Çin aşısı için Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden sağlık çalışanları gönüllü olmuştu  3 aşının denek listesinde de ağırlıklı sağlık çalışanları başvurdu

Çin aşısı için Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden sağlık çalışanları gönüllü olmuştu 3 aşının denek listesinde de ağırlıklı sağlık çalışanları başvurdu

Çin aşısı için Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden sağlık çalışanları gönüllü olurken, diğer 3 aşının denek listesinde de ağırlıklı sağlık çalışanları var. Cerrahpaşa’ya ihtiyacın 2 misli başvuru geldi.

Koronavirüsle savaşta en ön cephede yer alan sağlıkçılar Çin aşısının deneyi için Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden sağlık çalışanları gönüllü olurken,  aşı deneylerinde de gönüllülerin ilk sırasında yine sağlık çalışanları yer aldı. Faz 3 aşamasındaki diğer 3 aşının denek listesinde de ağırlıklı olarak sağlık çalışanları var. Cerrahpaşa’daki deneyler için ihtiyacın 2 misli başvuru gelirken, deney aşılarının daha önce virüs bulaşmamış sağlıklı gönüllülerde uygulanacağı öğrenildi. 

Gönüllülere uygulanacak Kovid-19 aşılarının ayrıntıları ve sürecin işleyişini Milliyet’e anlatan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, “Aşı deneyine katılacak kişiler tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak seçilse de büyük kısmını sağlık çalışanları oluşturacak. Her aşı çalışmasının belli kriter ve yaş dilimleri olduğundan, aşı gönüllülerinin önceden ve halihazırda Kovid-19 geçirmemiş olması gerekiyor. Bunun için her gönüllüye öncelikle PCR ve antikor testi yapacağız. Hemen ardından Kovid-19 geçirmemiş ve hali hazırda hastalık bulgusu olmayan gönüllülere aşı yapılacak” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.