Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, KKTC Başbakanı Tatar'ı kabul etti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, KKTC Başbakanı Tatar'ı kabul etti

CUMHURBAŞKANI Yardımcısı Fuat Oktay, resmi ziyaret nedeniyle Ankara'da bulunan KKTC Başbakanı Ersin Tatar'ı kabul etti.

CUMHURBAŞKANI Yardımcısı Fuat Oktay, resmi ziyaret nedeniyle Ankara'da bulunan KKTC Başbakanı Ersin Tatar'ı kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; görüşmede, KKTC Su Temin Projesi kapsamında Anamur- Geçitköy su altı boru hattı tamir çalışmalarında, denizde hava şartlarının çalışmalar için elverişli hale gelmesiyle su akışının en kısa sürede başlatılması kararı alındı. 2020 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması destekleri kapsamında yapımına başlanan ve yüzde 50'si tamamlanan 100 Yataklı Acil Durum Hastanesi'nin de bir an önce tamamlanarak hizmete açılması kararı alındı.

KKTC'YE 117 MİLYON LİRA ÖDENEK AKTARILCAK

2.3 milyar liralık kaynağın KKTC'ye hibe ve kredi şeklinde verilmesini içeren 2020 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması kapsamında 117 milyon lira ödeneğin daha aktarım kararı alındı. Gerçekleşen bu son aktarımla birlikte toplam 706 milyon liralık ödenek KKTC'ye fiilen gönderilmiş olacak. Acil Durum Hastanesi ile birlikte bu miktar 800 milyon lirayı aşacak.

KKTC EBA KULLANIMA AÇILACAK

Anlaşma çerçevesinde, 117 milyon lira ödeneğin yarın itibariyle KKTC'ye aktarılması, önümüzdeki dönemde de KKTC ekonomisini desteklemeye devam edilmesi ve salgının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinin sıkı işbirlikleri ile bertaraf edilmesi kararları alındı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın uzaktan eğitim altyapısı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) uygulaması dahilinde, KKTC'de 1 Ekim tarihinde başlayacak eğitim dönemi için oluşturulan "KKTC EBA'nın kademeli olarak öğrencilerin kullanımına açılması ve bu kapsamda 9 milyon lira ödenek aktarılması da karara bağlanırken, Doğu Akdeniz'de gerek Türkiye'nin meşru hak ve çıkarlarına, gerekse de KKTC ve Kıbrıs Türk halkının, başta egemenlik olmak üzere, tüm haklarına sahip çıkılacağı hususlarındaki kararlılık teyit edildi.

 

DHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.