Araştırma: Tamponlar kurşun, arsenik ve çinko içeriyor

Araştırma: Tamponlar kurşun, arsenik ve çinko içeriyor

Araştırmaya göre, kadınların adet döneminde kullandığı tamponlar; kurşun, arsenik ve çinko da dahil olmak üzere çeşitli metal konsantrasyonları içeriyor.

Yeni bir çalışma, farklı tampon türlerinde 16 metal konsantrasyonu tespit etti. Euronews'teki habere göre araştırmacılar, 14 farklı tampon markasında 16 metali değerlendirdi. Değerlendirilen tüm metallerde "ölçülebilir konsantrasyonlar" tespit edildi.

Bu metaller arasında kurşun, kadmiyum ve arsenik gibi toksik metallerin yanı sıra diğer metallere kıyasla yüksek seviyelerde kalsiyum ve çinko yer alıyor.

Araştırmaya devam etmek lazım

Araştırmacılar, vajinanın "yüksek oranda emici" olması ve adet gören kişilerin yıllarca düzenli olarak kullanması nedeniyle ürünün potansiyel kimyasal maruziyet açısından özellikle endişe verici olduğu konusunda uyarıyor.

Bu metallerin insan sağlığını etkileyip etkilemeyeceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu da belirtiliyor.

Berkeley'deki California Üniversitesi'nde doktora sonrası araştırmacı olan ve çalışmanın başyazarı Jenni Shearston, Euronews Health'e e-posta üzerinden yaptığı açıklamada, "Tamponlardaki metallerin sağlığı etkileyip etkilemediğini de bilmiyoruz. Tamponları incelemeye devam etmemiz gerçekten çok önemli" dedi.
ABD Pasifik Kuzeybatı Ulusal Laboratuvarı'nda analitik kimya ve enstrümantasyon alanında grup lideri ve kıdemli danışman olan Kabrena Rodda da adet gören kişilerin endişelenmesi gerekip gerekmediğini söylemek için tek başına yetersiz olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.