Alman Cumhurbaşkanına ülkesinde 'kebap' tepkisi: Türkiye imajı ne kadar klişe, İtalya'ya gitse pizza götürmezdi

Alman Cumhurbaşkanına ülkesinde 'kebap' tepkisi: Türkiye imajı ne kadar klişe, İtalya'ya gitse pizza götürmezdi

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in Türkiye ziyaretinde yanında donmuş döner götürmesi ülkesinde tepkilere neden oldu. Sosyal medyada eleştirilen Steinmeier, "Türk kültürüne ait kebap klişelerini kullanmak ve kültürel hassasiyet göstermemekle" suçlandı.

Alman askeri akademisi profesörlerinden Carlo Masala, X hesabından yaptığı açıklamada, "Türkler 1962'den beri Almanya'da. Artık ülkede üçüncü kuşak var. Gazeteciler, doktorlar, iş insanları, profesörler, sanatçılar, politikacılar yetişti. Burada korona aşısını Türkler icat etti. Cumhurbaşkanınınsa aklına gelen tek şey: kebap" diyerek olaya tepki gösterdi.

Alman televizyon ağı Westdeutscher Rundfunk'ta (WDR) çalışan Türk ekibin yöneticisi Tuncay Özdamar da, "Tüm saygımla belirtmek isterim ki, Steinmeier'in Almanya'dan Türkiye'ye döner götürmesi, gözündeki Türkiye imajının ne kadar klişe ve eski olduğunu gösteriyor. İtalya'yı ziyaret edecek olsaydı yanında pizza götürmezdi" ifadelerini kullandı.

Almanya'da yaşayan Türk siyaset bilimci Burak Çopur da, Steinmeier'in bu hareketine ilişkin, "Almanya Cumhurbaşkanı, Türkiye'deki ziyaretinde yanında getirdiği kebabı misafirlerine dağıtıyor. Türkler ise şaşkına uğruyor. Almanya'nın dünyadaki itibarının neden bu kadar zedelendiğine kimse şaşırmıyor. Daha kötüsü olamaz" diye yazdı.

Alman gazete Cumhurbaşkanını tiye aldı

Diğer yandan, Alman Bild gazetesi, Steinmeier'in Türkiye'ye döner götürmesiyle dalga geçen bir haber yayımladı.

"Steinmeier'in döner sıkıntısı" başlıklı haberde, "Steinmeier'in yurt dışı gezisinde yanında götürdüğü döner kebabı törenle kesmesi (ya da sefil bir şekilde kesmeye çalışması) X'te eleştirildi" denildi.

Almanya Cumhurbaşkanı'nın Türkiye ziyaretinde, Almanya'daki Türk göçmenlerin ülkenin kalkınmasında yardımcı olmasından övgüyle bahsettiğinin hatırlatıldığı haberde, "Dokunaklı sözlerdi. Ama döner kebap her şeyi gölgede bıraktı" ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı'nın döner kesme çabalarına ilişkin fotoğrafı paylaşan gazete, görsel altına "Steinmeier Pazartesi akşamı kebapçı olmayı denedi. Pek bir beceri sağlayamadı" açıklamasını koydu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.