Erdoğan’a kalsa Türkiye’nin Yunanistan’a ait bir gemiyi batıracağı iddia edildi.

Erdoğan’a kalsa Türkiye’nin Yunanistan’a ait bir gemiyi batıracağı iddia edildi.

Die Welt gazetesi "Erdoğan'ın hesaplanmış savaşı" başlıklı yazısında Erdoğan’a kalsa Türkiye’nin Yunanistan’a ait bir gemiyi batıracağı öne sürüldü.

Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Die Welt’te AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan politikasına ilişkin ilginç bir iddia ortaya atıldı. Gazetede yer alan bir haber analizde, Erdoğan’a kalsa Türkiye’nin Yunanistan’a ait bir gemiyi batıracağı öne sürüldü.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Die Welt gazetesinin askeri kaynaklara dayandırdığı "Erdoğan'ın hesaplanmış savaşı" başlıklı haber-analizde, “Türk Cumhurbaşkanına kalsaydı, donanma "Erdoğan'ın hesaplanmış savaşı"

Erdoğan'ın kimsenin ölmeyeceği şekilde bunun gerçekleşmesini istediği aktarılan gazetede, "Komutanlar bunu reddedince, başka biri, bunun yerine bir Yunan uçağını düşürmeyi önerdi. Pilotun, otomatik fırlatma koltuğu ile kurtulabileceği belirtildi. Ancak komutanlar bunu da kabul etmedi” denildi.

‘TÜRKLERİ ARKASINDA BİRLEŞTİRMEK İSTİYOR’

Haber-analizde, Erdoğan'ın Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile yaşanan gerilimde "gerçek" hedefinin "iktidarını güçlendirmek ve Türkleri arkasında birleştirmek" olduğu savunuldu. Ayasofya'yı ibadete açmakla, Karadeniz'de bulunduğunu müjdelediği doğalgaz rezervleriyle ve Yunanistan ile yaşanan gerilimle Erdoğan'ın "halkı kendisine karşı çıkmaktan alıkoymak istediği" görüşüne yer verilen haber-analizde, "koronavirüs pandemisinin ekonomide tarihi bir krize" neden olduğuna dikkat çekildi.

Haber-analizde, 2023'e kadar iktidar kalmak isteyen Erdoğan'ın partisi AKP'nin kamuoyu yoklamalarında oy oranının düşmesinin Erdoğan'da "kaygı yarattığı" da öne sürüldü. Bu nedenle Türk milliyetçiliğini "beslemek" ve Erdoğan karşıtı havayı "örtbas etmek" için "doğalgaz konusunda bir mücadele sahnelendiği" ileri sürülerek "Uluslararası tartışma ne kadar güçlü ve yüksek sesle olursa, Erdoğan için o kadar iyi" ifadesi kullanıldı.

“AB, İSTEMEDEN ERDOĞAN’A KATKI SAĞLADI”

"Erdoğan, Akdeniz'de doğal kaynakları güvence altına almak için provokasyonda bulunmuyor" denilen haber-analizde, "Türkiye Cumhurbaşkanı dış ve iç siyasette daha çok gücünü göstermek istiyor" denildi ve Avrupa Birliği'nin de açık bir şekilde Yunanistan'a destek vererek "istemeden" bu hedefe katkı sağladığı vurgulandı.

Haber-analizde, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Doğu Akdeniz'deki gerilime ilişkin "Kanımca, Avrupa Birliği'ne üye bütün devletlerin Yunan dostlarımızın haklarını ve söylediklerini çok ciddiye alma ve haklı oldukları konularda destekleme görevimiz var" açıklamasının da Türkiye'de araçsallaştırıldığı ifade edildi.

Haber-analizde, Türkiye'nin Almanya ile "sıkı ekonomik ilişkilere" her zaman olduğundan daha çok ihtiyaç duyduğu görüşüne de yer verildi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.