NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye çok değer verdiğimiz bir müttefik

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye çok değer verdiğimiz bir müttefik

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ankara'da ortak bir basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg Karabağ'daki yaşananlarla ilgili "Bütün taraflara; 'Çatışmaları biran evvel durdurmalılar' mesajını vermemiz lazım. Dağlık Karabağ sorununun askeri bir çözümü yoktur” dedi. 

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Ankara’da açıklamada bulundu. "Türkiye çok değer verdiğimiz bir müttefiktir" dedi.

NATO Genel Sekreteri ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ankara'da ortak bir basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki savaşa değinerek “Dağlık Karabağ'daki saldırıların artmasından endişeliyiz. Sivillerin öldüğünü görünce endişemiz artıyor, ayrıca enerji kaynaklarına gelecek zarar da endişe kaynaklarından bir tanesi.  Bütün taraflara; 'Çatışmaları biran evvel durdurmalılar' mesajını vermemiz lazım. Dağlık Karabağ sorununun askeri bir çözümü yoktur” dedi.

Stoltenberg’in ardından Çavuşoğlu’nun da açıklama yapması bekleniyor. 

NATO Genel Sekreteri Türkiye’nin S-400 alımıyla ilgili sözlerine Türkiye'nin S-400 alımının konusu, ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kalabilir. Ama S-400 hava savunma sistemi NATO'nun hava savunma sistemiyle uyuşmuyor” şeklinde devam etti.

Doğu Akdeniz gündemine de vurgu yapan Stoltenberg,

“AMACIMIZ DOĞU AKDENİZ'DEKİ GERİLİMİ DÜŞÜRMEK.

Uyuşmazlık müzakere yoluyla ele alınmalı. Önlemlerin arasında güvenli bir telefon hattı da oluşturuldu. Yunanistan-Türkiye arasında. 7/24 aranabilecek bu hat. Bu mekanizma yapıcı görüşmeler sayesinde oldu. Bu olumlu gelişme için 2 tarafa da teşekkür ediyorum” dedi.

Stoltenberg, “Polonya, bir duyuruda bulundu, deniz devriye hava aracını kullanacağını söyledi. Bugün Doğu Akdeniz'de bazı gerilimlerle karşı karşıyayız. Güvenli bir çağrı hattı oluşturuldu, 7/24 açık bir hat bu. Her iki müttefiki de çabalarından ötürü kutluyorum. Umudum, temelde yatan uyuşmazlıkların şu an ele alınabilir olması” şeklinde ifadelerini sürdürdü.

NATO Genel Sekreteri, Türkiye ile NATO arasındaki ilişkileri de değindi. Stoltenber, “NATO, Türkiye'nin etrafındaki güvenlik durumunu ciddiye almaktadır. Türkiye için desteklerini diğer müttefiklerimizde arttırma konusunda karar almışlardır. TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİ NATO İÇİN ÖNEMLİDİR” dedi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.