Noyan Doğan: Bağ-Kur’lular daha az prim ödeyi erken emekliliğe hak kazanacak

Noyan Doğan: Bağ-Kur’lular daha az prim ödeyi erken emekliliğe hak kazanacak

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, Bağ-Kur’luların prim gün sayılarının düşürülmesine yönelik yapılacak düzenleme hakkında, 1.800 gün daha az prim ödeyip, 5 yıl daha erken emekliliğe hak kazanacaklarını ifade etti.

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, Bağ-Kur’luların prim gün sayılarının düşürülmesine yönelik yapılacak düzenleme hakkında kaleme aldığı yazısında, " Bağ-Kur’lular, 1.800 gün daha az prim ödeyip, 5 yıl daha erken emekliliğe hak kazanacak" dedi.

"25 tam yıl çalışıp, 9 bin prim ödeyip, 60 yaşında emekli olabiliyorlar"

Doğan, yazısında şunları söyledi:

"Bugünkü uygulama kapsamında Bağ-Kur’lu erkek çalışanlar 25 tam yıl çalışıp, 9 bin prim ödeyip, 60 yaşında emekli olabiliyor. Kadın Bağ-Kur’lular ise 20 yıl çalışıp, 7 bin 200 prim gün ile 58 yaşında emekliliğe hak kazanıyor. Yaştan dolayı emeklilik (kısmi emeklilik) için de kadın ve erkek çalışanlar 15 yıl (5 bin 400 prim gün) çalışıp, erkekler 55, kadınlar ise 50 yaşında emekli olabiliyor. Mayıs 2008 sonrası Bağ-Kurlu olanlar ise kadın ve erkek fark etmiyor, 9.000 gün prim ödemeleri halinde ilk sigortalı olduğu tarihe göre 60 ila 65 yaş arasında emekli olabiliyor."

"Buna göre, Bağ-Kur’lu çalışanlar, SSK’lılara göre 1.800 gün, yani 5 yıl, daha fazla prim ödeyip, daha geç emekli oluyor. Yapılacak yeni düzenleme ile SSK’lılar ile Bağ-Kur’luların prim günleri eşitlenecek. Bağ-Kur’luların prim gün sayısı 9 bin günden, 7 bin 200 güne düşecek ama yaş şartı değişmeyecek. Böylece 7 bin 200 prim gün sayısını tamamlayan Bağ-Kurlular kadın ise 58, erkek ise 60 yaşında emekli olacak. Bu da şu anlama geliyor, Bağ-Kur’lular, 1.800 gün daha az prim ödeyip, 5 yıl daha erken emekliliğe hak kazanacak."

Düzenle kimleri kapsayacak?

"Düzenleme yapıldıktan sonra Bağ-Kur’lulara, EYT yolu da açılabilir. Açılabilir diyorum, çünkü düzenlemenin 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişlileri kapsayıp kopmayacağı kesin değil. Eğer, 1999 öncesi Bağ-Kur girişlileri kapsarsa; 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanların bugünkü şartlarda 9.000 prim günü beklemeleri gerekiyordu. Düzenleme sonrası 7.200 prim günü dolduran Bağ-Kurlu, EYT’den emekli olabilecek. Ama düzenleme 2008 ve sonrası sigorta girişlileri kapsayacak olursa, EYT’den yararlanılamayacak."

"Gelelim, okuyucuların sorduğu, düzenlemenin kimleri kapsayacağı konusuna. Bilindiği kadarıyla tüm Bağ-Kur’lular, prim eşitlemesinden yararlanamayacak. Yani, tüm Bağ-Kurlu olanların prim gün sayıları 7.200 güne düşürülmeyecek. Esnaf ve sanatkâr dediğimiz; berber, bakkal gibi, yanında 10-15 kişi çalıştıran küçük esnaf yararlanacak. Şu bilgiyi de vereyim; isteğe bağlı sigortalı olanlar da Bağ-Kurlu sayılıyor. İsteğe bağlı sigortalılar da bu imkandan yararlanamayacak."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.