CHP'li vekilden Meclis'te 'TÜİK' tepkisi: 'Açıklanan rakamların sahte olduğunu sokaktaki çocuklar bile biliyor'

CHP'li vekilden Meclis'te 'TÜİK' tepkisi: 'Açıklanan rakamların sahte olduğunu sokaktaki çocuklar bile biliyor'

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine tepki gösterdi. Sümer, "Açıklanan rakamların sahte olduğunu sokaktaki çocuklar bile biliyor" dedi.

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, TÜİK'in açıkladığı enflasyon verileri sonrasında maaşlara yansıyacak oranları Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Orhan Sümer, “Milyonların gözü kulağı açılanacak enflasyon rakamlarındaydı. Millet keyfinden TÜİK’in açıklayacağı rakamları takip etmiyor. Maaşına gelecek zammı öğrenmek istiyor. Yılbaşından bugüne her şeye 8-9 kat atarken maaşına ne kadar zam geleceğini öğrenmek istiyor. İktidarın daha yıl başında yaptığı bütçe 6 ay sonra tutmamışken vatandaştan aile bütçesini ayarlaması isteniyor. Açıklanan rakamların gerçek hayatla alakası yok. Makyajlı rakamlar vatandaşın maaşına yansıyor ve gerçekten alması gereken maaşın çok altında oranlar ortaya çıkıyor. Bu vebal başta TÜİK ve talimatı gönderen Saray iktidarı olmak üzere herkesin boyundadır” diye belirtti.

SAHTE RAKAMLAR MİLLETİN MUTFAĞINA YANSIYOR

Orhan Sümer şunları ifade etti:

"Türkiye hiper enflasyonu yaşıyor. Kimse kusura bakmasın verilen yüzde 40 zamların vatandaşın derdine derman olmasının imkanı yok. Daha 6 ay önce asgari ücrete tarihin büyük zammını yaptık diye övünenler bir zam daha yapmak zorunda kaldılar. Neden çünkü ekonomiyi berbat bir duruma getirdiler. Öyle ki yapılan zamla bile asgari ücret açlık sınırının altında kaldı. Açıklanan rakamların sahte olduğunu sokaktaki çocuklar bile biliyor. Bu doğrudan milletin emeğini ekmeğini çalmaktır.”

TÜİK TARİH ÖNÜNDE HESAP VERECEK

"Rant iktidarın kurduğu bu düzen mutlaka değişecek. Milyonlarca çalışanın maaşın kırpmak için rakamları değiştiren, hesaplama yöntemlerini değiştiren, gerektiğinden bam başka rakamlar ortaya koyarak halkın gelir düzeyinin belirlenmesinde aksi yönde tutum sergileyen kim varsa önce hukuk daha sonra tarih önünde hesap verecektir. İçinden geçtiğimiz bu dönemin sonunda bu haksız düzene imza atanlar asla unutulmayacaklar. Sayın Genel Başkanımız da aynen bunları söyleyip yanlışa imza atmayın demişti. Ne yazık ki TÜİK’te bile bile yanlışa imza atmaya devam ediyor. Vatandaşın hakkına giriyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.