Emin Çölaşan'a  Fetö'den verilen hapis cezasına siyasilerden tepki yağıyor, Kılıçdaroğlu ve Akşener Sözcü Gazetesine böyle sahip çıktı

Emin Çölaşan'a Fetö'den verilen hapis cezasına siyasilerden tepki yağıyor, Kılıçdaroğlu ve Akşener Sözcü Gazetesine böyle sahip çıktı

Sözcü'ye verilen Fetö'den hapis kararı siyasilerden baralordan sivil toplum örgütlerden tepkilerle karşılaştı

Meslek örgütleri

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Sözcü gazetesi davasında verilen mahkumiyet kararlarının "vicdanları sızlattığını" söyledi ve "Kötü bir şaka gibi" tanımlaması yaptı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası kararı bir tweetle duyurup, "Gazetecilik Susturulamaz" diye etiketledi. 

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Basın İş Sendikası da "Sözcü gazetesi davasında verilen ceza gözdağı amaçlıdır. Ama ceza verenler ve cezalandırılmalarını isteyenler de biliyorlar ki, bu gazeteciliğe verilen ilk ceza değil. Bu ülkede gerçekleri yazacak gazeteciler her zaman olacaktır" mesajını verdi. 

İstanbul Barosu

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu karara tepkisini, "Bu karar, sadece mahkum olan gazetecilere değil, bütün medya dünyasına verilmiş bir gözdağıdır. Artık halkın haber alma özgürlüğünden söz edilemez" diyerek gösterdi. 

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan da "aklımızla alay etmek" diye nitelediği kararı yorumlarken "Bu karar dönüp dolaşıp, Yargı reformu diye açıklanan paketin ne kadar uygulanamaz olduğunu gösteriyor. Yargı bağımsız olmadıkça hukuk devleti olmaz" diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, karara sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. 

Sözcü Gazetesinin yönetici ve yazarlarına verilen cezalar, siyasi otoritenin talimatı ile verilmiş karardır. Sözcü’nün Türkiye'yi aydınlatmasına doğruları söylemesine tahammül edemiyorlar. Baskı kuruyorlar. Bu, beyazı siyah gösterme kararıdır.

— Kemal Kılıçdaroğlu (@kilicdarogluk) December 27, 2019

 

CHP İSTANBUL İL BAŞKANI CANAN KAFTANCIOĞLU DA TWİTTER MESAJINDA

"Sözcü Gazetesi davası da Saray vesayetinin istediği şekilde sonuçlandı. Üstünlerin hukukunun olduğu bir ülkede bu karar da şaşırtıcı değil. Hukukun üstünlüğü yeniden tesis edilince yargılayanlar yargılanacaktır" ifadesini kullandı. 

Akşener

Karara İYİ Parti'den de tepki geldi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Sözcü Gazetesi'nin yöneticilerine, Emin Çölaşan'a, Necati Doğru'ya FETÖ'cülük suçlaması yapışmaz. Ama yıllarını bu örgütle mücadeleye vakfetmiş gazetecilere, bu suçlamayla ceza vermek, bu iktidarın siciline bir leke olarak çıkmamak üzere yapışır" dedi.

Sözcü gazetesine 19 Mayıs 2016 tarihinde operasyon düzenlenmiş: Burak Akbay, Mediha Olgun, Bekir Gökmen Ulu ve Yonca Yücekaleli hakkında "Fethullah Gülen Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması" kapsamında gözaltı kararı çıkarılmıştı. 

7 gün gözaltında tutulan Ulu ve Olgun tutuklanırken, Yücekaleli ise serbest bırakılmıştı. 

Olgun aynı yıl 22 Eylül'de adli kontrol şartıyla, Ulu da 8 Kasım'da tahliye edilmişlerdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.