AKP'li Çelebi Altuntaş hakkında CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven'dan Cumhuriyet Savcılığı’na  devlet büyüklerine hakaret suç duyurusu

AKP'li Çelebi Altuntaş hakkında CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven'dan Cumhuriyet Savcılığı’na devlet büyüklerine hakaret suç duyurusu

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, AKP'li Çelebi Altuntaş hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na devlet büyüklerine hakaretten suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Son yerel seçimde Yozgat Belediye Başkanlığı için AKP’den aday adayı olan Çelebi Altuntaş, sosyal medya hesabından Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye iftira ve hakaretlerde bulundu.

Altuntaş’ın kendisi ile Yılmaz Özdil ve Müjdat Gezen hakkında sarf ettiği küfürleri gündeme getiren  Uğur Dündar, “Sayın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Hasan Uçak, ölmüş annelerimizin iffetine hakaret yağdıran ve ilinizden AKP Belediye Başkan adayı olan bu namus düşmanı ahlâksız müfteriye gerekeni yapmanızı bekliyoruz” mesajıyla küfürbazın hakkında işlem başlatılması çağrısı yapan Uğur Dündar’ı,  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu telefonla arayıp, söz konusu şahısla ilgili gerekli işlemlerin yapılması için Emniyet teşkilatına talimat verdiğini söylemişti, CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven'da  AKP'li Çelebi Altuntaş'ın İsmet İnönü'ye yönelik çirkin sözlerine sert tepki göstererek, '' Cumhuriyete küfretmek, Kuvâ-yi Milliye önderlerine hakaret etmek, hele ki ikinci Cumhurbaşkanımız Sayın İsmet İnönü’ye hakaret etmek AKP Türkiyesi'nde cezasız kalmaktadır. Aksine bunu yapanlar ‘fesli' örneğinde olduğu gibi devlet katında ilgi görmektedir. İsmet Paşa’nın aziz hatırasından özür dilenmezse Cumhuriyet Savcılığı’na devlet büyüklerine hakaretten suç duyurusunda bulunacağımın bilinmesini isterim dedi. Tepkiler sonucu muhtemel baskılarla daha önce Yozgat AKP Gençlik Kolları Başkanlığı yapan Altuntaş, AKP ile ilgim yok açıklaması yapmak zorunda kaldı.

AKP'li Altuntaş'ın paylaşımları

Daha önce Yozgat AKP Gençlik Kolları Başkanlığı yapan Altuntaş, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucularından İnönü’ye ‘Sağır İsmet’ dedi. Facebook sayfasından skandal ifadeler içeren şu yazıyı da paylaştı:

* İsmet İnönü kimdir? Atatürk öldüğünde yerine geçti ve bakın neler yaptı: Kur’an-ı Kerim basılmasını yasakladı. Kur’an-ı Kerimler'i toplattı. Köyleri bile dolaştılar tek tek. Allah demeyi yasakladı. Jandarma gönderdiler. “Kur’an-ı Kerimler’i devlet tamir edecek” diyerek topladılar ve yakarak imha ettiler. Bu ülkede 1948 yılına kadar hacca gitmeyi dahi yasakladı İnönü.

* Sultanahmet Camii'ni bile askeri kışlaya çevirmişlerdi, atlar dolaşıyordu bahçesinde. Ezanı yıllarca “Tanrı uludur” diye okuttu. Alimler, “Ezan Türkçe olmaz” dediği için hapis yattı, idamla yargılandı. Kuran-ı Kerim öğreten müftüler işten atıldı. 60 yaşında nineler evlerden toplanıp gözaltına alındı.

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.