Trump’ın hastane fotoğrafları servis edildi ve doktoru Sean Conley:  “Trump’ın ateşi yok ve durumu iyiye gidiyor fakat halen tehlikeden çıkmadı” dedi

Trump’ın hastane fotoğrafları servis edildi ve doktoru Sean Conley: “Trump’ın ateşi yok ve durumu iyiye gidiyor fakat halen tehlikeden çıkmadı” dedi

Trump’ın doktoru Sean Conley son güncellemeleri kamuoyu ile paylaştı. Conley, “Trump’ın ateşi yok ve durumu iyiye gidiyor fakat halen tehlikeden çıkmadı” dedi.

 

Corona virüsü salgınının merkez üssü olmasına rağmen maske ve sosyal mesafe kurallarının uygulanmadığı mitingler ve toplantılar düzenleyerek seçmenlerine seslenen ABD Başkanı Donald Trump, Cuma gününden beri kaldığı Maryland’daki Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi’nde korana tedavisi sırasıda  çalışırken çekilmiş görüntüleri kamuoyu ile paylaşıldı.

 Trump’ın gömlek ve ceketle çalışmalarına hastanede de devam ettiği görülüyor.

ABD Başkanı Donald Trump (74), kendisinin ve eşi Melania Trump’ın (50) corona virüsüne yakalandığını açıklamasından sonra sosyal medya üzerinden görüntülü açıklama yayınladı. Trump yaptığı açıklamada eşinin hastalığı daha hafif atlattığını çünkü kendisinden genç olduğunu söyledi.

Başkan Trump, açıklamasında, “Hastalığı biliyoruz, gençlere karşı durumunu biliyoruz. Melania, muhtemelen okuduğunuz gibi, gerçekten çok iyi idare ediyor, benden biraz daha genç, sadece birazcık” diye konuştu.

Trump, görüntülü mesajında, “Buraya geldim, pek iyi hissetmiyordum, şimdi çok daha iyi hissediyorum. Beni geri almak için çok çalışıyoruz. Her şeyi geri almalıyım çünkü Amerika’yı yine harika yapmalıyız. Bu konuda çok iyi bir iş çıkardık ama hala atmamız gereken adımlar var ve bu işi bitirmem gerekiyor. Geri döneceğim, sanırım yakında döneceğim ve seçim kampanyasını başladığı şekilde, yaptığımız şekilde ve yaptığımız rakamlarla bitirmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

Trump’ın Ruth Bader Ginsburg’un ölümünden sonra geçen hafta atadığı yüksek mahkeme yargıcı Amy Coney Barrett’ın törenindeki 6 kişiye Covid-19 tanısı konuldu. Bunlar ABD Başkanı Trump (kürsüde), Melania Trump (Sağdaki oturma bölümünün ilk sırasında siyah elbiseli), Kellyanne Conway (Melania Trump’ın arkasındaki beyaz elbiseli), John Jenkins (Conway’in sırasındaki siyah kıyafetli 4. adam), Mike Lee (karşı oturma bölümündeki ikinci sıranın başında olan mavi kravatlı adam) ve aynı sıranın altıncı koltuğunda oturan maskeli Thom Tillis.

Trump’ın ilerleme kaydettiği belirtilirken, ABD Başkanı’nın Özel Kalem Müdürü Mark Meadows, Fox News’e açıklamalarda bulundu. Cuma günü Trump’ın oksijen değerlerinin aniden düştüğünü açıklayan Meadows, Trump’ın yüksek ateşinin de olduğunu söyledi.

Şu an Trump’ın sağlık durumunun iyileştiğini söyleyen Meadows, “Trump’ın görüntüleri birkaç saat önce çekildi ve şu anki sonuçlara durum çok iyimser” ifadesini kullandı.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın doktoru Sean Conley son güncellemeleri kamuoyu ile paylaştı. Conley, “Trump’ın ateşi yok ve durumu iyiye gidiyor fakat halen tehlikeden çıkmadı” dedi.

Conley, “Trump öğleden sonrasını işle uğraşarak geçirdi ve odasında hiç zorluk yaşamadan hareket edebiliyor” ifadesini kullandı.

TÖRENDEKİ 6 KİŞİDE COVID-19 ÇIKTI

ABD kamuoyunu yasa boğan yüksek mahkeme yargıcı Ruth Bader Ginsburg’un ölümü sonrasında Trump’ın alelacele atadığı yargıç Amy Coney Barrett için Beyaz Saray’da düzenlenen törende en az 6 kişinin Covid-19 çıkması uluslararası kamuoyunun gündemine bomba gibi düştü.

Trump ve First Lady haricinde Kellyanne Conway, John Jenkins, Mike Lee ve Thom Tillis’te Covid-19 çıkması, sosyal mesafe kuralları ve maske kullanımının ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdi.

250.000 DOLAR VER ÜSTÜNE COVID-19 OL

208 binden fazla insanın öldüğü ve 7.3 milyondan fazla insanda Covid-19 tanısı konulduğu bir dönemde Trump’ın hastalığıyla ilgili hayret verici bir açıklama da Beyaz Saray’da görevli bir yetkiliden geldi… İsmini açıklamayan bir yetkili, Trump’ın ilk Covid-19 pozitif sonucunu Perşembe günü New Jersey’den dönerken aldığını söyledi.

Kamuoyu ile paylaşılan yeni fotoğraflarda Trump’ın hastanede de çalışmalarına devam ettiği görülüyor.

Hızlı tanı kiti ile alınan bu sonucun ardından ABD Başkanı Trump daha kapsamlı olarak PCR testine girdiği ve bunda da negatif sonuç elde ettiğini açıkladı. Trump, Perşembe günü New Jersey’de bağışçıları ile bir araya gelmiş ve sosyal mesafe kuralları ya da maske önlemi almamıştı.

Trump’a 250.000 dolar bağışlayabilen herkes etkinliğe katılabilir, masa etrafında Trump’la sohbet edebilir ve fotoğraf çektirebilirdi. O gece düzenlenen etkinlikte kimsenin sosyal mesafe önlemlerini önemsemediği belirtildi.

KEÇELİ KALEMLE ADINI YAZDI

Öte yandan sosyal medyada bazı ABD’li gazeteciler ve sosyal medya kullanıcıları ABD Başkanı Donald Trump’ın hastanede çekilen fotoğraflarının sahte olduğunu öne sürdü.

Beyaz Saray tarafından servis edilen iki fotoğrafın arasında 10 dakika olduğu ortaya çıktı.

Sosyal medyadaki iddialara göre Trump’ın ceket giydiği fotoğrafta elindeki keçeli kalemle boş bir sayfanın tam ortasına ismini yazarken görülüyor.

Trump’ın hastanede çekilmiş ceketli ve ceketsiz fotoğraflarının 10 dakika arayla kamuoyuna servis edilmesi, “Bu bir mizansen mi” tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Beyaz Saray konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Öte yandan sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda Trump’ın hastanede çekilmiş iki fotoğrafının 10 dakikayla arayla servis edilmesi yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi.

Associated Press muhabirleri, fotoğrafların kaynak verilerini incelediklerinde her iki karenin de 10 dakika arayla paylaşıldığını ortaya çıkardı. Fotoğraflar yerel saatle 17:25 ve 17:35’te paylaşılırken çekilen fotoğrafların mizansen olduğuna dair iddialar da ayyuka çıktı.

Trump’ın hastanede çekilen fotoğraflarında elindeki keçeli kalemle boş bir sayfanın ortasına adını yazdığı ortaya çıktı.

İsmini açıklamayan bu yetkilinin Perşembe günü ilk negatif sonucun ulaştığına dair açıklamaları iki gün önce Beyaz Saray’daki veri kirliliğinin de kaynağını ortaya çıkardı. Beyaz Saray Doktoru Sean Conley, önceki gün günü yapılan açıklamada Trump’ın hastalıkla 72 saattir mücadele ettiğini söylemişti fakat Trump’ın yaklaşık 36 saat önce testinin pozitif çıktığına yönelik açıklamasıyla çelişmişti.

Conley daha sonra geri adım atarak Cumartesi günü sözlerini yanlış ifade ettiğini söylemişti. Conley, “Üçüncü gün diyeceğime yanlışlıkla 72 saat dedim ve ikinci gün yerine de 48 saat ifadesini kullandım” demişti.

Trump’ın geçen hafta Gül Bahçesi’nde düzenlediği törenin salgının çıkış noktası olduğu tahmin ediliyor.

Öte yandan ismini açıklamayan bir Beyaz Saray yetkilisi salgının çıkış noktası ile ilgili bilgi verdi… ABD merkezli CNN’de Jake Tapper’a konuşan yetkili, salgının geçen hafta yüksek mahkeme yargıcı Amy Coney Barrett için Beyaz Saray’daki Gül Bahçesi’nde düzenlenen etkinlikte hastalığın bulaştığını öne sürdü.

İsmi açıklanmayan üst düzey yetkili, “Salgının geçen hafta düzenlenen etkinlikte yayılma ihtimali çok yüksek” dedi. 


TRUMP’IN DESTEKÇİLERİ HASTANE ÖNÜNDE 

Yaşananların ardından çok sayıda Trump destekçisi Maryland’de bir araya geldi… Trump’ın rahatsızlanmasına rağmen sosyal mesafe kurallarını dikkate almayan ve maske takmayan çok sayıda gösterici Covid-19 karşıtı pankartlar taşıyarak, Trump için slogan attı.

Washington Post’a konuşan Brian Westrate isimli bir katılımcı, “Eğer özgür dünyanın lideri de corona olabiliyorsa, geri kalan herkesin 3 dolarlık bir bez parçasının kendilerini koruyabileceğini düşünmek salaklık olur” dedi.

Trump’ın çok sayıda destekçisi Maryland’deki hastanenin önünde ABD Başkanı’na moral yürüyüşü yaptı.

ABD basınına konuşan Cumhuriyetçi senatör Matt Gaetz de Trump’ın hastalığı ile ilgili konuştu. Gaetz, “Eğer bu virüs Oval Ofis’e kadar girip oradan başkanın vücuduna girebiliyorsa, bu hastalığın bulaşma ihtimali olmadığı bir ABD’li yoktur diye düşünüyorum. Sokağa çıkma yasağı ve karantina uygulamasının bu hastalığı yeneceğine dair bir kanıt yoktur” ifadesini kullandı.

BİR DANIŞMANDA DAHA POZİTİF ÇIKTI

ABD Başkanı Donald Trump’la yakın çalışan bir danışmanında daha corona virüsü tespit edildi. İddiayı CNN’e doğrulayan bir Beyaz Saray yetkilisi, Trump’ın esas elemanlarından biri olan ve gece-gündüz Trump’ın yanında bulunan Nicholas Luna’nın testinin pozitif çıktığını doğruladı.

ABD Başkanı Trump’a imzalanması gereken belgeleri veren, konuşma metnini uzatan ve ihtiyaç durumunda kalem ya da benzeri başka bir şey veren Luna’nın testinin pozitif çıktığını ilk Bloomberg duyururken Beyaz Saray resmi olarak bir açıklama yapmadı.

TRUMP’IN OBEZ OLMASI DURUMU ZORLAŞTIRIYOR

74 yaşındaki ABD Başkanı’nın sağlık durumunu en çok etkileyen durumlar ise kullandığı ilaçlar ve beden ölçüleri… Yaklaşık 110 kilogram olan Trump, 1.90 metre boyunda. Resmi verilere göre klinik olarak obez sayılan Trump’ın vücut kitle endeksi ise 30.3 seviyelerinde.

Her gün kolestrol düşürücü, aspirin, cildi için tetracycline isimli antibiyotik kullanan Trump’ın tek egzersizi de golf oynamak.

Trump, Covid-19’la mücadele kapsamında 8 gramlık antikor kokteyli aldı. Trump’ın tedavi sürecinde ayrıca virüsü yavaşlatmak  için remdesivir kullandığı belirtildi.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.