İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve yetkilileri uyaran Habertürk yazarı Sevilay Yılman, 'Bir Ogün Samast daha başımıza bela olmadan…'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve yetkilileri uyaran Habertürk yazarı Sevilay Yılman, 'Bir Ogün Samast daha başımıza bela olmadan…'

"Ermenistan-Azerbaycan savaşı üzerinden sosyal medyada Ermeni milleti ile ilgili adice, alçakça paylaşımlar yapanlarla ilgili ciddi bir yaptırım alınmalı."

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmanın ardından Türkiye'de sosyal medya üzerinden Ermeni vatandaşları hedef alan paylaşımlar da patladı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Ermeni yurttaşları hedef alan bu tür ırkçı paylaşımlar konusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve yetkilileri uyaran Habertürk yazarı Sevilay Yılman, Ogün Samast hatırlatması yaptı.

Malatyalı Ebir Ermeni yurttaşın duyduğu tedirginlikle ilgili kendisine söylediği sözleri de aktaran Yılman'ın uyarısı şöyle:

Gerek Azerbaycan’ın hukuki haklı pozisyonu gerekse iki ülke arasında uzun yıllardır devam etmekte olan ileri derecedeki yakınlık Türkiye’nin tavrını Azerbaycan’dan yana ve net bir biçimde sergilemesi gayet normal ve doğal bir durum.

Ancak aşırı fanatik bazıları Türkiye’nin tamamen haklılık yanlısı bu duruşunu ya yanlış anlıyor ya da öyle anlamaya çalışıyor.

Sanki Türkiye Azerbaycan’ın yanında Ermeni nefretinden, Ermeni milleti ile husumetinden dolayı yer alıyormuş gibi bir anlayış içerisinde değerlendirip…

Türkiye’de yaşayan Ermenilere nefretini kusuyor.

Ermeni yurttaşlarımızı hedef alan paylaşımlarla iğrenç ırkçılıklarını faş ediyorlar.

Dün tanıdığım Ermeni dostlarımdan biri ile görüştüm.

Rahmetli dost, ağabeyimiz Hrant Dink gibi yine Malatyalı olan ve Ermeni cemaati içerisinde ağırlığı olan hemşerimle uzun uzun sohbet ettik.

Ve şunu gördüm.

Zaten hep tedirgindiler.

Maalesef her daim diken üzerinde yaşayan insanlar Türkiye’deki Ermeniler…

Ama Ermenistan-Azerbaycan savaşı başladığı günden bu yana bu tedirginlik 10 misli artmış durumda.

Çünkü bir provokasyon olması halinde başlarına gelebileceklerden dolayı çok korkuyorlar.

Haklılar da, zira bu ülkenin sicili bu tür provokasyonlarla dolu…

Benim görüştüğüm hemşerimin yaşı epeyce var ve pandemi tehlikesi dolayısıyla zaten hiç dışarı çıkmıyor ama onun iş güç sahibi olan aktif hayatta olan çocukları var…

Gencecik torunları var…

Diyor ki; “Mecbur olmadıkça artık hiçbirimiz dışarı çıkmıyoruz…”

Empati yapın ve düşünün bu insanların ruh halini lütfen.

Bu vatanın bir bireyi, mensubusunuz.

Sevdalısınız hatta bu vatana!

O kadar ki bu sevda…

Diğer Ermeniler gibi istediğiniz anda ve üstelik batıda bir ülkede istediğiniz gibi yaşayabilme imkanınız var.

Ama gitmiyorsunuz ve doğduğunuz bu topraklarda ısrarla ailenizle yaşamaya çalışıyorsunuz.

Ne acı ki hiç alakanız olmayan bir savaş nedeniyle hedefe oturtuluyor ve ırkçılığı maharet zanneden güruh tarafından olmadık hakaretlere, aşağılamalara, tehditlere maruz kalıyorsunuz…

Mutlaka İçişleri Bakanlığı da farkındadır tehlikenin ama bir de ben Sayın Bakan Süleyman Soylu’ya ve tüm Emniyet Teşkilatı’na çağrıda bulunmak istiyorum.

Ermenistan’ın haksız işgaliyle başlayan savaş nedeniyle klavyelerinden Türkiye’deki Ermenilerle ilgili sosyal medya hesaplarından nefret paylaşımları yapan fanatiklerle ilgili kesinlikle bir şeyler yapılmalı.

Hem de acilen…

Sözüm ona milliyetçi bu sahte klavye kabadayılarının ne yazarsa yazsın boşa yazdıkları gibi anlayışla bakılmamalı meseleye…

Evet… Bu sahte milliyetçiler, kabadayılar ancak klavyeleri üzerinden ahkam keserler doğru.

Karşısında polisi, savcıyı, hakimi görünce korkudan donlarını ıslatıp; “Ben öyle demek istememiştim… Kem küm” ederler ok!

Ama unutmayalım…

Üç beş daha fazla takipçi kazanmak için klavyelerinden ırkçılık yapıp, nefretlerini kusan bu alçak fanatikleri takip eden binlerce cahil, bilinçsiz, bilgisiz genç insan var…

O alçakların yazdıklarından etkilenip Ermeni komşusuna, iş arkadaşına gözü kapalı tetiği çekebilecek Ogün Samastlar var.

O Samastlar’ın cahilliklerini eyleme dönüştürmesine izin vermemek lazım!

Bu yüzden tekrar söylüyorum…

Ermenistan-Azerbaycan savaşı üzerinden sosyal medyada Ermeni milleti ile ilgili adice, alçakça paylaşımlar yapanlarla ilgili ciddi bir yaptırım alınmalı.

Geç kalmadan ama…

Bir Ogün Samast daha başımıza bela olmadan…

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.