Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin geçen yıl tahliye çağrısı yaptığı iş adamı Osman Kavala için, AYM'den karar çıkmadan, yeni iddianame hazırlandı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin geçen yıl tahliye çağrısı yaptığı iş adamı Osman Kavala için, AYM'den karar çıkmadan, yeni iddianame hazırlandı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de Aralık 2019'da Osman Kavala'nın siyasi nedenlerle tutuklandığına hükmederek ihlalin ortadan kalkması için derhal tahliye edilmesi çağrısı yapmıştı. AİHM, yetkili mahkemenin karara uymaması üzerine, Osman Kavala kararının uygulanması için denetim süreciAnayasa Mahkemesi'nin hakkında vereceği karar beklenen, Osman Kavala hakkında ikinci iddianame hazırlandı.

Anayasa Mahkemesi, bugün karara bağlanması beklenen Kavala dosyasının görüşülmesini, Kavala’nın yeni bir dosyadan tutuklanmış olduğunu, bu dosyaya ilişkin iddianamenin tamamlanma aşamasına geldiğini ve bu dosyanın incelenmesi gerektiğini tartışarak erteleme kararı almıştı.

Gezi davasından beraat etmesine rağmen yeni suçlamalarla 1064 gündür cezaevinde tutulan iş insanı Osman Kavala hakkında ikinci iddianame hazırlandı.

Osman Kavala, ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılandığı Gezi davasından 18 Şubat’ta beraat etmiş, hakkında başka bir soruşturma olduğu gerekçe gösterilerek tekrar gözaltına alınmıştı. Kavala, 9 Mart’ta 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında ‘casusluk’ suçlamasıyla bir kez daha tutuklandı.

 Kavala hakkında hazırlanan iddianame mahkemeye sunulurken, daha sonra Anayasa Mahkemesi'nin raporuna girecek. Kavala, Gezi Davası'ndan beraat etmiş ancak cezaevinden salıverilmeden 'casusluk' gerekçesiyle yeniden gözaltına alınıp, tutuklanmıştı.

Gezi davasından beraat etmesine rağmen yeni suçlamalarla cezaevinde tutulan iş adamı Osman Kavala hakkında hazırlanan ikinci iddianame, 36’ncı Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Anayasa Mahkemesi, iş adamı Osman Kavala’nın bireysel başvurusunun görüşmesini erteledi.

 Anayasa Mahkemesi, Gezi Davası’ndan beraat eden ancak cezaevinden salıverilmeden ‘casusluk’ gerekçesiyle yeniden gözaltına alınan  Osman Kavala’nın tutukluluğunun hukuki olmadığına ilişkin yaptığı bireysel başvuruyu bugün karara bağlayacaktı.

Ancak AYM başvurunun görüşmesini erteledi. Kavala hakkında hazırlanan iddianame mahkemeye sunulurken, daha sonra Anayasa Mahkemesi’nin raporuna girecek. AYM daha önce Kavala'nın Gezi Parkı davası kapsamında yaptığı bireysel başvurunun oy çokluğuyla reddine karar vermişti.

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.