Sağlık Bakan'ı Koca  ve CHP Milletvekili Emir'in iddialarında gelinen nokta

Sağlık Bakan'ı Koca ve CHP Milletvekili Emir'in iddialarında gelinen nokta

Sağlık Bakan'ı Koca ve CHP Milletvekili Emir'in iddialarında gelinen nokta da yeni açıklamalar var

 

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanlığı'nın Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi'nden alındığını ileri sürdüğü belgeyi paylaşarak “Koca'nın bin 512 hasta var dediği gün 29 bin 377 vaka vardı” iddiasında bulunmuştu. Emir “10 Eylül'deki rakamları görüyoruz. O günkü toplam test sayısı 158 bin, negatif 128 bin 645, pozitif 29 bin 377” ifadesini kullanmıştı.

Bir gazetecinin CHP’li Emir’in iddiasını ilişkin sorusu üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bizim verdiğimiz tablodaki tüm veriler doğru” ifadesini kullandı. Koca sözlerini şöyle sürdürdü:

* Belge denilen, iddia edilen evrakla ilgili üzerinde bir tarih yok. Hangi tarih aralığında alındığına dair bir not yok. Bizim yazılım programımızda böyle bir arayüz yok. O gün için sözlü söylenen 10 Eylül olduğu söylenen gün için yapılan test sayısı 112 binlerde. 152 bin olduğu söyleniyor.

* Neresinden bakıp yorum yapacaksınız? Ben konuşmamda da ifade etmeye çalıştım, özellikle salgının seyrinde yapılan mücadele son derece önemli. Biz sahada tespit edilen herkesi özellikle filyasyonu, temaslı takibi yapıyoruz. Herhangi bir vatandaşı gizleyerek temaslı takip yapmıyoruz. Bütün vakalar için yapıyoruz bunu.

* Bunun dışında bütün vakalar ayrıca güvenlikli alan oluşturma noktasında devrede olan HES sistemimizin içinde. Bütün vakalar HES’te söz konusu. Siz vakayı gizleyerek filyasyonu önleyebilir misiniz, güvenlik alanı ortadan kaldırdığınızda bu salgınla mücadele edebilir misiniz?

* Eğer denilen şekilde olmuş olsa idi şu dönemde hastanedeki yatak doluluk oranlarımız halen niye yüzde 50’lerin altında. Yoğun bakım hala niye yüzde 66’larda. Bizim verdiğimiz tablodaki bütün bilgilerin hepsi, tamamının doğru olduğunu söylemek istiyorum. Tablodaki bütün veriler, bütün rakamlar doğrudur.

* Mücadelede de özellikle şu dönemde gizlenerek herhangi bir şey yapılmıyor, gizlenerek yapılmıyor. Bütün pozitif tespit edilen vakalar üzerinden yapılıyor. Ankara gibi ilimizde yüzde 60’a yakın vaka oranını gizleyerek düşürebilir misiniz?

* Doluluk oranları hastanede yatan vakaların toplam yatak içindeki oranını söylüyorum. Yoğun bakım yatak sayımız 28 bin. Sadece şu dönemde salgın döneminde ilave ettiğimiz yatak sayısı 3 bine yakın oldu. Ağır vaka sayımız bin 500’lerde. İlave ettiğimiz 3 bin yatağın yarısını ancak ağır hastalarımız oluşturmakta.

* Sadece Covid’li hastalar değil, bütün hastaların oranı olarak yüzde 667’yı söylüyoruz. Covidlerin buradaki 28 bin içindeki ağır hastanın yüzde 66’sı. Bunun da yüzde aşağı yukarı 5’ine yakını ağır hastalar oluşturuyor. Denilen olmuş olsa böyle mi olur diyorum. Bizim verdiğimiz günlük hasta sayısı, zaten 29 Temmuz’dan itibaren günlük hasta sayısı olarak verdik. Verdiğimiz bilgi bu.

* Günlük verilen, daha doğrusu hasta sayısı sadece hastanaye yatan hasta sayısı değildir. Hasta semptomu olan kişilerden bahsediyoruz. Semptomu olan, hastanede yatmayan ve yatan kişileri günlük hasta sayısı olarak vermiş oluyoruz.

CHP’Lİ EMİR’DEN KOCA’YA YANIT: DOĞRULAMIŞ OLDU

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarını değerlendiren Murat Emir “Sağlık Bakanı, 29 bin 377 vaka iddiamıza yanıt veremedi. Üstüne, belirti göstermeyen vakaların tabloya dahil edilmediğini de belirterek, iddiamızı doğrulamış oldu” ifadelerini kullandı.

TARİHİNİ GÖSTERDİ

Bakan Koca’nın ‘tarih yok’ dediği belgeyi de paylaşan Emir, 10.09.2020 tarihinin yazılı olduğuna dikkat çekti.

AÇIKLAMA YAPMAYA DAVET ETMİŞTİ

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir'in Sağlık Bakanlığı’nın Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi’nden alındığını iddia ettiği belge ile “Yeni hasta sayısından ne kastediyorsunuz? Eğer yeni hasta sayısı Covid pozitif hastaları kapsamıyorsa neyi kapsıyor, neye göre yeni hasta belirliyorsunuz?” sorularını sormuş, Türkiye genelinde sadece 10 Eylül günü 29 bin 377 pozitif vaka olduğunun görüldüğünü, aynı gün Bakan Koca’nın sadece bin 512 yeni hasta olduğunu söylediğini aktarmıştı. Sosyal medya hesabından da bir paylaşım yapan CHP'li Emir, Sağlık Bakanı Koca'yı açıklama yapmaya davet etmişti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.