Demirtaş: Suriye harekâtı için geri sayım başladı; sırf seçim kazanmak için girişilecek bir harekâta kimse kanmasın

Demirtaş: Suriye harekâtı için geri sayım başladı; sırf seçim kazanmak için girişilecek bir harekâta kimse kanmasın

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Suriye'ye düzenlenmesi gündemde olan harekâtı değerlendirdi; “Böyle bir savaş ülke ve halk yararına değil, olsa olsa AKP-MHP iktidarı yararına olur" diye uyardı.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Suriye'ye düzenlenmesi gündemde olan harekâtı değerlendirdi; “Böyle bir savaş ülke ve halk yararına değil, olsa olsa AKP-MHP iktidarı yararına olur" diye uyardı. "AKP, Türkiye’yi savunmak için değil, başta Kürtler olmak üzere Suriye halklarının iradesine müdahale etmek için Suriye’de savaş yürütüyor" diyen Demirtaş, "Ortada savaşı, hele hele en küçük bir meşruiyeti olmayan işgali gerektirecek hiçbir şey yokken sırf seçim kazanmak için girişilecek bir harekâtı, ‘vatan savunması’ diye pazarlamaya çalışanlara kimse kanmamalıdır" dedi.

Medyascope’da yer alan yazısında, “dağılma ve çöküş halinde olduğunu söylediği AKP-MHP iktidarının yeni bir askerî harekâtla Suriye’nin Kürt bölgelerindeki işgali genişletmeye hazırlandığını” ifade eden Demirtaş, “Bu sayede beka söylemi yeniden ısıtılacak, şoven milliyetçi bir dalga yaratılarak iktidarın yaşadığı dağılma ve çöküşün önüne geçilmeye çalışılacak” diye yazdı.

İktidara yakın medya kanallarında “Bu harekâtı desteklemeyenler terör yandaşıdır. Yani ya bizdesiniz ya da terörist! Ortası yok” algısı yaratılmaya çalışacağını öngören Demirtaş, burada, muhalefetin birlik halinde alacağı tutumun belirleyici olacağına vurgu yaptı.

"AKP, Suriye halklarının iradesine müdahale etmek için savaş yürütüyor"

“AKP iktidarı Türkiye’yi savunmak için değil, başta Kürtler olmak üzere Suriye halklarının iradesine müdahale etmek için Suriye’de savaş yürütüyor” eleştirisi getiren Demirtaş, şunları kaydetti:

“Koskoca Türkiye katille, teröristle mi görüşecek!” diyenler varsa buna ancak gülünür. Yine de güldükten sonra kendilerine hatırlatalım, Suudi Prens melek olduğu için mi onunla görüştünüz? Birleşik Arap Emirlikleri Prensi zemzem suyuyla mı yıkanıp geldi de onunla görüştünüz? İsrail ile görüşmeye ne demeli? Peki ya Taliban liderleriyle görüşmeler? Mısır’daki 'darbeci Sisi' ile görüşme hazırlığı? Dünyanın bütün devletleri ve silahlı yapıları sütten çıkmış ak kaşık da sıra Kürtlere ve Şam yönetimine gelince mi ‘terörist’ ve ‘katil’ oluyorlar? Daha dün sarılıp öpüştüğünüz Putin, İdlib’de 34 askerin katledilmesinden sorumlu değil mi?”

“Sırf seçim kazanmak için girişilecek bir harekâta kimse kanmasın”

Demirtaş, “Ortada savaşı, hele hele en küçük bir meşruiyeti olmayan işgali gerektirecek hiçbir şey yokken sırf seçim kazanmak için girişilecek bir harekâtı, ‘vatan savunması’ diye pazarlamaya çalışanlara kimse kanmamalıdır. Böyle bir harekât vatan savunması değil, ancak seçim çalışması olur” diye uyardı.

"Türkiye’yi sonu belirsiz bir maceraya, bir bataklığa sürüklemenin vebali ağır olur"

Demirtaş, “Görünen o ki, Suriye harekâtı için geri sayım başladı. Uluslararası toplum ve bölgesel güçler dahil olmak üzere herkes bu harekâta karşıyken, içerideki ekonomik kriz tam çöküşe doğru giderken Türkiye’yi sonu belirsiz bir maceraya, bir bataklığa sürüklemenin vebali ağır olur” sözlerini kaydetti.

Demirtaş, “Böyle bir savaş ülke ve halk yararına değil, olsa olsa AKP-MHP iktidarı yararına olur. Dolayısıyla halkı düşünen ve demokrasiyi savunan her kesim savaşa karşı sesini cesurca yükseltmelidir. Kimse Anadolu’nun yoksul çocuklarını seçim propagandasında kullanmak için cepheye süremez. Savaşa ve işgale hayır!” diyerek, HDP’nin Diyarbakır ve İstanbul’da gerçekleştireceği mitinglere katılım çağrısı yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.