"Dünya Sağlık Örgütü’nün listeden çıkardığı ilacı Türkiye hala kullanıyor" CHP'li Murat Emir o ilacın yan etkileri açıkladı! İktidara ağır suçlama: Politik tercih olarak yapıldı!

"Dünya Sağlık Örgütü’nün listeden çıkardığı ilacı Türkiye hala kullanıyor" CHP'li Murat Emir o ilacın yan etkileri açıkladı! İktidara ağır suçlama: Politik tercih olarak yapıldı!

Dünya Sağlık Örgütü’nün korona tedavisinde listeden çıkardığı klorokin ve favipiravir ilaçlarının Türkiye’de hala kullanıldığını söyleyen CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Öyle bir ilaç ki, kalpte ritim bozukluğu yapar, öldürür” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Dünya Sağlık Örgütü ile bilim insanlarının uyarılarına karşın Türkiye’nin ısrarla COVID-19 tedavisinde kullandığı klorokin ve favipiraviri gündeme getirdi.

Emir, klorokinin 20 gün önce tedavi rehberinden çıkarıldığını aktaran Emir, “Öyle bir ilaç ki, kalpte ritim bozukluğu yapar, öldürür. Kaç kişinin öldüğünü dahi bilecek durumda değilsiniz” dedi. Favipiravirin de hala hastalara verildiğine dikkat çeken Emir, “Artık halkın sağlığıyla oynamayın” çağrısında bulundu.

CHP’li Emir’in meclis tutanaklarına yansıyan açıklaması şu şekilde:

"Fransız bir doktor, 300 hastalık bir seride klorokinin iyi olabileceğini söyledi, dünya denedi, iki ayda vazgeçti, iki ayda vazgeçti ama biz devam ettik. 2020'nin mayısında Fransa bu ilaçtan vazgeçti, Amerika FDA ‘Bu ilacı kullanmayın’ dedi. Dünya Sağlık Örgütü rehberinden çıkardı, dünya vazgeçti ama siz vazgeçmediniz. Biz, bekledik ‘Ya, acaba bir bildikleri mi var’ dedik. Sorduk, yok. ‘Yayın var mı?’ Yok. ‘Hangi başarıyı elde ettiniz?’ Yok. ‘Hastaları takip ettiniz mi?’ Yok. Ama kullanmaya devam ettiniz. Öyle bir ilaç ki, takip etmediğiniz için bilmiyorsunuz, kalpte ritim bozukluğu yapar, kalp krizi yapar, öldürür. Kaç kişinin öldüğünü dahi bilecek durumda değilsiniz.”

Yani Türkiye'de milyonlarca insanımıza, on milyonlarca doz klorokin verdiniz ve aslında bir toplum sağlığı suçu işlediniz. Devam ediyorum, bütün dünyanın bir yıl önce terk ettiği ilacı siz daha 20 gün önce rehberden çıkardınız. Bizim aylardır söylediğimizi nihayet duydunuz."

"MİLYONLARCA KUTU DEPOLARDA DURUYOR"

"Peki, şu aklınıza gelebilir "Sağlık Bakanlığı, bilim kurulu sizden daha mı aciz, bilmiyor mu, niye yapıyor bunu?" diye. Değerli arkadaşlar, bir defa bilim kurulu sizin ağzınızın içine bakıyor. Bilim kurulunda bu ilaçların kullanımına karşı çıkan hocalarımızın olduğun ben biliyorum ama bilim kurulunun ne dediği sizin umurunuzda değil ki. Sizin başka dertleriniz var; 2 tane temel derdiniz var bu konuda. Birincisi, ilaç firmalarıyla yaptığınız anlaşmalar çünkü Sayın Bakanın yaptığı açıklamalar var. Aylar öncesinden ‘milyonlarca kutu doz depolarımızda duruyor’ diye aldınız, birilerini zengin ettiniz ve bunu tükettiriyorsunuz Türk milletine."

"POLİTİK TERCİH OLARAK YAPTINIZ"

"Bunu bir politik tercih olarak yaptınız. İlaçların etkisiz olduğunu siz de biliyordunuz ama evinde kaderine terk ettiğiniz hastalara, insanlarımıza "Evet, biz size ekmek vermiyoruz, işinizi kaybettiniz, size doğru dürüst bir yardımda bulunmuyoruz ama devletiniz size ilaç getiriyor." dediniz ve bunu bir politik tercih olarak kullandınız ama halkın sağlığıyla oynadınız ve önemli bir skandala daha imza atmış oldunuz. Pandemiden rant elde etmek için, siyasi rant için halkın sağlığıyla oynadınız. Bu halka karşı suç işlediniz ve suçlusunuz. Buradan Sağlık Bakanlığına çağrım: Artık halkın sağlığıyla oynamayın, aklın ve bilimin sözünü dinleyin."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.