İstanbul’a çalışan bakanların memleketlerinde AK Parti kaybetti

İstanbul’a çalışan bakanların memleketlerinde AK Parti kaybetti

31 Mart seçimlerinde İstanbul’da AK Parti ve cumhur ittifakı adayı Murat Kurum’un seçim çalışmalarında yer aldıkları için eleştirilerin odağında olan bakanlar, İstanbul seçimlerine odaklanınca kendi memleketlerinde de kaybetti.

Politikyol'daki habere göre;

Geride kalan seçim sürecinin en tartışmalı konularından birisi de kabinde görev alan bakanların İstanbul’da cumhur ittifakı adayı Murat Kurum’a destek için sahada aktif olarak seçim kampanyasına dahil olmasıydı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da seçim kampanyasında da sık sık eleştirdiği bu konu, seçimlerin ‘iktidar imkanı’yla yürütüldüğüne dair eleştirilerin başındaydı.

Seçimlerin tamamlanmasının ardından ortaya çıkan oranlar, bakanların İstanbul’da mesai harcarken kendi memleketlerinde kaybettiğini ortaya koydu.

Şimşek’in memleketinde AK Parti üçüncü oldu

En önemli bakanlık olan Hazine ve Maliye bakanlığı görevini yürüten Mehmet Şimşek’in memleketi Batman’da AK Parti üçüncü parti oldu. Şimşek’in memleketinde DEM Parti yüzde 64,52’yle birinci olurken, AK Parti yüzde 12,42’yle HÜDA PAR’ın bile gerisinde kalarak üçüncü parti oldu.

Kabinenin ağır topları Konya’da da İstanbul’da da kaybetti

Konyalı İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve aslen Konya Ereğli olsa da İstanbul doğumlu Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile Belçika doğumlu, aslen Konyalı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın memleketi Konya’da da AK Parti büyük geriledi.

Her ne kadar Konya’da büyükşehir belediyesini AK Parti kazansa da önceki seçimlerle göre çok ciddi bir düşüş kaydedildi.

2019 yerel seçimlerinde oyu yüzde 70.5 olan AK Parti, bu seçimlerde yüzde 49,4’e kadar geriledi. Bu oy düşüşü belediye başkanlığı sayısına da yansıdı. Bir önceki seçimde 24 olan belediye başkanlığı sayısı bu seçimlerde 15’e geriledi.

İstanbul’da büyük bir yenilgi alarak seçimleri kaybeden bir önceki çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bakanı Murat Kurum da Konyalı isimler arasında.

Hakan Fidan büyük kaybeden!

Aslen Van’ın Erciş ilçesinden olan, Ankara Hamamönü doğumlu Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da Ankara’da büyük yenildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın büyük bir farkla yeniden belediye başkanı seçildiği kentte, 2019’da CHP’nin üç olan belediye sayısı bu seçimlerde 16’ya yükseldi.

AK Parti’nin 11 belediye kaybettiği Ankara’da, Fidan’ın doğduğu Hamamönü semtinin bağlı olduğu Altındağ’da belediye başkanlığı AK Parti tarafından kazanılsa da, 2019’daki yüzde 64,4 olan oy oranı yüzde 47,3’e kadar geriledi.

Aslen Ercişli olduğu yönündeki bilgiler dikkate alındığı Dışişleri Bakanı Fidan, ‘en büyük kaybeden bakan’ olarak seçimlerden çıktı.

Van’da Erçiş’in yanı sıra büyükşehir belediyesi ile birlikte 14 belediyenin tamamını DEM Parti aldı.

Hem Ankara hem Van’da AK Parti’nin kaybettiği belediyeler dikkate alındığında ‘en büyük kaybeden’ Fidan oldu.

Cumhurbaşkanı yardımcısının memleketinde de düşüş var

Seçim sürecinde özellikle Kürt seçmeni etkilemek için İstanbul başta olmak üzere birçok kentte etkinliklere katılan Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz’ın memleketi Bingöl’de de AK Parti yüzde 38,6’dan 33.7’ye düştü.

Tunç’un memleketi CHP’ye geçti

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un memleketi Bartın da bu seçimlerde CHP’nin kazandığı belediyeler arasında.

2019’da cumhur ittifakı adayı Cemal Akın’ın kazandığı belediye başkanlığı, bu seçimde yüzde 51.29 oyla CHP’ye geçti. CHP adayı Muhammet Rıza Yalçınkaya’nın belediye başkanı seçildiği kentte, ikinci parti olan MHP’yle aradaki oy farkı yüzde 15’e yakın.

Yumaklı’nın memleketi Kastamonu da CHP’ye geçti

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın memleketi Kastamonu da bu seçimlerde kaybedilen kentlerden oldu.

Kentte 2019’da cumhur ittifakından MHP adayı Rahmi Galip Vidinlioğlu kazanırken, bu seçimlerde CHP adayı Hasan Baltacı yüzde 49.16 oyla belediye başkanı seçildi.

Uroğlu’nun memleketi Trabzon’da oy kaybı yüzde 20’ye yaklaştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uroğlu’nun memleketi Trabzon’da yine AK Parti kazandı. Ancak Bakan Uroğlu’nun memleketinde 2019’daki yüzde 60,1’lik oy oranı bu seçimlerde yüzde 41,7’ye geriledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Vedat Işıkhan’ın memleketi Mardin’de büyükşehir belediyesini de DEM Parti alırken, doğum yeri olan Artuklu İlçe Belediye Başkanlığı’nı da DEM Parti yüzde 10 farkla, AK Parti adayını geride bırakarak kazandı.

Bak’ın doğduğu Üsküdar’da CHP kazandı

Aslen Rizeli olan ancak İstanbul Üsküdar doğumlu Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da hem doğum yeri hem de memleketi Rize’de oy kaybetti.

Bak’ın doğduğu ve ‘AK Parti’nin kalesi’ olarak anılan Üsküdar’da CHP adayı Senem Dedetaş, belediye başkanı seçildi.

Öte yandan Rize’de belediye seçimlerini her ne kadar AK Parti kazansa da 2019 seçimlerinde yüzde 72,71’lik oy oranı, bu seçimlerde yüzde 54,7’ye kadar geriledi.

İstanbullu bakan İstanbul’da çalıştı ama yine kaybetti

İstanbul doğumlu olup da kabinede yer alan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da kabine de kaybedenler isimler arasında.

Kacır’ın doğum yeri İstanbul’da AK Parti’nin yüzde 48,6 olan oyu bu seçimler de yüzde 39,6’ya kadar geriledi.

AK Partili kabine üyelerinin memleketlerinde düşüş var

Erzurum Tortum doğumlu Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in memleketinde de tablo, diğer kabine üyelerinin memleketleri gibi iç açıcı olmadı.

Tekin’in memleketi Erzurum’da AK Parti adayı Mehmet Sekmen, yüzde 50.42 oyla belediye başkanı seçildi. Belediye başkanı AK Parti’den seçilse de 2019’da elde edilen yüzde 62,8 oy oranı bu seçimlerde yüzde 50,4’e kadar geriledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin memleketi Kayseri’de de büyükşehiri AK Parti kazansa da ciddi bir oy düşüşü oldu. 2019’da yüzde 63,4 olan oy oran bu seçimlerde yüzde 38,6’ya kadar geriledi.

İstanbul doğumlu ancak aslen Antalyalı olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, hem Antalya’da hem de İstanbul’da kaybeden bakanlar arasında yer aldı. İstanbul’da Ekrem İmamoğlu büyük bir farkla seçimleri kazanırken, Antalya’da da Muhittin Böcek ikinci kez Antalya Büyükşehir Belediyesi başkanı seçildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Alparslan Bayraktar’ın memleketi Hatay Kırıkhan’da AK Parti yüzde 52,14’le belediye başkanlığı seçimini kazandı. Ancak ilçede AK Parti’nin yüzde 58,9 olan oy oranı yüzde 52,1’e geriledi.

Kabineden sadece bir üyenin kentinde oy arttı: Yüzde 0,4

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in memleketi de Ardahan’da da CHP birinci parti oldu. Ardahan’da CHP adayı Faruk Demir, yüzde 45,06’yla yeniden belediye başkanı seçildi.

Kabine üyeleri arasında yer alıp memleketinde AK Parti’nin oyunun arttığı tek bakan da Güler oldu. Ardahan’da önceki seçimlerde yüzde 43,1 alan AK Parti’nin bu seçimlerde oyu yüzde 43.5’e yükseldi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.