Esenyurt'ta bir kadını darp eden polislerin görüntüsü infial yaratmıştı... CHP'li Antmen'den Süleyman Soylu'ya soru!

Esenyurt'ta bir kadını darp eden polislerin görüntüsü infial yaratmıştı... CHP'li Antmen'den Süleyman Soylu'ya soru!

CHP'li Alpay Antmen, Esenyurt'ta bir kadının 2 polis tarafından sokak ortasında darbedildiği görüntülerle ilgili önergesinde polislerin neden görevden alınmadığını sordu.

İstanbul'un Esenyurt ilçesinde 2020 Aralık ayında bir kadının 2 polis tarafından sokak ortasında darbettiği, diğer polislerin de izlemekle yetindiği görüntüler sosyal medyada büyük tepkiye neden oldu. 

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde "Olayın üzerinden 6 ay geçmesine rağmen bu beş polis memuru görevlerine nasıl devam etmektedir? Bu polisler neden halen görevlerinden alınmamaktadır?" diye sordu.

Görüntülerde ekipte bulunan diğer 3 polisin olaya müdahale etmeden yerde sürüklenen ve yumruk darbelerine maruz kalan kadının korku dolu anlarını izlemekle yetindiği görülmüştür" diyen Antmen, darptan dolayı mağdur Gökçe Yaşar’ın kafasında kolunda çenesinde ve sırtında ödem ve morluklar oluşurken bir de üzerine görevli memura mukavemet ettiği gerekçesiyle karakola götürüldüğünü belirtti. Antmen soruşturma sonucunda sadece polis Memuru A.C.Y.’nin görev yerinin değiştirilmesini eleştirdi. 

Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şu şekilde:

Olayın üzerinden 6 ay geçmesine rağmen bu beş polis memuru görevlerine nasıl devam etmektedir? Bu polisler neden halen görevlerinden alınmamaktadır? Bu polislerin görevlerine devam ettirilmeleri siyasal bir tutum mudur? Bakanlık olarak bu şiddeti onaylıyor musunuz?

Savunmasız bir kadını darbeden ve darbedilişini seyreden bu polislerin görevlerine devam ettirilmesiyle kadınların güvenliğini tehlikeye atılmış olmuyor mu?

Bu polisler, son yıllarda partiniz AKP’nin İstanbul Sözleşmesine karşı aldığı tutum ve bu süreç sonunda İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması
sürecinden mi cesaret almışlardır?

Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle; bu polisler hakkında başka ne tür şikayetler yapılmıştır? Bu şikayetler nelerdir ve sonuçları ne olmuştur?

2011 Ocak ila 2021 Haziran ayları arasında geçen sürede; emniyet mensuplarıyla ilgili kaç tane şikayet yapılmıştır?

Bu şikayetlerin içerikleri nelerdir? Bu şikayetlerin akıbetleri nedir? Bu şikayetler üzerine açılan dava ve sonuçları ne olmuştur?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.