Yerel seçim sonuçları dünya basınında: Erdoğan için seçim fiyaskosu, 2028 seçimlerinin de sonucu olabilir

Yerel seçim sonuçları dünya basınında: Erdoğan için seçim fiyaskosu, 2028 seçimlerinin de sonucu olabilir

Türkiye, sonuçları itibariyle tarihi bir seçimi ardından bırakırken, yerel seçim dünya basınında da geniş yer buldu. Dünya basını seçimi Erdoğan'ın yenilgisi olarak yorumlarken, Almanya’nın Die Zeit gazetesi, “Seçim sonucunun 2028’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için de sonuçları olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de 31 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimin sonuçları uzun yıllardır AKP'nin kazandığı tablonun tam tersi bir tablo sundu.

Türkiye'nin seçimi ve bu tarihi sonuç uluslararası basında da geniş yer buldu.

CHP'nin adayı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kesin olmayan sonuçlara göre rakibi Murat Kurum’a yaklaşık 1 milyon fark atması yapılan haber ve yorumlarda öne çıktı.

Reuters: AKP için en kötü yenilgi

Seçimi Reuters haber ajansı şu başlıkta gördü: “Türkiye’nin yeniden dirilen muhalefeti, önemli yerel seçimlerde Erdoğan’ı hezimete uğrattı”.

Seçim sonuçlarının muhalefeti yeniden bir siyasi güç olarak ortaya koyduğu yorumunda bulunan Reuters İmamoğlu’nun, Cumhur İttifakı’nın AKP'li adayı Murat Kurum’un yaklaşık 10 puan önünde olduğuna dikkat çekti. Reuters, ülke çapında elde edilen sonuçların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP için iktidarda oldukları 20 yılı aşkın süre içindeki en kötü yenilgi olduğunu kaydetti. Reuters’a göre, bu seçim sonuçları ülkenin bölünmüş siyasi ortamında bir değişimin sinyalini de veriyor olabilir.

Başkent Ankara’da da CHP’nin adayı Mansur Yavaş’ın yeniden Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğini hatırlatan Reuters, bunun Erdoğan için bir başka hayal kırıklığı olduğu değerlendirmesinde bulundu. Seçim öncesi yapılan anketlere de değinen ajans, yapılan çoğu kamuoyu yoklamasının İstanbul’da başa baş bir seçim öngördüğünü ve CHP’nin ülke çapında pek çok kayıp yaşayabileceği tahmininde bulunduğunu anımsattı. Reuters, AA dahil olmak üzere ajanslardan gelen kısmi resmi sonuçların AKP ve ittifakının başta Balıkesir ve Bursa dahil olmak üzere 19 önemli belediyeyi kaybettiğine işaret ettiğini aktardı.

BBC: Erdoğan'a önemli bir darbe

İngiltere’nin BBC yayın kuruluşu da seçim sonuçlarını okurlarına “Türkiye’de yerel seçimler: Muhalefet tarihi zaferle Erdoğan’ı afallattı” başlıklı haberiyle duyurdu. BBC, seçim sonuçlarının, üçüncü kez cumhurbaşkanı seçilmesinin üzerinden henüz bir yıl geçmeden bazı kentlerin kontrolünü yeniden kazanmak isteyen Erdoğan’a önemli bir darbe olduğu yorumunu yaptı. Erdoğan’ın büyüdüğü kentteki seçim kampanyasını yürüttüğünü hatırlatan BBC, İmamoğlu’nun 2019’un ardından dün İstanbul’daki ikinci zaferini kazandığını kaydetti.

"Erdoğan'ın yeniden adaylığı için anayasa tartışması olası görünmüyor"

Erdoğan’ın seçim kampanyası sürecinde bu seçimin son seçimi olacağını, çünkü cumhurbaşkanlığı görev süresinin 2028’de sona ereceğini söylediğini hatırlatan BBC, “Ancak (Erdoğan’ı) eleştirenler, (olası bir) zaferin yeniden aday olabilmesi için anayasayı değiştirme konusunda ona cesaret vereceğine inanıyordu. Bu kadar dramatik bir yenilginin ardından bu, pek olası görünmüyor” değerlendirmesinde bulundu.

The Guardian: Erdoğan'a karşı hoşnutsuzluk

İngiltere’nin The Guardian gazetesi, Türkiye’deki yerel seçim sonuçlarına ilişkin haberinde, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul zaferini "beklenmedik" olarak ele aldı. Bunun ise CHP’yi ülke siyasetinin merkezine taşıdığı yorumunu yaptı. Ülke genelindeki seçim sonuçlarına atıfta bulunan gazete, CHP’nin Erdoğan’ın yönetimine beklenmedik bir darbe indirdiğini kaydetti.

The Guardian, haberinde şu değerlendirmeye yer verdi: “Sonuçlar, geçen yıl cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasının hemen ardından destekçilerini yerel seçimlerde sandık başına gitmeye çağırmaya başlayan Erdoğan’a karşı olan hoşnutsuzluğun hızla bir sembolü haline geldi” Gazete, Erdoğan’ın İstanbul’daki seçim kampanyasının da ön saflarında yer aldığını hatırlattı.

The Wall Street: Erdoğan, Türkiye’deki seçimde yenilgi yaşadı

ABD’nin The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, yerel seçim sonuçlarını okurlarına “Erdoğan, Türkiye’deki seçimde yenilgi yaşadı” başlıklı haberiyle duyurdu. Kötü ekonominin AK Parti hükümetinin aldığı seçim sonuçları üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çeken gazete, CHP’nin on yıllar sonra ilk defa ülke çapında bir seçimi oy oranı bazında birinci sırada bitirmeye yakın olduğunu yazdı.

“İstanbul, stratejik ve sembolik bir ödül”

Alınan sonuçların AKP açısında ekonomiden duyulan hoşnutsuzluğu yansıttığını aktaran WSJ, “İstanbul, stratejik ve sembolik bir ödül” diyerek İmamoğlu’nun seçim başarısına dikkat çekti.

Kişisel biyografisi ve siyasi geçmişi açısından İstanbul’un Erdoğan için de önemli bir kent olduğuna işaret eden gazete, Türkiye içinde kutuplaştırıcı bir figür olduğunu söylediği Erdoğan’ın son yıllarda Rusya-Ukrayna savaşında arabulucu olduğunu, Türkiye’yi yeniden küresel güç konumuna getirmeyi amaçladığını, bu esnada kendisini Müslüman toplumların lideri olarak konumlandırdığını yazdı. Gazete, CHP’nin ise 1970’li yıllardan bu yana ülke çapında en yüksek oy oranına ulaştığına işaret etti.

The Financial Times: Büyük şehirler Erdoğan’a darbe vurdu

İngiltere’nin The Financial Times (FT) gazetesi, “Muhalif belediye başkanlarının kazanmasıyla Türkiye’deki büyük şehirler Recep Tayyip Erdoğan’a darbe vurdu” başlıklı haberinde, AKP'nin seçimlerde büyük bir yenilgi yaşadığını, bunun ise 20 yılı aşkın süre önce iktidara geldiğinden bu yana Erdoğan’ı en büyük seçim yenilgisi ile karşı karşıya bıraktığını yazdı. İlk sonuçlara göre CHP’nin İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa olmak üzere büyük şehirlerinde seçimleri önde götürdüğünü aktaran gazete, ‘Ekrem İmamoğlu’nun CHP için gösterdiği güçlü performansın Erdoğan’a özellikle acı verici bir darbe vurduğu’ yorumunu yaptı.

Die Zeit: 2028’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için de sonuçları olabilir

Almanya’nın Die Zeit gazetesi, Türkiye’deki yerel seçimlere ilişkin haberinde, muhalefetin Erdoğan’a karşı tarihi bir zafer kazandığına işaret etti. CHP’nin resmi olmayan sonuçlara göre net bir şekilde kazandığını aktaran gazete sonuçlar için “2028’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için de sonuçları olabilir” yorumunda bulundu. Dün alınan seçim sonuçlarını aynı zamanda Erdoğan’ın on yıllardır karşı karşıya kaldığı en büyük başarısızlık olduğuna dikkat çeken Die Zeit, Erdoğan’ın özellikle İstanbul’u geri almayı hedeflediğini ancak mevcut sonuçlara göre İmamoğlu’nun yeniden seçildiğini aktardı. Gazete, ayrıca şu değerlendirmede bulundu: “Uzmanlar, İmamoğlu’nun Erdoğan ve AKP için ülke düzeyinde de tehlikeli olabileceği görüşünde. CHP’li siyasetçi, 2028’deki Cumhurbaşkanı seçimlerinde olası bir aday olarak değerlendiriliyor.”

FAZ: Erdoğan için seçim fiyaskosu

Almanya’nın Die Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesi ise konuya ilişkin haberinde “Türkiye’de yerel seçimler: Erdoğan için seçim fiyaskosu” başlığına yer verdi. Muhalefetin seçimlerde şaşırtıcı bir şekilde başarılı olduğu yorumunu yapan FAZ, sonuçların ülkenin siyasi manzarasını yeniden şekillendirebileceği öngörüsünde bulundu. AKP'nin seçimlerde ağır bir yenilgi aldığını söyleyen gazete, İstanbul’daki seçim sonuçlarının İmamoğlu’nu dört yıl sonra olası bir cumhurbaşkanı adayı haline getirebileceği yorumunu yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.