Erdoğan, Mehmet Şimşek'in Planlarına İtiraz Edecek

Erdoğan, Mehmet Şimşek'in Planlarına İtiraz Edecek

10 Haber yazarı Erdal Sağlam, Erdoğan ve Mehmet Şimşek arasındaki ilişkinin seçim sonrası kritik bir hale geleceğini yazdı. Sağlam, Erdoğan'ın ek faiz artışlarına izin vereceğini söylüyor. Erdoğan'ın bir konuya itiraz edeceğini yazan Erdal Sağla, atılması gereken adımlarla ilgili de tespitlerde bulundu.

Gazeteci Erdal Sağlam, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in seçim sonrası için planladığı adımları değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, büyüme üzerindeki olası kısıtlayıcı adımlara karşı çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu öne sürdü.

Eylül 2021'den bu yana resmi makamlarca tanınmayan ancak Türkiye'de yaşanan ekonomik krizi analiz eden Haber yazarı Erdal Sağlam, Mart 2024'teki yerel seçimlerin ardından artan enflasyon beklentileri nedeniyle ek faiz artışlarının kaçınılmaz olabileceğini belirtti. Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın büyümeyi daraltacak önlemlere karşı çıkabileceğini vurguladı.

Mehmet Şimşek'in, güçlendirici bir ekonomik program ve küresel finansal koşulların etkisiyle ikinci yarıda güçlü bir sermaye girişi beklediğini ifade eden Sağlam, aynı zamanda kamu harcamalarının kısıtlanması için yeni önlemler almayı planladığını söyledi. Gayrimenkul vergilendirme gibi gelir artırıcı tedbirlerin yanı sıra tasarruf araçları ve diğer alanlardaki vergi muafiyetlerinin gözden geçirilerek gelir artırma yoluna gidileceğini belirtti. Bu önlemlerle birlikte, 2024 bütçe açığının milli gelire oranını önemli ölçüde düşürmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Ancak, AKP'nin desteklediği küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri arasında "Cumhurbaşkanı büyümeyi kısıtlayan kararlara izin vermeyecek" gibi güçlü bir inancın olduğunu belirten Sağlam, "Kararlar bu noktada kilitleniyor; en az iki yıl boyunca düşük büyümeye katlanılmazsa, enflasyonla mücadele edilmesinin zor olacağı açık" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.