İçişleri Bakanı Süleyman Soylu;  'neden 6 yıl geçtikten sonra'  sorusunu yanıtladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; 'neden 6 yıl geçtikten sonra' sorusunu yanıtladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 6 yıl sonra gerçekleşen Kobani operasyonunda tutuklanan siyasilerle ilgili açıklama yaptı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 6 yıl sonra gerçekleşen Kobani operasyonunda tutuklanan siyasilerle ilgili HDP’nin 3 siyasi parti tarafından telefon ile aranmasına tepki göstererek, “HDP’ye ‘37 kişiyi öldürdünüz. Daha fazla öldüreydiniz’ mi dediler? Öldürülen teröristler için Fatiha mı okudular. 29 adam öldürmeye tam teşebbüs için ‘Az yaptınız, biraz daha fazla yapsaydınız’ mı dediler” eleştirisini yöneltti. Bakan Soylu operasyonun 6 yılın ardından gerçekleşmesini eleştirenlere de “6 yıl geçmişmiş de, neden yargı bugün bakıyormuşmuş da, neden böyle yapıyormuş da. Yüzlerce yıl geçti Kerbela’yı unuttuk mu?” diye sordu.  

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılış Töreni"ne katıldı. Burada konuşan Soylu, Türkiye’nin artık operasyon gerçekleştirdiğinde hiçbir ülkenin sözüne bakmadığını ifade ederek, “Klişe söylemdir. Bir terör olayı olduğu zaman ‘Faillerin yakalanması için çalışmalar başlatıldı’. Hayır, artık öyle yapmıyoruz. İstisnasız tüm terör örgütlerine karşı operasyon halindeyiz” dedi.

İlkbahar ve yaz operasyonlarında hedeflerin aşıldığını kaydeden Bakan Soylu, “Yüzde 143 gerçekleşme oranıyla 8 bin 523 operasyon yapmış olduk. Salgına ve pandemiye rağmen. Bu operasyonlarda 346 teröristi etkisiz hale getirdik. 442 mağara ve sığınak imha ettik” ifadelerini kullandı. Bakan Soylu, bu sonbahar ve kışın da 7 bin 424 operasyon gerçekleştireceklerini vurgulayarak, “1 Ekim’den itibaren başladık. Gerçekleşmesini hedeften yüksek seviyede bekliyoruz” dedi.

“Örgüt mensubu için köprüden önce son çıkıştır. Açık söyleyeyim, fırsatını bulan bu çağrıya uysun, teslim olsun. Kaçabilen varsa, kaçsın” diyen Bakan Soylu, yılbaşından bu yana 15’i kendi teslim olan 187 kişinin dağdan indiği bilgisini paylaştı. Soylu, “Bu bizim terörle mücadelede yeni yöntemimiz. 700’ün üzerinde ikna yöntemiyle teslim olan terörist var. Silahla etkisiz hale getirdiğimizin yarısı kadar ikna yöntemiyle teslim olan var. Örgüt ikna kabiliyetini kaybetti” diye konuştu.

Bakan Soylu 6-8 Ekim Kobani olaylarını hatırlatarak, “Egemenliğimize kastettiler, devletin bütünlüğüne kastettiler. Yaktılar, yıktılar, öldürdüler. Talimatları kim verdi? Masum İdlip’te yaşayan çocuklar mı verdi? PKK’nın uşağı olanlar verdi. Aklımızı ve hafızamızı yediğimizi ve unuttuğumuz sananlara sesleniyorum. Hatırlıyor musunuz? Sözde eş başkanlardı. Sokağa çıkın diye talimat verdi. Hadlerini bildirin diye talimat verdi” ifadelerini kullandı.

KERBELA BENZETMESİ

Kobani olaylarının üzerinden geçen 6 yılın ardından 17 HDP’li ismin tutuklanmasıyla ilgili gelen eleştirilere “Kerbela” benzetmesi ile yanıt veren Soylu, “6 yıl geçmişmiş de, neden yargı bugün bakıyormuşmuş da, neden böyle yapıyormuş da. Yüzlerce yıl geçti. Kerbela’yı unuttuk mu? 6 yıl önce bunun talimatlarını verenleri mağdur edebiyatıyla aklamaya çalışanlara tek sözümüz var. Bu dünyanın öteki dünyası da var” diye konuştu.

Bakan Soylu, Kobani olayları öncesinde HDP’nin resmi Twitter hesabından atılan tweeti anımsatarak, “PKK’nın talimatıyla merkez karar yönetim kurulunda bu kararı alıp, ondan sonra sokaklara insanları davet edip, yakmayı, yıkmayı terör örgütünün talimatını yerine getirenleri telefonla aramak nedir? Bunu kabul edeceğimizi mi zannediyorsunuz. 3 tane siyasi partinin genel başkanı HDP’nin genel merkezini arayıp, bu talimatları verenin hukuk çerçevesinde gözaltına alındığı için geçmiş olsun dileği iletmeleri ne demektir? Ya ben yanlış biliyorum ya da birileri zıvanadan çıkmış demektir” yorumunu yaptı.

'FATİHA MI OKUDULAR?'

Bakan Soylu HDP’ye geçmiş olsun telefonu açan siyasi partilere eleştirilerini sürdürürken, “Ne dediler HDP’ye ‘37 kişiyi öldürdünüz. Daha fazla öldüreydiniz’ mi dediler? Öldürülen teröristler için Fatiha mı okudular. 29 adam öldürmeye tam teşebbüs için ‘Az yaptınız, biraz daha fazla yapsaydınız’ mı dediler.” ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.