisen’in düşünceleri hakkında bilgi sahibi olmadığını ifade etti. Holokost’u  inkâr etmenin yanlış olduğunu belirtti. (Le Monde)

            Bütün bunlara rağmen Corbyn’in Yahudilere yönelik hiçbir aşağılayıcı sözü olmamıştır. Onun tasfiye edilmesinin asıl sebebinin anti-kapitalist olmasından kaynaklandığı söylenebilir. Ayrıca kendisine yönelik suçlamaları abartılı olduğunun altını çizdi. Çünkü kendisinin ırkçılığın her türlüsüne karşı olduğunu savunuyor.

ANTİSEMİTİK DEĞİL ANTİSİYONİST

            Jeremy Corbyn, Filistin meselesiyle yakından ilgili bir siyasetçi. Öyle ki İngiltere’nin iç siyasetini doğrudan ilgilendiren Brexit gibi meselelerde kaçamak tavırlar sergilemeye, zor toplara girmemeye özen göstermesine rağmen Filistin meselesinde epey açıksözlü, müdanasız denebilecek açıklamaları var. Labour dışındaki ve içindeki muhalifleri onun bu özelliğini bir avantaja çevirip Corbyn’i buradan vurmak için bir karalama kampanyası yürütmekteler. Corbyn ise kendini İsrail’in saldırgan politikalarına karşı Filistin halkının haklarını savunan bir anti-Siyonist olarak tanımlıyor. (Barış Özkul, Corbyn, Antisemitizm) s. 1) Bugünlerde çocuk terörüyle gündeme gelen İsrail’e ve kurucu ideolojisi Siyonizm’e karşı muhalefet, gerek bazı Yahudi gerekse Müslüman çevrelerde her geçen gün daha da genişlemektedir. İsrail bu muhalefeti antisemitizm yaftasıyla gayrimeşrulaştırmak istemekte ve her geçen gün daha da tehlikeye giren varlığını yeniden üretmek için bir koz olarak kullanmaktadır. Hem içeriden hem dışarıdan kendisine karşı muhalefet yükseldikçe giderek daha da saldırganlaşan İsrail’e karşı olan bu karşıtlıklar, şüphesiz antisemitik değildir. Dolayısıyla Siyonizm karşıtlığı, antisemitizm değildir. (Seda Özalkan, Siyonizm Karşıtlığı Antisemitizm midir, s. 1)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.