"Uyuşturucu davasında karşı oy kullanan hakim!" CHP'li Ali Mahir Başarır o belgeyi paylaştı ve...  "Ülkemizde hukuk sistemi zamana, mekana, kişilere göre farklılık gösteriyor"

"Uyuşturucu davasında karşı oy kullanan hakim!" CHP'li Ali Mahir Başarır o belgeyi paylaştı ve... "Ülkemizde hukuk sistemi zamana, mekana, kişilere göre farklılık gösteriyor"

CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Ali Mahir Başarır, Alanya’da Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan bir duruşmayla ilgili Alanya Hâkimi Ali Dursun Turan’ın verilen kararla ilgili ortaya koyduğu karşı oy yazısının dikkate alınması gerektiğini belirtti.

CHP’li Başarır, “Bir hâkimin, adı uyuşturucu ticareti ile anılan ve mafya liderleri ile dans eden siyasilere dokunulmayıp, olayda daha az suçu olan kişilere ağır cezaların verildiğini bir karşı oy yazısıyla verilen karara şerh düşmesi, başka bir deyişle adaletin yeteri kadar tecelli etmediğini belirtmesi; ülkemizdeki hukuk sisteminin zamana, mekâna, kişilere göre farklılık gösterdiğinin önemli bir göstergesidir” dedi.

Verdiği Karardan Ötürü Sürülen Hakimler, Dosyada El Çektirilen Savcılar Var

Ülkemizde mevcut iktidar eliyle yargıya müdahale edildiği kanısının artık tüm kamuoyunda hâkim olduğunu belirten CHP’li Başarır, “Sadece Alanya Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği bir karara düşülen karşı oy yazısı değil, verilen birçok yargı kararları, verdiği karardan ötürü sürülen hakimler, dosyadan el çektirilen savcılar ülkemizdeki bağımsız yargı sisteminin sağlanamadığının belirtileridir” sözlerine yer verdi.

Erdoğan Konuşuyor Ertesi Gün Savcılar Soruşturma Başlatıyor

AKP Genel Başkanı’nın akşam söylediği ile ilgili ertesi gün sabahın erken saatlerinde savcılar tarafından soruşturma başlatıldığını hatırlatan CHP’li Başarır, “Ucu iktidara dokunan ve alenen ortada olan iddialar karşısında oluşturulan siyasi baskı sonucu savcıların harekete geçememesi, adalet kavramının ülkemizde eriyip yok olma noktasına geldiğinin resmidir” dedi.

Bırakın Halkımızı Tüm Dünya Farkında

Gerçek suçluların cezalandırıldığı ve adaletin herkese eşit uygulandığı ortamı sağlamak, ülkemizin her anlamda ilerleme kaydetmesinde ve demokratik bir ortam oluşturulmasında oldukça önemli olduğunu ifade eden CHP’li Başarır, “Alanya Ağır Ceza Mahkemesi’nin uyuşturucu ticareti davasında verilen bir karara, bir hâkimin bu şekilde şerh düşmesi ülkede yaşanan adaletsizliklere, hukukun güçlüden yana eğilip bükülmesine karşı bir haykırıştır. AKP iktidarı, birtakım troller eliyle ülkede adaletin var olduğu düşüncesini halkımıza empoze etmeye çalışsa da herkes yaşadıkları ve gördükleri olaylar karşısında ülkemizin adaletten ve demokrasiden yoksun olduğunun farkındadır. Bırakın ülkemizde yaşayan halkı, tüm dünya bunun farkındadır. Ne yazık ki bu sebeplerle uluslararası alanda yapılan hukukun üstünlüğü endeksi değerlendirmelerinde en alt sıralarda yer almaktayız” sözlerini dile getirdi.
 

basarir-1-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.