Selçuk Kozağaçlı'nın tutuklu yargılandığı ÇHD davası, bugün görüldü

Selçuk Kozağaçlı'nın tutuklu yargılandığı ÇHD davası, bugün görüldü

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve avukat Barkın Timtik'in yargılandığı ÇHD davasının duruşması bugün görüldü.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve avukat Barkın Timtik'in yargılandığı ÇHD davasının duruşması bugün İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

İLK SAVUNMA KOZAĞAÇLI'DAN

18. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dosyayla birleştirilen davada, kimlik tespitlerinin ardından ilk savunmayı Kozağaçlı yaptı.

 

Kozağaçlı, Yargıtay'ın bozma kararının ardından işleyen sürecin usul hatası olduğunu ve tutuksuz yargılandığı bir davaya tutuklu olarak dahil edildiğini belirtti.

Eğer usul hataları yapılmamış olsa, ölüm orucunda yaşamını yitiren Ebru Timtik'in hayatta olacağını, kendilerinin ise tutuklu olmayacaklarını ifade etti.

Kozağaçlı'nın ardından ifadesi alınan diğer tutuklu sanık Barkın Timtik de usulen yapılan hatalar nedeniyle kardeşi Ebru Timtik'in adalet talebiyle ölüm orucunda hayatını kaybettiğin belirtti.

''SİZDEN RİCAM BAŞKA GEREKÇE BULUN''

Kaçma ve saklanma şüphesiyle 3 kez tutuklandığını belirten Kozağaçlı, "İlkinde yurtdışındaydım. Hakkımda soruşturma olduğunu öğrenince IŞİD'in roket attığı yollardan geçip ülkeme döndüm. Buna rağmen kaçma ve saklanma şüphesiyle tutuklandım. İkincisinde bir meslektaşımda misafirken ev basıldı. Arkadaşım gözaltına alındı, benim de telefonumu ve bilgisayarımı aldılar. 59 gün boyunca gidip, 'Benim hakkımda işlem yapın ya da telefonumu geri verin' dedim. 60. gün beni her gün gören savcılar hakimler, kaçma ve saklanma şüphesiyle tutuklandım.

 

Üçüncüsünde hakkımda yakalama kararı çıktığını duyup adliyeye koştum. Beni yine kaçma ve saklanma şüphesiyle tutuklandım. Buna çok öfkeleniyorum. Ama brnim yaptığım ahmaklık. Hukuka aykırı her yakalama kararını ben gidip tamamladım. Bunu hiç kimseye aynı şeyi yapmasını tavsiye etmiyorum. Çünkü ömür geçiyor, ömrümüz çürüyor hapishanede. Sizden ricam, tutukluluğuma başka bir gerekçe bulun'' diye konuştu.

BARKIN TİMTİK SÖZ ALDI

Kozağaçlı'dan sonra Barkın Timtik, savcılık mütalaasına ilişkin söz aldı. 

Timtik, ölüm orucunda hayatını kaybeden kardeşi Ebru Timtik'e selam yollayarak beyanına başladı. 

"Siyasi sebeplerle tutukluyuz. Zamanımız değil sadece, canımız alındı bizden" diyen Barkın Timtik, kardeşi Ebru Timtik'in geçmişte yazdığı dilekçeler ve yazılardan bazı kısımları okudu.

 

TUTUKLULUĞUN DEVAMI KARARI

Duruşma, Selçuk Kozağaçlı ile Barkın Timtik'in avukatları Several Ballıkaya, Oğuzhan Topalkara ve Hasan Fehmi Demir'in savunmalarıyla devam etti. 

Karar için verilen aradan sonra mahkeme, ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve Barkın Timtik'in tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Kararın ardından, duruşma salonunda bulunanlar "Ebru Timtik ölümsüzdür" sloganları attı.

Bir sonraki duruşma, 15 Eylül'de görülecek.

NE OLMUŞTU?

Yargıtay'ın Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasındaki kısmi bozma kararı vermişti. 

Yüksek mahkeme kararında, Kozağaçlı'ya örgüt üyeliği suçlamasıyla 10 yıl 15 ay hapis cezasını bozmuştu. 

Kararda, Kozağaçlı'nın başka bir dosyada örgüt yöneticiliğinden yargılandığına işaret edilmişti.

Yargıtay, diğer tutuklu sanık Barkın Timtik'e örgüt yöneticiliği suçundan verilen 18 yıl 9 aylık hapis cezasını da bozmuş, Timtik hakkında yöneltilen suçlamanın somut delillere dayanmadığı belirtilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.