Sözcü gazetesinin Canan Kaftancıoğlu'na  yanıtı  ''yanlış Canan hanım, Atatürk bu ülkenin ve sizin siyaset yaptığınız CHP'nin kurucusu, Türk milletinin önderidir."

Sözcü gazetesinin Canan Kaftancıoğlu'na yanıtı ''yanlış Canan hanım, Atatürk bu ülkenin ve sizin siyaset yaptığınız CHP'nin kurucusu, Türk milletinin önderidir."

Canan Kaftancıoğlu'nun suçlamalarını Sözcü gazetesi sert bir dille yanıtladı.

SÖZCÜ'den Kaftancıoğlu'na çok sert Atatürk yanıtı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sözcü gazetesini sözlerini çarpıtmakla ve kasıtlı haber yapmakla suçlamıştı.

CHP istanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Atatürk’e "Gazi Mustafa Kemal" demeyi tercih ettiği şeklindeki sözlerini yayınlayan Sözcü Gazetesi’ne tepki göstermiş ve Kaftancıoğlu, Sözcü’nün sözlerini çarpıttığını iddia etmişti. Gazetenin Fazıl Say’a da aynısını yaptığını öne süren Kaftancıoğlu, gazeteyi kasıtlı haber yapmakla suçlamıştı. Kaftancıoğlu'nun bu suçlamalarına Sözcü sert bir dille yanıt verdi.

SÖZCÜ'DEN YANIT

Kaftancıoğlu'nun suçlamalarına yazılı ir açıklama ile yanıt veren SÖZCÜ'den yapılan açıklama şöyle:

"CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 9 Eylül akşamı Taksim Toplantıları'nda konuştu. Konuşmasında Atatürk'ten, 2 kez "Gazi Mustafa Kemal" diye sözetmesi dikkat çekti. Duayen siyasetçi Uluç Gürkan, Canan Hanım'ın neden Atatürk ismini kullanmadığını sordu. Yazarımız Serpil Yılmaz da köşesinde, o toplantıda yaşananları tüm çıplaklığıyla anlattı. Önce Kaftancıoğlu'nun sözlerini olduğu gibi verdi. Sonra da 'Haber kutsal, yorum hürdür' düstürundan yola çıkarak bu sözler üzerine, her köşe yazarının yaptığı gibi geniş bir analiz yaptı" ifadelerini kullandı.

"SÖZCÜ'YE GAZETECİLİK DERSİ VERME CÜRRETİNİ KENDİNDE BULDU"

"Bu yorum, basın özgürlüğünün savunucusu CHP'nin bir neferi olan Canan Hanım'ı rahatsız etmiş ki Atatürk düşmanı çevrelerin yaptığı gibi Sözcü'ye saldırdı" denilen açılamada, şunlar kaydedildi:

Demokrasiden ve fikir özgürlüğünden bahseden Kaftancıoğlu yaptığı açıklamada, yazarımızın yazısına dil uzatma ve Sözcü'ye gazetecilik dersi verme cürretini kendinde buldu. Bugün Türkiye'nin en çok satan ve en güvenilen gazetesi Sözcü'nün, siyasetçilerin vereceği gazetecilik dersine ihtiyacı yoktur."
"Sözcü ve yazarları kimsenin önünde eğilmez, kalemlerini kırmaz, Sözcü, Türkiye'de özgür gazeteciliğin kalesidir" ifadeleri kullanılan açıklama, şöyle devam etti:
"Yazarlarının köşelerine müdahale etmez, sansürlemez, kaldı ki Sözcü yazarları da yandaş medyada olduğu gibi talimatla yazı kaleme almaz. Anlaşılan Canan Hanım, Sözcü'yü yeterince tanıyamamış. Yazarımızın yazısıyla ilgili bir sıkıntısı varsa, direkt onu arayıp rahatsızlığını bildirebilir, yanlış olduğunu düşündüğünü görüşün, düzeltilmesini rica edebilirdi. Öyle yapmadı. Toptancı bir zihniyetle Sözcü gazetesinin tamamını karalama yolunu seçti.

Canan Hanım açıklamasında 'Kişilerin, kavramların kategorize edilerek, ayrışmanın bir unsuru yapılmasını doğru bulmuyorum' dedi. Yani Atatürk'ün bu toplum için bir ayrışma unsuru olabileceğini ima etti. Bu yanlış Canan Hanım. Atatürk bu ülkenin ve sizin siyaset yaptığınız CHP'nin kurucusu, Türk milletinin önderidir."

Sözcü'nün açıklaması şu ifadelerle son buldu: "Taksim konuşmasında Atatürk ismini ağzına almayan ve bu yüzden partisinde bile eleştirilen Canan Hanım, Sözcü'ye yönelik açıklamasında tam 5 kez Atatürk'ün ismini kullandı. Bu da demek oluyor ki Serpil Yılmaz'ın yazısı, en azından amacına ulaşmış, Canan Hanım'ı Atatürk demeye alıştırmış!.. Sözcü sayesinde doğru yolu bulmuşsa ne mutlu bize."


.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.