'Milletin Sesi' mitinginde Kılıçdaroğlu: Ülke elden gidiyor birlikte mücadele etmeliyiz

Bursa’da yapılması planlanan ancak CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki Yargıtay kararının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla İstanbul’a alınan “Milletin Sesi” mitingi için yurttaşlar alana akın ediyor.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun çağrısıyla Bursa'da yapılacakken İstanbul'a alınan "Milletin Sesi Mitingi" ile ilgili tüm hazırlıklar tamamlandı.

Türkiye'nin ve İstanbul'un dört bir yanından meydana akın eden yurttaşlar miting alanını doldurmaya başladı. Yurttaşlar "Hak, hukuk, adalet" sloganıyla AKP iktidarına tepkisini dile getiriyor.

CHP milletvekilleri ve CHP'li belediye başkanları kürsüye çıkarken hakkındaki Yargıtay kararının onanmasının ardından Bursa'dan İstanbul’a alınan "Milletin Sesi" mitinginde CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu yurttaşları selamladı.

Mitingde Gezi şehitleri aileleri ve Gezi tutukluları aileleri sahneye çağrıldı.

Gezi Davası'nda alınan skandar kararla tutuklanan Tayfun Kahraman'ın eşi Meriç Kahraman mitigde konuşma yaptı.

Kahraman, "Merhaba. Gücünü özgürlük ve eşitlikten alan, dayanışmayı büyüttüğümüz ama en çok da umuduumuzu geleceğe taşımamıza vesile olan Gezi Direnişi'nin adalet talebini bugün bir kez daha bu meydana taşıyarak demokrasiye güç veren herkese merhaba. Bu adalet talebi gelecek güzel günler içindir. Bu adalet talebi, kentlerimizin yağmalanmadığı, kamu kaynaklarımızın yok edilmediği, derelerimizin özgür aktığı geleceğimiz içindir. Bu adalet talebi, yargının bağımsız olduğu, yaşama sahip çıkan seslerin duyulduğu, mesleklerinin gereğini yapan hak savunucularının tutsak edilmediği bir ülke içindir. Bu adalet talebi; Ethem'in, Ali İsmail'in, Medeni'nin, Hasan Ferit'in, Abdocan'ın, Ahmet'in, Mehmet'in ve Berk'in'in özgür düşleri içindir." ifadelerini kullandı.

Yüzbinler meydanda "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganlarıyla adalet talebine destek verdi. 

YURTTAŞLLAR MİLLETİN SESİ MİTİNGİ'NDE KÜRSÜDE 

"İDAMA GÖTÜRSELER SÖYLEEMEYE DEVAM EDECEĞİM"

İkincisi yapılan Milletin Sesi Mitingi'nde Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından önce vatandaşlara söz verildi. 65 yaşında geçimini bulaşık yıkayarak sağlayan Nazife Canoğlu, "Ben 70 yılından beri Türkiye'de yapmadığım iş kalmadı. Tek bir hırsızlık yapmadım, namusumu şerefimi koyarak her şeyi denedim. Biz koyun gibi bir milletiz hepinizi çok seviyorum. 2 senedir yardımlarla ayakta duruyorum. 3 bin lira maaşım var, 1600 lira kira. Faturalar vs. Gerisini siz hesaplayın. Beni idama götürseler söylemeye devam edeceğim. Önce Türklerin hakkını arayacak devlet istiyorum. Bu sene tamamen karaya vurmuş durumdayım. Artık yeter diyorum, bir ekmek 5 lira. Ben hayatta hiç böyle bir zam, bir pahalılık görmedim. Ben emekliyim, ben veremiyorum. Yeter, hep yabancılar, yabancılar. Yeter. Ben ırk ayrımı yapmıyorum ama yeter. Gelin doğru yolu bulalım, kendi hakkımızı arayalım. Allah aşkına yeter artık..." ifadelerini kullandı. 

"ANNELERİ BU HALE GETİREN SİSTEM UTANSIN"

Ev işçisi Muazzez Süngür, "Çocuklarımın okumasını ve bizden daha iyi yaşamasını istiyorum. Her geçen gün bu umudum azalıyor. Bir iki sene öncesine kadar çocuklarımızı nasıl okutacağız diye düşünürken işimdi çocuklarımızı nasıl okutacağız diye düşünüyoruz. Beni bütün annelerin anlayacağını düşünüyorum. Olur da bir şey ister diye çocuğumla markete gidemiyorum.... Anneleri bu hale getiren sistem utansın." ifadelerini kullandı. 

KEMAL KILIÇDAROĞLU, MALTEPE MEYDANI'NI DOLDURAN YURTTAŞLARA SESLENİYOR

İkincisi yapılan Milletin Sesi Mitingi'nde yurttaşlara seslenen Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle oldu:   

Hiçkimse umutsuzluğa kapılmasın. Haramilerin saltanatı yıkılıyor. Bu meydanda milyonlarla buluşmuştuk. Az kaldı bu kentin meydanlarında, sokaklarında özgürce kucaklaşacağız. Birileri Türkiye'yi zifiri karanlığa sürüklemek istiyor. İnsanları korkuyla sindirmek istiyor. 

Sizi, bu milleti korkutarak bu sistemi ayakta tutmak istiyorlar. O ve Saray'ı giderse kaos olur algısı peşindeler. Evleri basıyorlar, okulları basıyorlar, tweet attılar diye liseli çocukları okullarından alıyorlar. Bebekleri babalarından annelerinden koparıyorlar. 

Şimdi bir adım daha atıp partileri kapatmaya hazırlanıyorlar. Saray ve şurekasının elinden düşmeyen bir kelime var: O yasak, bu yasak, şu yasak...

Memleketi uyuşturucu bataklığına çevirdiler. Kadın cinayetleri, işçi cinayetleri, siyasetçilere suikast hazırlıkları. Kullanışlı aparatlarla kavga edeceğiz. Sonuna kadar edeceğiz ve kazanacağız.

Söz veriyorum biz kazanacağız. Ülkemiz ağır bir ekonomik buhranın içinde. Bu hakka hukuka adalete sırt çevirmenin, adaletsiz yönetimin sonucudur. Milyonlarca aile ağır yoksulluk içinde geçinemiyor. Sonuç: Yüzbinlerin tiranlıktan kaçmaya çalışması. En değerlimizi gençlerimizi kaybediyoruz. Gençlerimizin yüzde 70'i yurt dışına gitmek istiyor. 550 bini gitti bile. 

Yalanlardan hepimiz bıktık! Ağızlarını açtıklarında yok efendin 2023, 2071, dış güçler, Almanlar, Japonya bizleri kıskanıyor, anlaşmalarda gizli maddeler var. Bunların tamamı yalan. Çok uzun süredir söyleyecekleri elle tutulur hiçbir şey kalmadı. 

5'li çetelerin kurduğu düzeni bozacağız. Bunların düzenine çomak sokacağız. 5'li çetelere ses çıkarmayanlar iyilikte yarışan belediye başkanlarımıza baskı yapıyorlar. Belediye başkanlarımız kumpasları, entrikaları boşa çıkararak halka hizmetlerini sürdürüyorlar. 

Ben neoliberalizme karşıyım. 

İki kadın gazeteci sadece işlerini yaptıkları için tehdit ediliyor. Tırnaklarına zarar gelirse unutun kendinizi. 

Hiçkimse unutmasın. Biz ırkçı değiliz. Irkçılığa karşıyız. Asla bu milletin alnına kara lekenin sürülmesine izin vermeyeceğiz.

Birlikte mücadele etmek zorundayız. Tıpki Atatürk'ün önderliğindeki Milli Kurtuluş Savaşı gibi. 

Canan Başkan'ın başına gelene ses çıkartacaksın. Genç muhafazakar kadın, senin de başına gelecek. Ey genç muhafazakar kardeşim bu seçimde kararsızım diyemezsin. Kayıtsızlık bir seçim değildir. Bir sondur. Her zaman saldırganın dostudur. Saldırgana karşı dik durmalısın. Onurlu durmalısın. 

PARTİ YÖNETİCİLERİ MİTİNGİ HALKIN ARASINDA TAKİP EDECEK

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın açıklamasına göre; tüm siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları mitinge davet edildi. Mitingde Türk bayrağı ve CHP bayrağı dışında herhangi bir özel flama ya da bayrağı kullanılmayacak. CHP'nin Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, Parti Meclisi üyeleri ve milletvekilleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun miting konuşmasını halkın arasında takip edecek.

YERLİ VE YABANCI 300’Ü AŞKIN BASIN MENSUBU AKREDİTE OLDU

120 metrelik dev bir sahnenin kurulacağı mitingde, yabancı basın mensupları için anlık Türkçe çeviri olacak ve engelli bireyler için de işaret dili tercümanı bulunacak. 15 kamera ve 1 drone ise mitingi takip edecek ve medya organlarına canlı yayın akışı sağlayacak. Basın mensupları için bilgi ve veri akışının kolaylaşması için ise alanda 15 baz istasyonu ile birlikte özel Wi-Fi hatları kurulacak. Yerli ve yabancı 350’yi aşkın basın mensubu mitingi takip edecek.

MİTİNGE KATILAN VATANDAŞLARIN GÜVENLİĞİ TAM OLARAK SAĞLANACAK

Mitingde vatandaşların güvenliği için de özel olarak önlemler alınıyor. Miting öncesi ve sonrasında herhangi bir sağlık problemi yaşanması durumunda 50 ambulans görev yapacak ve 3 sağlık çadırı da mitinge katılan vatandaşlar için hizmet verecek. Ayrıca, özel güvenlik görevlileri ve parti görevlileri ile birlikte 5 bin polis alanda görev yapacak.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki Yargıtay kararının ardından Bursa’dan İstanbul’a alınan ve Maltepe Sahil Miting Alanı’nda yapılacak “Milletin Sesi” mitingi öncesi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, ANKA Haber Ajansı’na konuştu.

Öztunç, “Bu güneşte, bu sıcakta, bu şartlarda gördüğünüz gibi insanlar akın akın gelmeye başladı. Üstelik İstanbul Valiliği niye böyle bir şey yapmış? Tahmin ediyoruz, biliyoruz aslında da. Ta Bostancı’dan yolu kapatmışlar. İnsanlar buraya ulaşamasınlar diye. O kadar mesafeden bu yol kapanmazdı. Oradan kapatmışlar yolu. Kitle buraya gelmesin, insanlar buraya gelmesin, yarı yolda dönsünler, vazgeçsinler, ‘trafik var’ desinler, artı trafik sıkışacağı için Kadıköy tarafında caddede insanlar kızsınlar diye o yol kapatılmış. Bunu da kınıyorum” dedi.

MUHARREM ERKEK: “MİLLETİN SESİ YÜKSELECEK AMA SARAYDAN DUYACAKLAR MI? DUYAMAZLAR, ÇOK KORKUYORLAR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İstanbul Maltepe’deki “Milletin Sesi” Mitingi öncesinde; “Milletin sesi yükselecek ama saraydan duyacaklar mı? Duyamazlar, çok korkuyorlar. Sarayın duvarları arasında korku çok büyük. Korktukça otoriterleşiyorlar. Otoriterleştikçe daha çok hata yapıyorlar” dedi.

AYLİN NAZLIAKA: “HEP BİRLİKTE UMUDU ÖRGÜTLEYELİM, GÜZEL YARINLARI KURALIM”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP’nin İstanbul Maltepe’de düzenlediği “Milletin Sesi” mitingi öncesinde, miting alanında; “Gelin hep birlikte umudu örgütleyelim. Hep birlikte güzel yarınları kuralım. İlk seçimlerden sonra ‘Yolcudur Abbas, bağlasan durmaz” değerlendirmesini yaptı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.