ABD’de koronavirüs aşısının dağıtımı için plan hazırlandı

ABD’de koronavirüs aşısının dağıtımı için plan hazırlandı

Amerika Birleşik Devletleri’nde, koronavirüs aşısının ülkede nasıl dağıtılacağı ile ilgili kapsamlı bir plan hazırlandı.

Federal hükümetin üzerinde çalıştığı projeye göre aşının tüm eyaletlerde herkese ücretsiz dağıtılması planlanıyor. Covid-19 aşısının onaylanması halinde, dağıtımında Savunma Bakanlığı da devreye girecek ancak aşıyı sivil sağlık görevlileri yapacak.

Henüz onaylı bir aşı olmamasına rağmen konuyla ilgili Kongreye sunulan raporda, dağıtımın ocak ayında başlayacağı öngörüldü.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri tarafından eyaletlere gönderilmek üzere yazılan kılavuzda, bir kişinin 21 ila 28 gün aralıkla aynı aşıdan iki doz yaptırması gerekeceği belirtildi. Farklı ilaç firmalarının geliştirdiği ve onaylanmış birden fazla aşı olabileceğine dikkat çekilen yazıda iki dozun aynı aşı olmasına vurgu yapıldı.

Aşı dağıtımının başında stokların yetersiz olacağı öngörüldüğünden öncelik sağlık görevlileri gibi kilit mesleklerde çalışanlar ile risk grubundakilere verilecek. Öncelikli gruplar listesini Amerikan Ulusal Tıp Akademisi hazırlayacak. İkinci ve üçüncü aşamada herkes aşı yaptırabilecek.

Aşı yaptıranlar ücret ödemeyecek

Eyalet ve yerel yönetimler aşının stoklanması ve dağıtımından sorumlu olacak. Bu doğrultuda, her eyalet bir ay içerisinde yol haritası hazırlayacak.

Washington yönetimi, herhangi bir aşı adayına Amerikan Gıda ve İlaç Dairesince onay verilir verilmez piyasada milyonlarca dozun en kısa sürede hazır olmasını hedefliyor. Ancak koronavirüs aşı çalışmalarına şüpheyle yaklaşanların oranı bir hayli fazla.

AP haber ajansının mayıs ayında yaptığı bir ankete göre Amerikalıların sadece yarısı aşı olmaya sıcak bakmıştı. Seçimlerin de yaklaşmasıyla, aşı kampanyasının seçim malzemesi yapıldığı söylemleri de arttı. Yeni yapılan kamuoyu yoklamalarında her 5 Amerikalıdan biri aşı olmayacağını söylerken, emin olmadıklarını belirtenlerin oranı ise yüzde 31.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.