Erdoğan, 'müjde'yi sonunda açıkladı! 'Doğalgaz keşfedildi'

Erdoğan, 'müjde'yi sonunda açıkladı! 'Doğalgaz keşfedildi'

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak'ta konuşuyor.Erdoğan burada 'Cuma günü açıklayacağım' dediği 'müjdeyi' açıkladı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz'de bulunduğunu açıkladığı 'müjde' öncesinde, "Şu anda bu müjdenin hayalleri rüyası içindeyiz. Cuma günü inşallah bu müjdeyi milletimize vermek suretiyle Türkiye’de yeni bir dönemin açılacağına şimdiden inanıyorum" ifadesini kullanmış, daha sonra 'müjde'yi duyurmuştu.

21 Ağustos'ta Dolmabahçe'de kameralar karşısına geçen Erdoğan, "Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda. Hemen tespit kuyuları açmaya başlayacağız. Üretim konseptini belirleyip inşaat ve yapım işlerine geçeceğiz. Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır" demişti.

İlk olarak Eylül 2004 yılında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Osman Saim Dinç, Akçakoca açıklarındaki sondaj sonucunda Karadeniz'in ilk ekonomik ve ticari doğalgaz keşfini "Yıl sonuna kadar doğal gaz karaya çıkartılacak" sözleriyle duyurulmuştu.

AKP iktidarı boyunca petrol ve doğalgaz üstüne sayısız "müjdeler" verilmesine bir yenisi daha eklendi. Erdoğan yine müjdeyi "Fatih sondaj gemimiz yine Sakarya Gaz sahasındaki Amasra kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı. Böylece keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı. Karadeniz gazını 2023 yılında kullanıma sunmak için arkadaşlarımız canla başla çalışıyor" sözleriyle duyurdu.

Erdoğan'ın açıklamasından satır başları şöyle:

  • Belediyedeki programımızın ardından kendi alanında Avrupa'nın en büyük entegre tesislerinden olan MFA Maske Fabrikası'nın heyecanını yaşadık. Türkiye'nin ilk biyomaskesiyle Türk polisinin kullanımına sunulan tam ve yarım gaz maskeleri de burada üretilecek. Şimdi de tarihi bir ana şahitlik etmek üzere Filyos'tayız, heyecanlıyım. Zira bu eser 10 yıllık değil, 20 yıllık değil, bu eserin mazisi 150 yıl. Buraya gelmeden önce limanı ve gaz işleme tesislerimizin inşa edileceği tesisleri gezdik, sunumları dinledik. Büyük tonajlı gemilerin yükleme ve boşaltma yapabileceği uluslararası bir ticaret ve sanayi alanı kurma projesi olan Filyos Limanı nihayet hayata geçti. Burası aynı anda 13 gemiyi tanker hariç alabilecek durumda ve 13 gemi buraya yanaşabilecek durumda.

'80 MİLYAR DOLARLIK EKONOMİYE ERİŞİM İMKANI SAĞLIYOR'

2 milyar 225 milyon liralık yatırımla hayata geçen projenin demiryolu ve karayolu bağlantılarının da sürdüğünü açıklayan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün açılışını yaptığımız Filyos Limanı aslında Filyos Vadisi Projesi'nin bir parçasıdır. Endüstri Bölgesi, limanı ve diğer ulaşım imkanlarıyla Filyos Vadisi ulusal ve uluslararası yatırımcılara entegre sanayi konsepti sunuyor. Yatırımcılara birçok imkan vadediyoruz. Milli teknoloji hamlesi ışığında yüksek teknoloji katma değer ürünler, sanayi ve teknoloji yatırımlarımıza devam ediyoruz. Filyos Vadisi’nin görüyorsunuz göbeğinde yer alan yaklaşık 600 hektarlık alana sahip Türkiye’nin ilk mega endüstri bölgesini işte bu vizyonla ilan ettik. Bölge 350 kilometre çapındaki bir alanda 30 milyon nüfus ve 80 milyar dolarlık ekonomiye erişim imkanı sağlıyor. Havalimanı, demiryolu ve karayolu bağlantılara sahip stratejik konumuyla muazzam bir lojistik konumu barındırıyor. Filyos Endüstri Bölgesi büyük yatırımcıları bölgeye çekerek dış ticaret açığının azaltılması noktasında üretim üssü olarak çalışacak. Yenilikçi ve çevre dostu yaklaşımıyla özel sektörün liderliğinde profesyonel şekilde faaliyetlerine başladı. Endüstri bölgesi orta, yüksek ve yüksek teknoloji odaklı yatırımlara ev sahipliği yapacak. Yer tahsislerinden sonra temel atma faaliyetleri başlayacak. Filyos Vadisi entegre yapısıyla önümüzdeki dönemde bölgenin ve Türkiye’nin ihracatına ve yatırımları çok önemli bir katkı sağlayacak.”

'FATİH SONDAJ GEMİMİZ AMASRA-1 KUYUSUNDA 135 MİLYAR METREKÜPLÜK YENİ DOĞALGAZ KEŞFİ YAPTI'

Erdoğan “Heyecanlıyım” diyerek Amasra-1 kuyusunda sondaj yapan Fatih Sondaj Gemisi’nin tespit ettiği rezerv miktarını açıkladı. Kuyuda 135 milyar metreküplük yeni doğalgaz keşfinin yapıldığını açıklayarak dünyaya duyuran Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

  • Bu bölgenin stratejik özelliğini artıran bir diğer husus da biliyorum heyecanla bekliyorsunuz. Karadeniz’deki Sakarya gaz sahasındaki tespit ettiğimiz gazın kara bağlantı ve işleme tesisine ev sahipliği yapacak olmasıdır. Karadeniz’de çalışmalara başlayan Fatih Sondaj Gemisi geçtiğimiz yıl toplamda 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervi keşfettik. Bu sonuç dünyada 2020 yılında denizlerde yapılan en büyük keşif olarak kayıtlara geçmiştir. Biz yıllar yılı kiralama usulü bu işleri yapıyorduk. Ama şimdi kiralama usulü geride kaldı. Şimdi kendi gemilerimizle hem sismik araştırmaları hem de sondaj araştırma çalışmalarımızı yapıyoruz. Artık bütün bunları yaparken artık kim ne der yok. Biz ne deriz var. Karar bizim.

'KARADENİZ GAZINI 2023’TE KULLANIMA SUNMAK İÇİN ARKADAŞLARIMIZ GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYOR'

  • Ülkemizin hidrokarbon kaynakları konusundaki uzun arayışların yüz güldüren neticeye ulaştırması olan bu keşfin yeni müjdelerin olacağı Milletimize yeni müjdeyi daha paylaşıyoruz. Heyecanlıyım. Fatih Sondaj Gemimiz yine Sakarya Gaz Sahası’ndaki Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğalgaz keşfi daha yaptı. Hayırlı olsun. Böylece Karadeniz’deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı. Yeni gaz arama ve sondaj çalışmalarımız sürüyor. İnşallah bu bölgeden yeni müjdeler de bekliyoruz. Birazdan Kanuni Sondaj gemimizle canlı bağlantı kuracağız. Fatih’in açtığı kuyularda üretime başlayacak. Karadeniz gazını 2023’te kullanıma sunmak için arkadaşlarımız gece gündüz çalışıyor. Fliyos’taki tesisi de hızla tamamlayarak hem denizde hem karada bu işi bir an önce bitirmekte kararlıyız. Türkiye’yi en büyük cari açık kalemi olan enerji ithalatından kurtararak kalkınma hamlemizi hızlandırmak en büyük hedefimizdir.
  • Denizdeki gazı üç etapta karaya çıkartmayı hedefliyoruz. Deniz tabanında doğalgaz üretim sistemleri, karada doğalgazı işleyecek ve kullanıma hazır hale getirecek olan tesistir. Üçüncü aşama ise denizdeki sistemle karadaki tesisi birbirine bağlayacak boru hattıdır. Bu aşamaya kadar karada ve denizde yapılan her işlem ve yatırım milli ekonomimize ilave katkı sağlayacak. İmkanlar ortaya çıkartacaktır. 10 kuyunun çalışmaları yapılacak. Türkiye’nin denizdeki ve karadaki arama faaliyetleri bu gün geldiği yer dikkatli, sabırlı ve azimli çalışmaların ürünüdür. Nice sıkıntılara, sabotajlara, ihanetlere göğüs gererek baş koyduğumuzu bu yola adım adım ilerledik.

'ENERJİDE ELDE ETTİĞİMİZ BAŞARILAR KARADENİZ’DEKİ DOĞALGAZ KEŞFİYLE SINIRLI DEĞİL'

  • Bugün topladığımız meyvelerin gerisinde böyle bir arka plan vardır. Kara bağlantı işleme tesisinin bir an önce tamamlanması ümidiyle şimdiden ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Enerjide elde ettiğimiz başarılar, Karadeniz’deki doğalgaz keşfiyle de sınırlı değildir. Geçtiğimiz haftalarda Diyarbakır ve Kırklareli’ndeki üç kuyuda günlük 6 bin 800 varillik yeni petrol keşfi yapmıştık. Son üç yılda günlük petrol üretimimizi yüzde 35 artırarak 61 bin varile çıkarttık. Yıllık petrol üretimimizi 54 milyon varil sınırına dayandı.
  • Yenilenebilir enerji kaynaklarımızı her geçen yıl artırıyoruz. Bugün enerjide Türkiye’nin toplam kurulu gücü olan 96 bin megavatın 61 bin megavatını yerli enerji olarak hallettik. 50 bini de yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmektedir. İthal kaynaklarımızdan oluşan enerji kaynağımız 35 bin megavattır. Hali hazırda bin megavatlık güneş enerjisi yatırımıyla ilgili süreci tamamladık. 2 bini güneş, 2 bini rüzgâr olmak üzere 4 bin megavatlık yenilenebilir enerji yatırımını harekete geçirmiş olacağız. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin üçüncü reaktörünü temel atma törenini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdik. Vadeli elektrik piyasasıyla da elektriğin ileri tarihli alım ve satımına imkan sağlıyoruz. Gelecek nesillere eser bırakmaya devam edeceğiz.

'BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN AYAK SESLERİ DAHA YAKINDAN GELMEYE BAŞLADIKÇA BİRİLERİNİN TELAŞI ARTMAYA BAŞLADI'

Erdoğan, 'Terör örgütleri ve kriz merkezleri üzerinden Türkiye’yi köşeye sıkıştırdığını ve hedeflerinden uzaklaştırdığını sananlara cevabın açılışını yaptıkları Filyos Limanı olduğunu' söyleyen Erdoğan şöyle devam etti:

"Kamil odur ki koya dünyada bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser. Biz eser ve hizmet siyasetiyle 19 yıldır milletimizin emrinde gece gündüz çalışıyoruz. Yaptığımız işlerin şahidi milletimizin ta kendisidir. Filyos Projesi işte bu anlayışın örneklerinden biridir. Filyos’u ülkemizin kara, demir ve havayollarına bağlayacak ulaştırma alt yapıları tüm bölgeye de hizmet verecektir. Artık Batı Karadeniz’de yeni bir dönem başlıyor. Zonguldaklı, Bartınlı, Karabüklü ve bölgedeki diğer şehirlerde yaşayan kardeşlerimiz bu yatırımlardan daha çok istifade edeceklerdir. Türkiye’nin yatırım, istihdam ve üretim ihracat konusundaki 2023 hedeflerinin 2053 vizyonunu afaki söylemler olmadığı çok daha iyi anlaşılacaktır. Terör örgütleri ve kriz merkezleri üzerinden köşeye sıkıştırdığını hedeflerinden uzaklaştırdığını sananlara cevabımız işte bugün burada açılışını yaptığımız ve temelini attığımız tesisler ve müjdesini verdiğimiz haberlerdir. Büyük ve Güçlü Türkiye’nin ayak sesleri daha yakından gelmeye başladıkça birilerini telaşı artmaya başladı. Bu kutlu yürüyüşü engelleyemeyecekler.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.