"Tayyip Erdoğan ne dediğinin farkında mı?" Barış Yarkadaş'tan Cumhurbaşkanının o sözlerine sert eleştiri! "Taliban’ın ne bizim dini inancımız ne de laikliği temel alan yaşam biçimimizle alakası yoktur!&qu

"Tayyip Erdoğan ne dediğinin farkında mı?" Barış Yarkadaş'tan Cumhurbaşkanının o sözlerine sert eleştiri! "Taliban’ın ne bizim dini inancımız ne de laikliği temel alan yaşam biçimimizle alakası yoktur!"

Korkusuz yazarı Barış Yarkadaş bugünkü "Tayyip Erdoğan ne dediğinin farkında mı?" başlıklı yazısında Erdoğan’ın, Kıbrıs'ta gerçekleştirdiği bayram namazı sonrasında yaptığı açıklamada, “Nasıl ki ABD ile bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa Türkiye ile çok daha rahat yapması lazım. Çünkü; Türkiye’nin onun inancıyla alakalı ters bir yanı yok” ifadelerini sert bir şekilde eleştirdi.

İşta Barış Yarkadaş'ın bugünkü "Tayyip Erdoğan ne dediğinin farkında mı?" başlıklı yazısı;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve Avrupa ile ilişkilerini sürdürebilmek için, Türkiye’yi  ateşe atıyor. Yeni belamız; Afganistan… AKP iktidarı, dünyanın en güçlü devletlerinin bile arkasına bakmadan kaçtığı Afganistan’a Türk askerini göndermek ve güya Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlamak için gönüllü oluyor. böylesine stratejik bir karar anayasanın 90. maddesine göre, TBMM’de konuşulup karara bağlanır. AKP ise anayasanın açık hükmüne rağmen meclisi yok sayıyor. Konu, mecliste hiç konuşulmuyor. Deyim yerindeyse, ‘kafasına göre’ karar alıyor ve ABD’ye asker yazılıyor!

ABD BİLE ŞAŞIRDI…

ABD ise Türk hükümetinden hiç beklemediği bir anda gelen “Havalimanını biz koruyalım” teklifini görünce, iktidara teşekkür ediyor. Çünkü Afganistan, Amerikalıların deyimiyle bir ‘sıcak patates…’ Ve tutanın elini yakıyor…

ABD, 11 Eylül saldırısının ardından işgal etiği Afganistan’da 3000’e yakın askerini ve 2 trilyon dolarını kaybetti. CIA’nin hazırladığı “Taliban Afganistan’da daha da güçlenecek” raporunun ardından ise bu ülkeden çekilme kararı verildi.

Tabii bu çekilme kararının ardında başka bir faktör de vardı:

ABD, Afganistan’dan çekilerek, aslında Çin’in yeni ulaşım projesinin önünü kesmeyi ve Çin ile Rusya’nın yakınlaşmasını engellemek istiyor. Bölgeyi Taliban’a terk ederek, Çin’i Taliban’la baş başa bırakıyor.

Afganistan, şu an ‘Altın Hilal’ denilen uyuşturucu ticaretinin merkezlerinden biri… Ülkede tam anlamıyla bir çift başlılık var. Taliban 60 bin kişilik ordusuyla merkezi yönetime karşı güçleniyor. Yakıyor, yıkıyor, sürgün ediyor…

AKP HİÇ DURUR MU!

ABD’nin yeni Başkanı Biden, yukarıda sıraladığım somut durum dolayısıyla, seçildikten hemen sonra çekilme kararını açıkladı. Bu sırada, ‘’ABD askerinin yerine kimi koyacağız?” sorusuna cevap aranırken, imdatlarına AKP yetişti. AKP iktidarı, “Biz Afganistan’a asker yollarız” açıklamasını yaptı. ABD zaten, Afganistan’ın tamamı için değil, diplomatik temsilcilikler ve uluslararası tekellerin temsilcilerinin korunacağı bir mekanizmayı sürdürmek istiyordu.

ABD’NİN GÖZÜNE GİREBİLMEK İÇİN…

AKP, ABD ile ilişkilerini güçlendirmek ve Biden’ın güvenini kazanabilmek için gözünü karartmış görünüyor. Taliban gibi insanlık düşmanı bir örgütün herkesi ‘işgalci’ olarak ilan etiği bir coğrafyaya, kınalı kuzuları göndermek için can atıyor. Üstelik orada bir grup askerimiz varken ve oradaki ‘’güvenlik riski” her geçen gün askerlerimizin aleyhine gelişirken…

Ancak bu ‘güvenlik riski’nin değişimi ve benzeri konular belli ki AKP’nin umurunda bile değil. Taliban’ın sözcüleri, “11 Eylül’deki çekilmenin ardından ülkede kalan herkes işgalci muamelesi görecektir” diyor ama AKP’liler bu sözleri duymuyor! Duymak da istemiyor!

İşte en somut örnek:

Erdoğan, dün cami çıkışında yaptığı açıklamada, Taliban’a çağrı yapıyor ve şunları söylüyor:

“Nasıl ki ABD ile bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa Türkiye ile çok daha rahat yapması lazım. Çünkü; Türkiye’nin onun inancıyla alakalı ters bir yanı yok.”

YENİDEN BAKTIM…

Doğrusu bu açıklamayı twitter’da görünce “Acaba yanlış mı aktarıldı?” diye düşündüm ve Erdoğan’ın tüm açıklamaları satırı satırına yayımlayan Anadolu Ajansı’nın sitesine baktım. Ve ne yazık ki; bu sözlerin Erdoğan’a ait olduğunu gördüm!

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın bu sözleri hem tehlikelidir, hem de doğru değildir. Taliban, çağdışı bir zihniyetin temsilcisi ve insanlık düşmanı bir örgüttür.

HER ŞEY YASAK!

“İslamın öğrencileri” anlamına gelen Taliban’ın hakim olduğu Afganistan’da, kız çocuklarının okula gitmesi engellenmiş, TV, radyo, müzik, sinema yasaklanmıştır. Taliban, kadınlara peçe takma, erkeklere ise sakal bırakma zorunluluğu getirmiştir.  Bunlara uymayanlar ‘Din Polisi’ tarafından cezalandırılmıştır.

AKP Genel Başkanı Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin temel değerleri ile Taliban’ın karanlık dünyasının yönetim anlayışını nasıl yan yana getirir? Ve nasıl olur da “Onların inancıyla alakalı ters bir durumumuz yok” diyebilir!

Sayın Erdoğan, bu sözlerinizi en kısa sürede düzeltin!

Taliban’ın ne bizim dini inancımız ne de laikliği temel alan yaşam biçimimizle uzaktan yakından bir alakası yoktur!

Taliban, örümcek kafalı yobazlığın dünyadaki temsilcilerinden biridir.

TEMEL FARKLAR…

Laik Türkiye Cumhuriyeti ise; bilime inanan, dini inanç ile yobazlığı birbirinden ayıran, kadın erkek eşitliğini hayata geçirmiş, kimsenin kimsenin inancına ya da inançsızlığına karışmamayı ilke edinmiş bir ‘sosyal hukuk devleti’dir.

ABD’nin Sovyetlere karşı maşa olarak kullandığı gerici-yobaz Taliban’ın hiçbir değeri, bizim temel değerlerimizle uyuşmaz!

AÇIK KONUŞUN!

AKP artık açık konuşmalıdır! AKP iktidarı eğer, “Sünni inancını kirleten” ve bunu kendisine bir kalkan yapan Taliban’ın yaşam biçimi anlayışı ile dini inanç görünümü altındaki sapkınlıklarında bir sakınca görmüyor; hatta ve hatta yakınlık duyuyorsa, bunu da açıkça ilan etmelidir. Herkes de pozisyonunu buna göre düzenlemelidir!


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.