Deniz Zeyrek sordu: Ne oldu da düğmeye altı yıl sonra basıldı?

Deniz Zeyrek sordu: Ne oldu da düğmeye altı yıl sonra basıldı?

Sözcü yazarı ve TV yorumcusu Deniz Zeyrek, Kobani eylemleri nedeniyle HDP'lilerin gözaltına alındığı operasyonu değerlendirdi.

Sözcü yazarı ve TV yorumcusu Deniz Zeyrek, Kobani eylemleri nedeniyle HDP'li eski vekillerini gözaltına alındığı operasyonu değerlendirdi.

“Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın sorumlu gösterilerek tutuklandığı, yıllarca hapis yattığı bu dosyada ne oldu da düğmeye altı yıl sonra basıldı?” diye soran Zeyrek şöyle yazdı:

"Gün geçmiyor ki ülkemizde sansasyonel bir gelişme olmasın.

25 Eylül 2020 Cuma sabahına da 7 ilde, 82 kişiye yapılan Kobani Operasyonu'yla başladık.

Sırrı Süreyya Önder, Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen ve Altan Tan'ın da aralarında bulunduğu isimler, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla bulundukları illerde gözaltına alındı.

Haberi görünce aklıma doğrudan şu soru geldi:

“Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın sorumlu gösterilerek tutuklandığı, yıllarca hapis yattığı bu dosyada ne oldu da düğmeye altı yıl sonra basıldı?”

Biraz araştırdım. Şu bilgiye ulaştım:

Ankara Terörle Mücadele Şubesi, istihbaratın da desteğiyle bir süredir yurt dışından, PKK soruşturmalarından elde edilen bazı bilgi ve belgelerle dosyayı genişletmiş. O dönemde paylaşılan sosyal medya mesajlarını, şüphelilerin kamuya açık konuşmalarını, iletişim kayıtlarını toplamış ve operasyon için beklemeye başlamış. Epeyce de beklemiş.

Başsavcılık da ancak bu hafta düğmeye basabilmiş.

★★★

Önder, Bilgen ve Tan gibi isimler hakkında Demirtaş ve Yüksekdağ'a da yöneltilen “şunu demişsin, şu twiti atmışsın, halkı kışkırtmışsın” gibi suçlamalar dışında suçlama var mı bekleyip hükümete yakın medyadan öğreniriz.

Ancak operasyonun siyaseti hareketlendirdiğini, siyaset dünyasında “zamanlama manidar” yorumuyla karşılanacağını görmek için beklememize gerek yok.

HDP'nin Eş Başkanı Mithat Sancar'a göre operasyon Ankara Cumhuriyet Başsavcısı'nın kendi düğününden sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı ziyaretinden sonra yapıldığı için “zamanlama manidar”…

CHP'lilere göre ise operasyon CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Demirtaş için “Haksız yere içeride tutulanlar içeride kaldıkları süreyi göğüslerinde hep bir şeref madalyası olarak taşıyacaklardır” ifadesini kullanmasından sonra yapıldığı için “zamanlama manidar”.

★★★

Yıllardır siyaseti izleyen bir gazeteci olarak benim için “manidar” olan şey ise “operasyon görseli” olarak Sırrı Süreyya Önder, Ayhan Bilgen ve Altan Tan gibi Kürt siyasi hareketinin “ılımlı” isimlerinin kullanılması. Bana birileri, “AK Parti Kürt seçmenlerin oyunu nasıl kaybeder” diye sorsa, “Önder, Bilgen ve Tan gibi isimleri, kolunda polisle kamera karşısına geçirerek” derim.

Elleri arkadan plastik kelepçelerle bağlı sıraya girmiş HDP'lilerin, AK Parti'ye nasıl oy kaybettirdiğini hatırlıyorsanız, (Gelecek Partisi'nin, DEVA Partisi'nin muhafazakar Kürt seçmene seslenmeye ve güçlenmeye başladığı bir dönemde) sözünü ettiğim görsellerin yaratılmasının AK Parti'ye vereceği siyasi zararı tahmin etmek de zor olmasa gerek. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.