Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Ankara Valiliği'nin Son bir haftadaki koronavirüs açıklamaları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Ankara Valiliği'nin Son bir haftadaki koronavirüs açıklamaları

Sağlık bakanı Fahrettin Koca'nın ve Ankara Valiliğinin son hafta koronavirüs açıklamalarının satırbaşlarını derledik.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Son bir ayda Koronavirüs’e yakalanan 100 kişiden 40,1’i 20-40 yaş aralığındaki gençler. Zatürre gelişen hastaların da %11’i yine bu yaş grubundan. Gençlerimiz kendilerini ve büyüklerimizi korumak için tedbirlere uyumda örnek olmalı. Virüse karşı gücümüz birlikte tedbir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Son hafta günlük hasta sayısı en çok artan illerimiz; Van, Karaman, Erzincan, Çankırı ve Kayseri. Ağır hasta sayısı en çok olan illerimiz; İstanbul, Ankara, Konya, Erzurum ve Yozgat. Tedbirlere birlikte uyarak başarılı olabiliriz. Birlikte tedbirli olalım.

Bakan Koca: Sağlık çalışanlarımıza yapılan ek ödeme süresi pandemi nedeniyle 3 ay daha uzatılmıştır. Canla başla verilen mücadelenin karşılığı elbette bu değil, biliyorum.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Sevdiklerimizi korumak için tedbirlere uymak zorundayız. Bu zorunluluk her birimiz için kimsenin bizi zorlamadan uymamız gereken bir ödevdir. Ancak birlikte mücadele ederek virüsü yenebiliriz. Gücümüz birlikte tedbirlere uymakta.
 

Sağlık Bakanı Koca: Salgından etkilenerek görev yapamayan aile hekimleri ile aile sağlığı çalışanlarının maaşlarından artık kesinti yapılamayacak. Ayrıca COVID-19 hasta takibine göre 3 ay süreyle ek ödeme verilecek. Emeklerinin kıymeti karşılıksız olan sağlık çalışanlarımıza hayırlı olsun.

Sağlık Bakanı Koca: Türkiye'de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara.

Ankara Valiliği: Koronayla mücadele kapsamında sünnet, kına, nişan gibi etkinlikleri yasaklamış ve düğünleri en fazla 1 saatle sınırlandırmıştık. Salgının kontrol altına alınması amacıyla son aldığımız UHK kararıyla ilimizde sokak ve köy düğünlerine de izin verilmeyecek.

Ankara Valisi Vasip Şahin: Şu an sokağa çıkma yasağı gündemimizde değil.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: En çok hasta bulunan beş ilimizde pnömoni oranları; Ankara: %4.7, İstanbul: %4.61, Konya: %8.78, Kayseri: %6.49, Diyarbakır: %8,37. Güç tedbirde.
 

Bakan Koca: Bugün Bilim Kurulu bütün Türkiye'de düğünlerle ilgili organizasyonu daha çok nikah tarzında olması yemekli olmaması nişan kına gibi etkinliklerin Türkiye çapında olmaması gibi bir tavsiyesi oldu.

Bakan Koca: Sağlık kuruluşlarımızda 29 bin 865 çalışanımız virüse yakalandı. 52 sağlık çalışanımızı bu nedenle edebiyete ne yazık ki yolcu ettik.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artarak devam ediyor, virüs daha fazla insana ...

 

 

DHA

 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.