Mansur Yavaş: Melih Gökçek Sadece Evi Almamış, Eşyaların Parasını da Belediyeye Ödetmiş

Mansur Yavaş: Melih Gökçek Sadece Evi Almamış, Eşyaların Parasını da Belediyeye Ödetmiş

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, 31 Mart 2024’te gerçekleşecek yerel seçimde bir kez daha aday olmak için başvuru yaptı. Mansur Yavaş adaylık başvurusu yaparken konuşmasında Ankara halkına da mesaj verdi. Melih Gökçek'in “Usulsüz satış” gerekçesiyle açılan davada verilen ‘tahliye’ kararına ilişkin soruya da yanıt verdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, 31 Mart 2024’te gerçekleşecek yerel seçimde bir kez daha aday olmak için başvuru yaptı.

Mansur Yavaş, yaptığı konuşmada "Kendimi Ankara halkına emanet ediyorum" dedi.

Yavaş, konuşmasının ardından Melih Gökçek’in, önceden Belediye Lojmanı olarak kullanılan Dikmen’deki konutlarına yönelik, “Usulsüz satış” gerekçesiyle açılan davada verilen ‘tahliye’ kararına ilişkin soruya da yanıt verdi.

melih-gokcek3.jpg

Yavaş şöyle konuştu:

Çok sayıda dosyamızın bir kısmı takipsizlik ile sonuçlandı. Gerekli itirazlarımızı yaptık. Belki yüzlerce hakkımızda şikayet edildi daha bir tane soruşturma çıktığı yok. Ancak bizim yaptığımız şikayetlerin dosyası halen bekliyor. Konut davası, bir belediye başkanı üç yıl dolmadan kendi belediyesine ait bir konutu satın alamaz. Sayın Gökçek’e ‘Görevi bırak’ dedikleri esnadan daha sonra kendi başkanlık yazısıyla oturduğu konutun, dört adet konutun satışına karar vermiş. Oysa üç yıl geçmeden satın alamazlar. Kendi ve yakınlarını da kapsar bu yasak.

Takipsizlik verildi. Takipsizliğin kaldırılması için itiraz edeceğiz. Bu bir suçtur. Yerel mahkeme aleyhimize karar vermişti ancak İstinaf Mahkemesi tapunun iptaline ve tekrar belediye adına tesciline karar verdi. Yargıtay süreci de var. Bunun için ben soruşturuldum. Belediyede yaptığımız incelemede özel kalem adına alınan ev mobilyalarının da Gökçek’in evine gittiğini gördük. Bunu da soruşturuyoruz. Sadece evi almamış, eşyaların parasını da belediyeye ödetmiş. Maalesef durum budur. Yargıtay kararını beklemeden evi tahliye etmesi beklediğim bir davranış. Aslında beklemediğim bir davranış ama olması gereken budur."

Melih Gökçek’in 2018 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden eşi ile avukatları adına aldığı ve hâlâ kullandığı dubleks konutlar Mansur Yavaş'ın açtığı dava sonucu satışında usulsüzlük tespit edilerek tekrar ABB'ye devredilmişti. Gökçek, evden tahliye edilecek.

mansur-yavas3.jpeg

CHP Ankara İl Başkanlığı’nda gerçekleşen başvuruda konuşan Yavaş şunları söyledi:

Türkiyemizin gururu başkentimizi gerçek hürriyetine kavuşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Seçimden önce verdiğimiz sözün en büyüğü Ankara halkına israf etmeden, şeffaf, katılımcı ve paylaşımcı bir yönetim getireceğimize, bir zihniyet değişikliği yapacağımızı ve tarafsız bir şekilde Ankara halkına hizmet edeceğimizin sözünü vermiştik.

mansur-yavas.jpg

En büyük projemiz aç ve açıkta kimseyi bırakmamak ve Ankara’dan kazandığımızı yine Ankara halkı için harcamak ve Ankara halkını bütün yönleriyle zengin etmek diye söz vermiştik. Yakında seçimden önce sunduğumuz 100 projeden kaç tanesini gerçekleştirip, kaç tanesini gerçekleştiremediğimizin sunumunu yapacağımız büyük bir toplantı yapıp Ankara halkına söz verdiğimiz gibi hesap vereceğiz.

mansur-yavas1.jpg

Türkiye’ye örnek olacak, şimdiye kadar hiç uygulanmamış, belediyecilikte devrim yaptığımız bir çok uygulama var. Bunları da kamuoyu ile paylaşacağız. Örnek alındık, dünya çapında ödüller de aldık. Biz, ABB’nin adil bir şekilde, tarafsız, israf etmeden ve dürüst bir şekilde yönetileceğini bütün dünyaya göstermek istedik ve çok şükür bugüne kadar bunu başardık. Aynı yolda devam edeceğiz.

Ankara halkına şunun müjdesini verebilirim. Ankara’da mevcut belediyemizin üstüne çok daha fazla belediye katmak suretiyle ve belediye meclisinin çoğunluğunu sağlamak üzere şimdiye kadar topal ördek olarak adlandırıldık ama hiçbir zaman şikayet etmedik, hizmet etmekten de geri almadık. İnşallah, Meclis’te çok sayıda belediye başkanımız ve üyelerimizle birlikte, Cumhuriyet’in başkenti ve dünya başkentleriyle yarışır bir Ankara yapmaya devam edeceğiz. Kendimi Ankara halkına emanet ediyorum."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.