Şirketini sattı ünlü Kıbrıs Yalısı'nı satın aldı! Ödenen para dudak uçuklattı...

Şirketini sattı ünlü Kıbrıs Yalısı'nı satın aldı! Ödenen para dudak uçuklattı...

Yerli mobil oyun şirketi Peak Games'i 2020 yılında 1.8 milyar dolara ABD'li oyun devi Zynga'ya satan Sidar Şahin, Boğaz'daki Kıbrıslı Yalısı'nın bir bölümünü 19 milyon dolara satın aldı.

Dünya Gazetesi'nden Leyla Şahin'in haberine göre, Boğaz'daki Kıbrıslı Yalısı'nın yeni sahibi belli oldu. Harem, selamlık ve müştemilat olmak üzere 3'e bölünmüş durumda olan yalının bir bölümünde artık Sidar Şahin yaşayacak.

19 MİLYON DOLAR'A SATIN ALDI

Peak Games'i 2020 yılında 1.8 milyar dolara ABD'li oyun devi Zynga'ya satan Sidar Şahin, Kandilli’de bulunan ünlü Kıbrıslı Yalısı’nın harem kısmını 19 milyon dolara TRT’de yaptığı spor yorumlarıyla da tanınan Ömer Üründül’den satın aldı.

Selamlık kısmında İzzet Mehmet Paşa’nın varisleri yaşarken, yalının sağ tarafında yer alan harem kısmında ise Sidar Şahin yaşayacak.

21 ODASI BULUNUYOR

Küçüksu’nun en eski yalılarından biri olan bu yalı, sırtını gerisindeki yamaçlara dayamış durumda. Eski Küçüksu Plajı’nın çabucak yanında yer alan Kıbrıslı Yalısı, 64 metrekarelik kıyı cephesine sahip. Kıbrıslı Yalısı’nda 21 oda bulunuyor.

Boğaziçi’nden kelam eden eski kaynaklar, yalının birinci sahibinin Sultan I. Abdülhamit (1725– 1789) periyodu sadrazamlarından İzzet Mehmet Paşa olduğunu ileri sürüyor.

Yalı, ‘Kıbrıslı’ ismini ise Mehmet Paşa ailesinden sonra satıldığı Kıbrıslı Mehmet Emin Paşa’dan alıyor. 1840 yılında Mehmet Paşa tarafından satın alınan yalı; harem, selamlık ve müştemilat olmak üzere üçe bölünmüş durumda.

SİDAR ŞAHİN KİMDİR?

Türkiye’nin önde gelen oyun uzmanlarından biri olan Sidar Şahin, kurucusu ve CEO'su olduğu Peak Games'i ABD'li oyun şirketi Zynga'ya 1.8 Milyar dolara sattı. Peak Games, bu satış işlemi ile Türkiye’nin ilk milyar dolarlık girişimi (Unicorn) olmayı başardı.

İstanbul doğumlu olan Peak Games’in Kurucusu ve CEO’su Sidar Şahin (40 yaşında),Türkiye’nin önde gelen oyun uzmanlarından biridir. Peak Games’i kurmadan önce, Türkiye’de ve dünyanın farklı bölgelerinde yüksek profilli oyun şirketlerini ve başarılı internet girişimlerini yönetmiştir. Şahin Peak Games’in CEO’su ve Kurucularından biri olarak, ekibe liderlik etmekte ve stratejik vizyon sunmaktadır. Şahin, Boğaziçi Üniversitesi’ni lisans eğitiminin ilk senesinin sonunda bırakmıştır.

Bir önceki girişimlerinden biri olan Funpac, 2003 yılında kurulmuş başarılı bir mobil oyun stüdyosudur ve oyunları 30 ülkede, 20’den fazla operatör ve portal üzerinden kullanıcılara ulaşmıştır.

Sidar’ın ikinci girişimi olan Izlesene.com, sosyal video paylaşımı üzerine yoğunlaşmış ve Türkiye trafiğinde Youtube’u geride bırakmıştır. Izlesene.com, bir girişim olarak çıkış yaptığında, Türk Internet endüstrisinde en yüksek değeri yakalayan firma olmuştur. Şu anda Türkiye’nin en değerli ikinci internet ürünü olan Izlesene, Google Adplammer ve IAB raporlarına* göre dünyanın da top 1.000 internet ürünü arasındadır.

Sidar’ın üçüncü girişimi olan Gamegarden, milyon dolarlık bir şirket olup, Türkiye’nin lider medya firmalarından Doğan Grup tarafından satın alınmıştır. Aynı zamanda Trendyol.com’un da ortağı olan Sidar, sitenin Türkiye’nin en büyük ve en hızlı büyüyen e-ticaret sitesi olmasında önemli rol oynamıştır. Tam bir girişimci ruhuna sahip olan Sidar, fikirlerini girişime çevirmek için, Boğaziçi Üniversitesi’ni lisans eğitiminin ilk senesinin sonunda bırakmıştır.

Sidar Şahin’in girişimleri arasında Funpac, izlesene.com, Gamegarden, Trendyol.com bulunmaktadır.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.