AB dışişleri bakanları Kıbrıs’ın ‘Türkiye ısrarı’ nedeniyle Belarus yaptırımlarında anlaşama sağlayamadı

AB dışişleri bakanları Kıbrıs’ın ‘Türkiye ısrarı’ nedeniyle Belarus yaptırımlarında anlaşama sağlayamadı

Brüksel’de gerçekleşen Avrupa Birliği dışişleri bakanları toplantısında Güney Kıbrıs’ın Türkiye’ye yaptırım uygulama ısrarı ve süreci bloke etme sebebiyle Belarus’a yönelik yaptırımlarda oy birliği sağlanamadı.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB dışişleri bakanlarının, Rum kesiminin engeli nedeniyle Belarus’a yaptırımlar konusunda anlaşamadığını açıkladı.

Borrell, Rum kesiminin aslında Belarus’a yaptırıma karşı olmadığını ancak Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını istediğini açıkladı. Borrell, “Bu, yüksek gerilimli siyasi bir sorun. Bunu AB Konseyi çözmek zorunda. Nasıl olacağını da şu anda söylemek mümkün değil” dedi. Borrell, konunun, 24-25 Eylül’de yapılacak AB liderler zirvesinde görüşüleceğini ifade etti.

“Doğu Akdeniz konusunda bazı olumlu gelişmeler yaşanıyor”

Tüm üyelerin aslında fikir birliği içinde olduklarını aktaran Borrell, “Bir sonraki Dış İlişkiler Konseyinde bunun mümkün olabileceğini ümit ediyorum. Bir sonraki Dış İlişkiler Konseyine (12 Ekim) kadar Belarus’a yaptırımların kabul edilmesi konusunda elimden geleni yapacağım. Bu kişisel bir taahhüt haline geldi. Çünkü bu konu, Avrupa Birliği’nin güvenilirliğiyle ilgili. Bunu yapamazsak güvenilirliğimiz tehlikeye girer. AB Konseyi’nin siyasi rehberliğinde bunu yapabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Borrell, Doğu Akdeniz konusunda ise olumlu bazı gelişmeler gördüklerini ancak Yavuz gemisi ile ilgili Navtex’in uzatılmasını esef verici olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Borrell, ayrıca AB’nin, Birleşmiş Milletler’in (BM) Libya silah ambargosunu ihlal ettiği gerekçesi ile Türkiye, Ürdün ve Kazakistan’dan üç şirkete ve insan haklarını ihlal ettiği için de Libya vatandaşı iki kişiye yaptırım kararı aldığını açıkladı.

AB Resmi Gazetesinde yayınlanan karara göre, Kazakistan’dan Sigma Airlines, Ürdün’den Med Wave Shipping ve Türkiye’den Avrasya Shipping adlı şirketler Libya’ya uygulanan silah ambargosunu ihlal ettiği gerekçesi ile yaptırım listesine alındı. Ayrıca, insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Mahmoud Mustafa Busayf Al-Werfalli ile Moussa Diab, AB’nin kısıtlayıcı tedbir listesine eklendi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.