Maçoğlu hakkındaki 'başka partiden aday olacak' iddiasını yanıtladı

Maçoğlu hakkındaki 'başka partiden aday olacak' iddiasını yanıtladı

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu'nun yaklaşan yerel seçimlerde başka bir şehirden aday gösterileceği öne sürüldü. Maçoğlu hakkındaki iddialara "valla ben de bilmiyorum" dedi.

TKP’nin adayı Fatih Mehmet Maçoğlu 2019'da yapılan yerel seçimde yüzde 32,7 oy ile Tunceli Belediye Başkanı seçilmişti.

Kamuoyu tarafından “Komünist başkan” olarak bilinen Maçoğlu ile yarışan HDP’nin adayı yüzde 28,2, CHP’nin adayı yüzde 20,5, AKP'nin adayı ise yüzde 14 oy almıştı.

Yaklaşan yerel seçimlerde ise Fatih Mehmet Maçoğlu'nun Tunceli dışında başka bir ilden aday olabileceği veya başka bir partiden aday gösterilebileceği öne sürülmüştü.

Halk TV'de Gözde Şeker'in sunumuyla ekrana gelen 'Söz Sende' programına canlı bağlantıyla katılan Maçoğlu, iddialara yanıt verdi. Gazeteci Barış Terkoğlu'nun sorularını yanıtlayan Maçoğlu, şunları söyledi:

"Kurumumuzun genel bakışı mevcut TKP ile devam etme yönünde. Başka bir tartışma sürmüyor. Tabii ittifak sonrasında, ittifaklar devam edecek mi ya da ayrışmalar olacak mı bilmiyoruz ama şu an iyi gidiyor. Zaman zaman bazı bölgelerle ilgili tartışmalar olsa da iyi gidiyor. Bu soruyla ilgili en azından mevcut partide devam edeceğim. Bunun tartışması olmadı, onu söyleyeyim. İttifaklarda bir ayrışma olmazsa mevcut durumla devam edeceğiz. Onun dışında bir tartışma olmadı. Sıcak ilişkiler kuruyoruz. Birçok sosyalist sol ve demokratik kurumla ilişkileri iyi tutuyoruz."

"Yoksulluğun bu kadar insanı zor duruma soktuğu, eğitimden sağlığa, sağlıktan doğaya, doğadan yaşam koşullarına ve barınmaya kadar bu kadar sorun yaşadığı bir dönemde sosyalistlerin, aydınların, vicdanlı insanların artık bu süreçte somut sorumluluk alması gerekiyor. Gün geldiğinde bizim olmamamız gerekiyorsa olmamalıyız. Ülkenin genel gidişi gerçekten hepimizi kaygılandırıyor. Özgürlükler, demokrasi birçok tartışma yürütüyoruz. Hepimiz için kaygı verici bir şey. Siyaset ayırmaksızın, saydığım kriterler doğrultusunda herkesin bir sorumluluk üstlenmesi lazım. Bugün bunu burjuva siyasetine bırakamayız. Sosyalistler sorumluluk almak zorunda, bu bir zorunluluk. O partiden mi, bu partiden mi değil."

Terkoğlu'nun, 'Kadıköy, Beşiktaş, Marmaris, Kuşadası, Didim'den aday olacağına' yönelik iddiaları sorduğu Maçoğlu, şu yanıtı verdi:

'Ben de bilmiyorum'

"Bazı arkadaşlar bunu sorduğunda 'valla ben de bilmiyorum' diyorum. Ben son iki yıldır her ay bir ilde belediye başkan adayı oluyorum. Belki beni görmek istedikleri yerle ilgili bir tartışma olabilir. Şunu söylemek isterim, kolektif, bu ülkenin tüm il ve ilçelerinde, belediye başkanlıklarında bir kaygısı yok, bütün belediyeleri yönetebilecek kabiliyette, bütün belediyeleri ilerletebilecek kabiliyette. Bu meseleleri seçimdeki oy oranıyla ölçseler de pratik meseleleri analiz edebilecek, onu yönetebilecek çok donanımlı bir sosyalist siyaset var bu ülkede.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.