Kemal Kılıçdaroğlu, 'TTB suç işlemiyor,yöneticileri uyarıyor. Devlet yalan söyler mi, açıklamalar şeffaf olmalı'

Kemal Kılıçdaroğlu, 'TTB suç işlemiyor,yöneticileri uyarıyor. Devlet yalan söyler mi, açıklamalar şeffaf olmalı'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin “kapatılsın” açıklamasının ardından hedefe konulan TTB'ye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu destek ziyaretinde bulundu.

Kılıçdaroğlu'na, TTB'ye gelişinde pandemi ile mücadele eden sağlık çalışanlarının anmasında simgeleşen siyah kurdele takıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hedefindeki Türk Tabipleri Birliği’ni ziyareti sonrası  Ortak basın toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu,

“Hangi siyasetçi, hangi bakan bu şartlarda çalışır. Bir talepleri var sağlık çalışanlarının ‘Covid-19 meslek hastalığı olsun’ istiyorlar. Sağlık çalışanlarının doğrudan doğruya virüsle karşı karşıya olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Taleplerin yerine getirilmesi lazımken, Covid-19’la mücadele edenler terörist oluyor, anlaşılır gibi değil hayatımda duyduğum en saçma söz” ifadelerini kullandı.

“Devlet yalan söyler mi? Verileri doğru açıklaması lazım, verileri siyasetçilerin değil Bilim Kurulu’nun sözcüsü açıklamalıydı. Bunların hiçbirisi yapılmadı, halka doğru bilgi verilmesi gerekiyordu, salgını önleyecek önlemler alınmalıydı. Hükümetin işsiz kalanlara da destek vermesi gerekiyordu. Nasıl diğer ülkeler kiraları ödediyse, bizde de ödenmeliydi. Başlangıçta Sağlık Bakanı güven veriyordu ama  sonradan ‘Sayın Cumhurbaşkanının talimatı’ deyince duyduğumuz güvende yerle bir oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun  Türk Tabipler Birliği ziyaretinin ardından yaptığı çarpıcı açıklamalar özetle;

Pandemi sürecinde toplumun her kesimi ciddi bir endişe içinde. Bu endişeyi giderecek olan aktörler siyasetçiler, polisler değil sağlık çalışanlarıdır, olay bir sağlık sorunudur. Bütün sağlık çalışanlarına şükran borçluyuz. Her bir sağlık çalışanları evine gitmiyor, sağlık çalışanlarının risk oranı yüzde 85. 

Sağlık çalışanları birden bire suçlu oldu. Çünkü onlar halka doğru bilgi vermek istiyorlar. Vay sen misin önlem al diyen? Kim diyecek bunu? 96 sağlık çalışanı hayatını kaybetti, 41’i hekim. Bunlar itiraz etmeyecekler de sarayı kim uyaracak.

Olay bir sağlık sorunu olduğuna göre bu uyarıyı yapması gerekenler sağlık çalışanları. Suç işlemiyorlar. Halkın sağlığını tehlikeye atan yöneticileri uyarıyorlar.

TTB suç işlemiyor, yöneticileri uyarıyor. Baştan bir strateji belirlemesi gerekiyordu iktidarın. Salgının önlenmesi gerekiyordu, yaptılar başta, sokağa çıkma yasağı, okulların kapatılması gibi. Ama bu kararların doğuracğaı bir şey vardı, işsizlik ve arkasından yoksulluk. Hükümetin buna da çözüm üretmesi gerekiyordu. 

Verileri bir siyasetçi değil bilim kurulu açılayacaktı. Alınması gereken önlemleri bir siyasetçi değil, bilim kurulu açıklayacaktı. Bunların hiçbirisi yapılmadı. 

Sayın Cumhurbaşkanı bilim kurulunun öncüsü değil, nasıl oluyor da talimatları yerine getiriyor. Doğru bilgiler verilmiyor. Vatandaşın yüzde 59’u bilgilerin doğru olmadığını düşünüyor. Halka doğru bilgilerin verilmesi gerekiyor.  

Sağlık çalışanları özverili çalışıyor, günün 24 saati çalışıyor. Hangi politikacı 24 saat çalışıyor? Öyle bir noktaya geldik ki, hastayı kurtarmak için çaba harcayan, evine gidemeyen, dinlenme gününü belediyelerin sağladğı otel gibi yerlerde geçiriyor. Sonra bi hekimlere geldik dedik ki bu hekimler suçlu, TTB’nin kapatılması lazım. Niçin? Gerçekleri söyledikleri için. Baştan itibaren olayın ciddiyetinin, varolan devleti yöneten kesim bu oalyın ciddiyetini kavrayamadı. 

En başından söyledim yine söyleyeyim, uçak biletlerini KDV’yi 18’den 1’e indirdik. Pandemiyle ne ilgisi var bunun? 3 gün sonra da uçakla gitmek yasak… Hangi önlemlerin alınmsı gerekitğni uzmanlara sorar insan. 

Bütün sağlık çalışanlarına, bu ülkenin sade bir vatandaşı olarak teşekkür ediyorum. Sizlere minnet borçluyuz. 

Kovid-19’la mücadele edenler, hayatını bu işe vakfedenler terörist oluyor… Hayatımda duyduğum en saçma söz. 

Gerçekler dillendirilmeli ki siyaset kurumları ona göre önlem alsınlar. Siyaset kurumuna içinde yaşadıkları bütün tabloyu net bir şekilde sunuyorlar. Madem ki tek adam yönetimi var, TTB’yi, Eczacılar Birliği’ni falan çağırıp sorması gerekiyordu. Oradan oturup ahkam kesmek kolay, asıl suçlu dinlemeyenlerdir. Siyaset kurumunun oturup dinlemesi lazım, suçlaması değil.

Sağlıkta şiddet yeni bir olay değil. Şanlıurfa’da bir hekim arkadaş hayatını kaybetmişti. Hepimiz yaşamımızın bir bölümünde doktora gideriz, tedaviyi onlar yapar. Sağlık çalışanlarına şiddet asla kabul edeceğimiz bir şey değil.Tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum, sağlık çalışanlarına şiddet asla kabul edeceğimiz bir şey değildir. 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.