Ahmet Hakan moderatörlüğünde Şaban Sevinç ve Zafer Şahin sordu, Muharrem İnce yanıtladı: ''GERÇEKÇİ OLUN ARKADAŞLAR CUMHURBAŞKANI GENEL BAŞKANIN SEKRETERİ Mİ ? ÖNCE ADAY OLUN SONRA YAPACAKLARINIZI SÖYLEYİN'�

Ahmet Hakan moderatörlüğünde Şaban Sevinç ve Zafer Şahin sordu, Muharrem İnce yanıtladı: ''GERÇEKÇİ OLUN ARKADAŞLAR CUMHURBAŞKANI GENEL BAŞKANIN SEKRETERİ Mİ ? ÖNCE ADAY OLUN SONRA YAPACAKLARINIZI SÖYLEYİN''

Memleket Hareketi” ile ilgili nasıl bir yol haritası var? CHP’den gelen eleştirilere ne yanıt veriyor? Kuracağı partiye hangi yeni isimler katılacak? 2023 seçimleri ve ittifaklarla ilgili planları neler? İç ve dış politikadaki sıcak gündem maddeleri hakkında ne düşünüyor? Ahmet Hakan moderatörlüğünde Gazeteciler Şaban Sevinç ve Zafer Şahin soruyor, Muharrem İnce yanıtlıyor.

Memleket Hareketi” ile ilgili nasıl bir yol haritası var? CHP’den gelen eleştirilere ne yanıt veriyor? Kuracağı partiye hangi yeni isimler katılacak? 2023 seçimleri ve ittifaklarla ilgili planları neler? İç ve dış politikadaki sıcak gündem maddeleri hakkında ne düşünüyor? Ahmet Hakan moderatörlüğünde Gazeteciler Şaban Sevinç ve Zafer Şahin soruyor, 2018 Cumhurbaşkanı Adayı ve 26. Dönem Yalova Milletvekili Muharrem İnce yanıtlıyor.

Muharrem İnce'nin açıklamaları şu şekilde;

-Parti ne durumda şu an?

"45 gün içerisinde partiyi açıklarız"

Tüzüğümüzü yazdık bitirdik. Binamızın bitimini 19 Mayıs'a planlamıştık ama daha erken olacak gibi. Parti genel merkezinde detayları açıklamak istiyoruz. 45 gün içinde açıklarız. Önce genel merkezi tamamlayacağız. Nisan ayı içerisinde yaparız.

Toplum çok kamplaştı, liderler, siyasi partiler birbirine benzedi hiçbir partinin tüzüğü demokratik değil. Örneğin bir AK Parti seçmeni AK Parti'den memnun değil ama CHP'ye vermem diyor. CHP seçmeni CHP'den memnun değil ama AK Parti'ye de oy vermem diyor. Partiler arası bir geçişkenlik yok artık.

Yüzde 49'a razı değiliz. Yüzde 50+1 almak için çalışacağız.

Hedeflerinin iktidar olmak olduğunu ifade eden İnce, "Baraj ister 7 olsun ister 10 olsun. Bizim sorunumuz yok. Biz parlamentoda olacağız . 

Bugün Türkiye'de kararsızlar yüzde 30'a gelmişse ortada ciddi bir sorun var ve yeni bir ihtiyaç var demektir.

Türkiye'de siyasetin kalitesini toptan yükseltmemiz lazım. Sadece bizim değil toplumsal dayanışma ile yükselmemiz lazım. En büyük hayalim bu ülkenin bütün gençlerinin sınavlarına güvenmelerin sağlamak. Güven unsuru azaldı. Kimse güvenmiyor sınavlara. 83 milyonun sınavlara güvendiği bu ülkenin sınavları dürüsttür güvenilirdir diyebilmek buradan başlarsak toplumsal barışa kalkınmaya iç barışa terörle mücadeleye katkısı olur.

Ankara'dan siyaset yapmayacağız. 51 vilayeti gezdim şu ana kadar. Önümüzdeki günlerde tekrar yolara düşeceğiz. Biz sürekli olarak 81 vilayet bitti turu tamamladık demeyeceğimiz. Büyük ilçelere gideceğiz ve halkla bire bir temas kurarak parti içerisinde demokrasiyi gerçekleştirerek bunlara anlatacağız.

-Finansalı nasıl sağlıyorsunuz?

"Harcamalarımızın hepsi kayıtlı"

Türkiye'de 104 tane parti var. Biz 105. olacağız. Bana sorduğunuz gibi diğerlerine de sorun. Biz bütün harcamalarımızı şu anda banka üzerinden yapıyoruz. 80 arkadaş herkes bütçesine göre para koyuyor, Genel başkan odasını ben döşüyorum ve sistemi çözecek paramız da var bunların hepsi banka üzerinden yapılıyor. Partiyi kurduğumuz zaman o dokümanları sunarız. Parayı 80 kurucudan topluyoruz 1 veren de var bin veren de. Bağış geleceğine adım gibi eminim ama şu an bağış alamıyoruz. Siyasi partiyi kurduğumuz zaman bağış gelecek şu an teknik nedenlerden dolayı alamıyoruz.

Beştepe'ye giden CHP'li iddiası

"Beştepe'ye giden CHP'li" de büyük gelimeler oluyor. Mahkeme kayıtlarından kimin gittiği çıkacak. Şimdilik bu kadar diyeyim. Bekleyelim görelim acele etmeyelim ben dava açtım 'kim bu' diye.

Ben bunların iftira olduğunu zaten dava açamamalarından belli. Makus tarihi değiştirdiğim için ben kötü adam oldum.

Türkiye gündemine damga vuran "Saray'a giden CHP'li" iddiasıyla ilgili konuşan Muharrem İnce, "Bekleyin, kim olduğu mahkeme kayıtlarından çıkacak" dedi. Ayrıca İnce, partisinin 45 gün içerisinde kurulacağını açıkladı.

* Genel merkezimizin tadilat işleri sürüyor. Ankara'da 19 Mayıs'a planlamıştık ama daha erken bitecek. Partinin kuruluşunu bir otelde açıklamak istemiyoruz. Genel merkezi tamamlayıp açıklayacağız. Nisan ayı içinde yaparız. 45 gün içinde yapmak istiyoruz.

'SİYASETTE MİZAH YOK'

* Yüzde 49'a razı değiliz. Yüzde 50 + 1 almak için çalışacağız. Biz her partiden oy alacağımızı düşünüyoruz. Toplumsal dayanışmayı anlatacağız öncelikle. Toplumda siyasetin kalitesi çok düştü. Mizah yok siyasette.

* İlk kez belki de sanat diyeceğiz. Kimse konuşmuyor. Uzay madenciliği, nano teknoloji derken, sanat diyeceğiz.

ÇATI ADAY HATA OLUR

* Memleket Hareketi'nin sözcüsü olarak söylüyorum. Yakında siyasi parti olacağız. Her parti kendi adayını çıkarsın. Biz de çıkaracağz. Kim en yüksek oy alırsa, ikinci turda söz veriyorum, destekleyeceğiz. Ama onlardan da söz veriyorum. Çatı aday olmaz. Matematik bilimine aykırıdır. Beğendiremezsin bir kesimini.

CHP'den ayrılarak Memleket Hareketi'ni başlatan ve bu oluşumu siyasi partiye dönüştürme yolunda olan Muharrem İnce, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına konuk oldu.

İnce, ''Genel merkezimizin tadilat işleri sürüyor. Ankara'da 19 Mayıs'a planlamıştık ama daha erken bitecek. Partinin kuruluşunu bir otelde açıklamak istemiyoruz. Genel merkezi tamamlayıp açıklayacağız. Nisan ayı içinde yaparız. 45 gün içinde yapmak istiyoruz'' dedi.

CHP ÖRGÜTLERİ ÜZERİNDE ÇALIŞMA YAPMIYORUM

CHP örgütleri üzerinde bir çalışma yapmıyorum ama partimiz kurulduğunda çok katılım olacak biliyorum sadece CHP den değil diğer partilerden de katılım olacak, partiler dışından daolacak. 

İnce, Memleket Hareketi'nin ilk sloganının 'MAVİ' olduğunu açıkladı. MAVİ'nin açılımını ise "Memleket, Adalet, Vicdan ve İş'in baş harflerinden oluştuğunu açıkladı

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.