ODTÜ Rektörlüğü'nden 'merdiven boyama' soruşturması

ODTÜ Rektörlüğü'nden 'merdiven boyama' soruşturması

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde Devrim Stadyumu ile yurtlar bölgesi arasındaki merdivenlerin Rektörlük tarafından inatla beyaza boyanmasına karşı her seferinde merdivenleri renklendiren öğrencilere soruşturma açıldı.

ODTÜ Rektörlüğü tarafından merdivenleri gökkuşağı rengine boyayan öğrencilerin bir kısmına ve bir akademik personele soruşturma açıldı.

Evrensel'de yer alan habere göre, tebligattan edinilen bilgiye göre "Merdivenlerde izinsiz olarak toplanan yaklaşık 45 kişilik grubun basketbol sahası yanındaki merdivenlere giden yola sprey ve plastik boyalarla yazı yazmaları" nedeniyle açılan soruşturmaya ilişkin konuşan Eğitim Sen ODTÜ temsilcilerinden Burcu Sarı, “Baskılar her daim ODTÜ bileşenlerini daha da birleştirdi ve üniversitemizin değerlerini savunma konusunda motive etti. Eminim yine aynı şekilde ODTÜ'lüler bu baskıları boşa çıkaracaktır" dedi.

ODTÜ’de Devrim Stadyumu ile yurtlar bölgesi arasında bulunan merdivenleri gökkuşağı rengine boyayan öğrencilerin bir kısmına ve bir akademik personele Rektörlük tarafından soruşturma açıldı.

Soruşturma açılanlardan biri Eğitim Sen İş Yeri temsilcisi olmak üzere, tebligattan edinilen bilgiye göre toplamda 45 kişiye soruşturma açılması bekleniyor.

Soruşturma tebligatlarından birinde disiplin soruşturmasının açılma nedeni, "merdivenlerde izinsiz olarak toplanan yaklaşık 45 kişilik grubun basketbol sahası yanındaki merdivenlere giden yola sprey ve plastik boyalarla yazı yazmaları" olarak açıklanıyor. Bazı öğrencilere ise 5 soruşturma birden açıldığı iddia ediliyor.

"ÜNİVERSİTELER ELEŞTİRİ HAKKI VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN BASKILANMADIĞI YERLER OLMALI"

Eğitim Sen ODTÜ temsilcilerinden Burcu Sarı “Üniversiteler toplum ve doğa yararına düşünce ve bilgi ürettiği ölçüde üniversitedir. Bu bilgi ve düşünceler ise ancak sorgulayıcı, eleştirel ve özgür bir tartışma ortamında yeşerebilir. Bu nedenle üniversitelerin eleştiri hakkı ve ifade özgürlüğünün baskılanmadığı yerler olması gerekir.

Ne yazık ki bu soruşturma silsilesi ODTÜ yönetiminin baskıyla ODTÜ bileşenlerini yönetemeyeceğini hâlâ öğrenemediğini bizlere gösterdi. Sendika temsilcimize dek uzanan bu soruşturmalarla ODTÜ yönetiminin sadece öğrencileri değil çalışanları da yıldırma çabasında olduğunu anlıyoruz.

Fakat bilinmelidir ki, baskılar her daim ODTÜ bileşenlerini daha da birleştirdi ve üniversitemizin değerlerini savunma konusunda motive etti. Eminim yine aynı şekilde ODTÜ'lüler bu baskıları boşa çıkaracaktır" dedi.

NE OLMUŞTU?

İlk kez Gezi döneminde gökkuşağı renklerine boyanan merdivenler Süleyman Soylu’nun Boğaziçi öğrencilerine yönelik hedef gösterici ve cinsiyetçi, homofobik söylemlerinin ardından ODTÜ’lü öğrenciler tarafından tekrar canlandırılmıştı.

Bunun ardından gökkuşağı merdivenleri rektörlük tarafından 4 defa gri, kırmızı-beyaz gibi renklere boyandı. Öğrenciler de her seferinde bir araya gelerek merdivenleri gökkuşağı renklerine tekrar boyamıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.