TÜGVA ve TÜRGEV de listede: AKP'nin vakıfları paraya boğuldu

TÜGVA ve TÜRGEV de listede: AKP'nin vakıfları paraya boğuldu

TÜGVA ve TÜRGEV’in ardından, AKP’li çok sayıda ismin yönetiminde yer aldığı Yeni Dünya Vakfı ile Nur Cemaati’ne yakın Hayrat İnsani Yardım Derneği’ne de toplam 120 bin avro hibe verildiği ortaya çıktı.

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından AKP’nin büyükşehirlerde güç kaybetmesi ile kaynak arayışına giren vakıflar, rotayı Batı’ya çevirdi.

Avrupa Birliği Başkanlığı’nın ilgili kuruluşu Türkiye Ulusal Ajansı’nca (TUA) dağıtılan AB hibelerinden yararlanan iktidara yakın vakıf ve derneklere yenileri eklendi.

YANDAŞ VAKIFLAR

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine  göre; TUA, “2021 yılı R2 dönemi Erasmus+ Gençlik Programı Projeleri Başvuru Sonuçlarını” açıkladı. Sonuçlar, iktidara yakınlıkları ile bilinen vakıf ve derneklerin aldığı hibe desteğinin büyüklüğünü ortaya koydu.

Yönetimi baştan aşağıya AKP’li isimlerden oluşan Yeni Dünya Vakfı da hibeden yararlanan vakıflar arasında yer aldı. Vakfın Antep’te yer alan şubesine 60 bin Avro hibe verildi. Şubenin, “Genç Dünya Zirvesi, Gençlik Çalışanlarının ve Gönüllülerin Güçlendirilmesi” projesi ile hibe desteğine hak kazandığı bildirildi. Yüz binlerce liralık hibe desteği sağlanan vakfın yönetiminde yer alan isimlerden bazıları ve görevleri şöyle sıralandı:

•Mahmut Göksu: Eski AKP Adıyaman Milletvekili
•İhsan Aktaş: Sabah Gazetesi Yazarı
•Cüneyt Yüksel: Eski AKP Mardin Milletvekili
•Mustafa Ak: Eski Keçiören Belediye Başkanı

HAYRAT’A 60 BİN AVRO

Hayrat İnsani Yardım Derneği de AB hibelerinden yararlanan dernekler arasına girdi. Derneğe, “Gençliğin Gücü” isimli projesi için hibe aktarıldı. AKP’li belediyeler ile imzaladığı iş birliği anlaşmaları ve Nur Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen vakfa aktarılan hibenin tutarı 60 bin avro olarak kaydedildi.

TÜGVA VE TÜRGEV DE LİSTEDE

Kamu kaynaklarından sınırsız ayrıcalık sağlandığı bilinen TÜGVA ve TÜRGEV de 2021 yılında TUA’dan yüz binlerce avroluk hibe desteği de aldı. TÜGVA’ya verilen hibe 308 bin, TÜRGEV’e sağlanan hibe ise 39,8 bin avro olarak kayıtlara geçti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.