Poligon ihalesi "yengeye"!

Poligon ihalesi "yengeye"!

İstanbul Valiliği Yatırım İzleme Müdürlüğü, Bahçelievler’de 25 metrelik kapalı atış poligonu yaptıracak. inşaatın ihalesi, 16 milyon 530 bin TL'ye Sereda İnşaat firmasına verildi. Firmanın sahibi Güneş Tosun'un, bir dönem Tuzla AKP ilçe yönetiminde de bulunan Necati Tosun'un yengesi olduğu öğrenildi.

Yatırım İzleme Müdürlüğü’nün, “Pazarlık” usulüne göre, “İstanbul ili Bahçelievler 25 Metre Kapalı Atış Poligonu Yapım İşi” adıyla açtığı ihalenin sonucu açıklandı. Cumhuriyet'te yer alan habere göre; İhaleyi, Sereda İnşaat San. ve Tic. A.Ş. ve TSN Mimarlık Yapı  San. ve Tic. A.Ş. ortaklığı, 16 milyon 530 bin TL’ye üstlendi. Sereda İnşaat A.Ş.'nin sahibi Güneş Tosun'un, bir dönem Tuzla AKP ilçe yönetiminde de bulunan Necati Tosun'un yengesi olduğu öğrenildi. İhaleyi ortak alan diğer şirket olan TSN Mimarlık Yapı  San. ve Tic. A.Ş.'nin de Güneş Tosun'un oğlu Ömer Tosun'a ait bulunuyor. 

SAVUNMA VE GÜVENLİK NEDENİYLE İVEDİ İHALE

Valilik ihaleyi, Kamu İhale Kanunu’nun 21. Maddesi’nin (c) fıkrasına göre düzenledi. Söz konusu maddeye göre, ihalenin duyurusunun yapılması gerekmiyor, en az 3 firma ihaleye davet edilerek teklif vermeleri isteniyor. bu uygulama sonucunda en uygun teklif veren ile pazarlık yapılarak ihale sonuçlandırılıyor. Ancak bu usul ile ihale yapılabilmesi için kanunda, “Savunma ve güvenlikle ilgili özel durumların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması" koşulu aranıyor.

ANNE VE OĞUL ORTAKLIĞI

İhaleyi alan şirketlerden Sereda İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanlığında Güneş Tosun bulunuyor. Güneş Tosun bu görevi 8 Haziran 2020'de eşi Yaşar Tosun’dan devraldı. Yaşar Tosun'un kardeşi Necati Tosun da Tuzla’da faaliyet gösteren bir müteahhit ve aynı zamanda AKP’de aktif siyaset yapıyor. Bir süre önce AKP Tuzla İlçe Yönetim Kurulu’nda bulunan Necati Tosun, Tuzla Belediye Meclis üyeliğine aday olmak için ilçe yönetimindeki görevinden istifa etmişti. Necati ve Yaşar Tosun kardeşler önceki yıllarda bir başka firmada da otaklık yapmıştı.

2 POLİS MERKEZİ AMİRLİĞİ İHALESİNİ DE ALMIŞLAR

Sereda firması, İstanbul Valiliği Yatırım İzleme Müdürlüğü’nün Nisan 2020'de ihale ettiği, “Esenyurt Osmangazi Polis Merkezi Amirliği Yapım İşi” ve geçtiğimiz Aralık 2019'da ihale ettiği “Maltepe Polis Merkezi Amirliği Hizmet Binası Yapım İşi” ihalelerini de aynı ihale yöntemiyle almıştı. Birinci ihalenin bedeli  2 milyon 996 bin TL, ikinci ihalenin bedeli ise 3 milyon 175 bin TL idi.

7 YILDA 63 MİLYON TL'LİK 14 İHALE ALDI 

Sereda firması 2013 yılından beri kamu kurumlarından toplam bedeli 62 milyon 948 bin 840 TL TUTAN 14 ihaleyi aldı.
 
Poligon ihalesine Sereda firması ile birlikte katılan, TSN Mimarlığın sahibi Ömer Tosun ise Sereda’nın sahibi Güneş ve Yaşar Tosun’un oğlu. TSN firması da ayrıca son 2 yıl içinde Yatırım İzleme Müdürlüğü’nden 3 ihale daha almıştı.   


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.