Davutoğlu  'Yardım yaptığımız ülkelerin asgari ücretleri bizden daha iyi!

Davutoğlu 'Yardım yaptığımız ülkelerin asgari ücretleri bizden daha iyi!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "TİKA yardımlarıyla desteklediğimiz ülkelerin asgari ücretleri bile bizden daha iyiyse nereye gidiyoruz diye sormaya hakkımız yok mu?" diye konuştu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Arnavutluk, Makedonya ve Sırbistan ile birlikte Avrupa'da en düşük asgari ücret veren 5 ülkeden biri olduğuna dikkat çekerek, "TİKA yardımlarıyla desteklediğimiz ülkelerin asgari ücretleri bile bizden daha iyiyse nereye gidiyoruz diye sormaya hakkımız yok mu?" dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin genel merkezinde gazetecilerle bir araya geldi ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "AKP'yi bölmek için mi parti kurdunuz?" sorusuna Davutoğlu, "Ben bıraktığımda AK Parti son anketlerde yüzde 54'tü, aldığım oy ise yüzde 49.5'ti. Biz Gelecek Partisi'ni kurduğumuz zaman AK Parti'nin oyları zaten yüzde 40'a düşmüştü. Son seçimlere bakın, yüzde 38. Nereye gitti bu oylar" diye sordu.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde MHP'nin oylarıyla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tek başına aldığı oyu alamadığını belirten Davutoğlu, "Belki de yüzde 13'lük bir kesim zaten AK Parti'den ayrılmıştı. Biz ayrılmasaydık da bu erozyon devam edecekti" dedi.

"YENİ BİR ALTERNATİF ORTAYA KOYMAYA İHTİYAÇ VAR"

Yeni bir sese ihtiyaç olduğunu işaret eden Davutoğlu, "İnsan hakları bakımından, yasaklara karşı net bir tavıra ihtiyaç var. Siyasal sistem bakımından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne karşı açık ve net yeni bir alternatif koymaya ihtayaç var" diye değerlendirdi.

"TİKA YARDIMLARIYLA DESTEKLEDİĞİMİZ ÜLKELERİN ASGARİ ÜCRETLERİ BİZDEN DAHA İYİYSE SORMAYA HAKKIMIZ VAR"

Davutoğlu, ekonomik olarak ciddi bir yoksullaşmanın olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"1 Kasım'dan sonra 1 Ocak 2016'ta asgari ücrete yüzde 30 zam yaptık. Enflasyon yüzde 6'ydı. Enflasyonun 5 katı asgari ücrete zam yaptık ve Avrupa Birliği içerisinde en yüksek asgari ücret veren ülkeler arasına girdik. 500 dolardı, şimdi ise asgari ücret 300 dolar civarına iniyor. Avrupa Birliği'nde Arnavutluk, Makedonya, Sirbistan ile birlikte Türkiye en düşük asgari ücret veren 5 ülkeden biri. Allah aşkına bu halka bu reva mı? TİKA yardımlarıyla desteklediğimiz ülkelerin asgari ücretleri bile bizden daha iyiyse nereye gidiyoruz diye sormaya, ekonomi nerede pik yapıyor diye sormaya hakkımız yok mu?"

"ÇİFÇİYE YÜZDE 16, GÜBREYE YÜZDE 86 ZAM"

Bugün Türkiye'nin yüzde 83'ünün 2500 ile 4000 lira arasında maaşla yaşıdığını belirten Davutoğlu, "Asgari ücret artık asgari ücretlikten çıkmış, ortalama ücret, gelir dağılımı bozukluğu açısında ise Türkiye en kötü ülkelerinden biri haline gelmiş. Orta sınıf denilen şey yok oluyor. Orta sınıfın göstergesi, makul düzende bir otomobile binebilmesidir. Bu ÖTV'lerle makul bir düzeyde bir araca binecek kesim oldukça daralmış. Çiftçiye giderseniz yüzde 16 zam verilmiş. Gübreye zam yüzde 86" diye konuştu.

Şartların 2001 yılına benzediğine dikkat çeken Davutoğlu, "Tam da AK Parti neyi reddederek iktidar olmuşsa, aynı şeylerin içine düşmüş durumda" dedi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.