Sağlık Bakanı Koca: Salgın yeniden şiddetleniyor

Sağlık Bakanı Koca: Salgın yeniden şiddetleniyor

Sağlık Bakanı Bakan Fahrettin Koca, İzmir'de açıklamalarda bulundu. "Koronavirüs salgınında yeniden bir şiddetlenme yaşıyoruz." diyen Koca, "İzmir'de 1 ay öncesine göre %42 oranında vaka artışına şahit olduk'' dedi.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir'de yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:


Ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti. Ancak bu artışın ülkenin her yerinde eşit oranda olmadığını biliyoruz. Bazı illerimizde hasta sayılarında istemediğimiz artışlar görünürken, bazı illerimiz ve bölgelerimizde sağlam tedbirler ve vatandaşlarımızın duyarlılığı sayesinde salgını kontrol altında tutabiliyoruz.

İzmir bu anlamda Bakanlık olarak mercek altına aldığımız merkezlerimizden biri oldu. Yoğun nüfusu ve birçok tatil beldesini içinde barındırması nedeniyle İzmir önemli bir insan akışının yükünü taşıyor. Öte yandan yaz sonunda şehir merkezine ve diğer illere dönüşler nedeniyle hastalığın daha da yayılma potansiyeli mevcut. Bu nedenle İzmir'i ülke çapında salgın kontrolü adına kritik bir yeri var" açıklamasında bulundu.

İzmir'de son 1 ay öncesine göre yüzde 42 oranında bir artış yaşandığını ancak gerekli müdahalelerle ve hızlı tedbirlerle bu artışın kontrol altına alındığını vurgulayan Bakan Koca, "Geçtiğimiz haftalarda çeşitli bölgelerimizde hastanelerimizde yoğunluk en belirgin olarak Orta ve Doğu Anadolu illerimizde olsa da bütün büyükşehirlerimizde zaman zaman sıkıntılarımız oluyor. Valilerimizle, il müdürlerimizle, başhekimlerimizle ve sağlık ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyon ile mücadelemizi sürdürüyoruz. İzmir'de 1 ay öncesine göre yüzde 42 oranında vaka artışına şahit olduk. Yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle bu artışı kontrol altına alındığını ve son bir haftada vaka artışının yüzde 10'lara kadar gerilediğini söylemek istiyoruz. Özellikle 1 hafta, 10 gün sonra daha bir stabil döneme ve daha sonra da düşüşe geçeceğini bekliyoruz. Son dönemde İzmir'de zatürre oranı yüzde 8.2'den 4.9'a kadar düştü. Yüzde 40 oranında zatürre oranında düşeşe girdi. Bu anlamda stabil döneme girdiğimizi söylemek istiyoruz" dedi.

İzmir'de 445 filyasyon ekibinin sahada büyük bir hızla çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Bakan Koca, “Hedefimiz alacağımız tedbirlerle hasta sayısını ve hastane yükümüzü her geçen gün azaltmak ve sahada özelikle filyasyon çalışmasını yaparak temasları tespit edip izole etmeye çalışmak. İzmir'de şu an 445 filyasyon ekibimiz sahada hızla çalışıyor. Türkiye genelinde temaslıların tarama ortalaması 15 saat içerisinde yapılıyor. İzmir'de ise şu an 19 saat önce 15 sonra da 12 saate çekmeyi hedefliyoruz. Temaslıları ne kadar erken tespit edebilirken salgın kontrolünde o kadar başarılı oluruz. Türkiye dünyada filyasyonu en iyi yapan ülkelerden biri hatta tek ülke olduğunu söyleyebiliriz. Bu gücümüzü de İzmir'de sahada bunun etkisini daha da görmeyi umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Bölgedeki durumu yerinde görmek acil müdahale gerektiren konulara çözüm üretmek için ziyaretlerini sürdüreceklerini belirten Bakan Koca sözlerini şöyle tamamladı: "Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş maalesef ağır hastaların ve vefatların da artışına sebep oluyor. Unutulan tedbirler hepimizi acılar yaşatıyor.

Temizlik, maske ve mesafeden ödün veren her ilimizde bu tabloları görüyoruz.  Bu anlamda İzmir başta olmak üzere tüm hemşerilerimi bir kez daha tedbirleri sıkı sıkıya sarılmaya davet ediyorum. Bugün bölgedeki durumu yerinde görmek acil müdahale gerektiren konulara çözüm üretmek için buradayız. Birazdan il sağlık müdürümüzün, saha koordinatörlerimizin ve başhekimlerimizin katılımlarıyla ile değerlendirme toplantılarımızı gerçekleştireceğiz. Bu anlamda alınabilecek yeni tedbirleri istişare edeceğiz. Manisa, Muğla, Aydın, Denizli ve Uşak il sağlık müdürlerimizin, saha koordinatörlerimizin ve başhekimlerimizin katılımlarıyla bölge değerlendirmesini de yapmış olacağız. Böylece bu altı ilimizdeki ihtiyaçları, sağlık altyapısını detaylarıyla değerlendirmiş olacağız."

Bakan Koca, İzmir Katip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nde hasta ziyareti gerçekleştirmek üzere Valilikten ayrıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.