GÖREVDEN ALINAN KAYMAKAM SAYISI 70’E ULAŞTI İDDİASI

GÖREVDEN ALINAN KAYMAKAM SAYISI 70’E ULAŞTI İDDİASI

Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “mülki idare mahrem imamları”nın ortaya çıkarılmasıyla birlikte bazı vali, vali yardımcıları ve kaymakamlar haklarındaki adli ve idari soruşturmalar kapsamında görevden alınmıştı.Mülki idarede görevli bürokratlara yönelik soruşturmalardan bir süredir ses çıkmıyordu​​​​​​​

İçişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen

İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla 40 ile 70 arasında değişen sayılarda oldukları iddia edilen kaymakam FETÖ iltisakları nedeniyle görevden alındığı iddia ediliyor. İçişleri Bakanlığı'nın listesinde yüzlerce mülki amirin yer aldığı ileri sürüldü. Görevden alınan bazı kaymakamların, görevden alınan HDP’li belediye başkanlarının yerine kayyum olarak atananlar olduğuda öğrenilen  bilgiler arasında.

Personel Genel Müdürlüğü’nce hafta sonu isimleri belirlenen kaymakam ve vali yardımcılarının görev yaptığı illerin valilerine talimat gönderildiği öğrenildi. Bu kapsamda Ülke genelinde görev yapan kaymakamlardan bazıları, bu sabah İçişleri Bakanlığı talimatıyla görevden alınmaya başlandı.

GÖREVDEN ALINAN KAYMAKAM SAYISI 70’E ULAŞTI İDDİASI KONUŞULUYOR

Talimatların gitmesiyle birlikte ilk aşamada 40’tan fazla kaymakamın görevden alındığı belirtildi. Bazı iddialara göre görevden alınan kaymakamların sayısı 70’e ulaştı. Bu sabah görevden alınanlar arasında Diyarbakır Silvan Kaymakamı ve aynı zamanda belediye kayyumu Mehmet Uslu, Ağrı Diyadin Kaymakamı ve aynı zamanda belediye kayyumu Hasan Doğan ile Şanlıurfa Karaköprü Kaymakamı Ufuk Akıl ve Akçakale Kaymakamı Hamza Özer de var.

Batman'ın Sason Kaymakamı Abdullah Özadalı ve Beşiri Kaymakamı Sinan Aşçı da FETÖ soruşturması nedeniyle sabah saatlerinde görevden alındı.

Özadalı'nın Sason Kaymakamlığı'na 10 Eylül 2018'de, Aşçı'nın ise Beşiri Kaymakamlığı'na 7 Ağustos 2019'da göreve başladıkları bildirildi.

400 MÜLKİ İDARE AMİRİ

soruşturmanın, daha önce mülki idareye yönelik soruşturmayı yürüten Tokat Cumhuriyet

çişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Başsavcılığı ile MİT Başkanlığı’nın tespitleri sonrasında başlatıldığı bilgisi gelen haberler arasında. Listede 400 dolayında mülki idare amiri olduğu öne sürülüyor. Soruşturmanın FETÖ’nün devlet içinde yerleşmeye hız verdiği süreçteki ‘95. Dönem Kaymakamları’ üzerine yoğunlaştığı ifade ediliyor. Görevden alınan kaymakamlar hakkında Ankara’da FETÖ’den adli soruşturma başlatılacağı öğrenildi.

İ

METİNER: FETÖ İLTİSAKI NEDENİYLE GÖREVDEN ALINDILAR

Bu arada, AKP’li Mehmet Metiner, bu sabah kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda memleketi olan Ağrı’da üç kaymakamın görevden alındığını açıkladı.

Metiner, paylaşımında “Ata yurdum Ağrı’dan üç kaymakam FETÖ iltisakları dolayısıyla görevden alındı. Demek ki neymiş, kripto unsurlar her yerde varlar" dedi.

Metiner’in, aynı paylaşımında “Kurumsal asabiyete gerek yok. Her an tetikte olmalı ve yapılan uyarıları dikkate almalıyız” diyerek isim vermeden bir süre önce siyasi tartışma yaşadığı İçişleri Bakanı Soylu’ya yönelik değerlendirme yapmıştı.

Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “mülki idare mahrem imamları”nın ortaya çıkarılmasıyla birlikte bazı vali, vali yardımcıları ve kaymakamlar haklarındaki adli ve idari soruşturmalar kapsamında görevden alınmıştı.

Mülki idarede görevli bürokratlara yönelik soruşturmalardan bir süredir ses çıkmıyordu

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.