Kuran kursunda korona skandalı! Tam 40 çocuk...

Kuran kursunda korona skandalı! Tam 40 çocuk...

Covid-19 salgınına rağmen eğitime devam edilen Kuran kursunda 9 çocuğun testi pozitif çıktı. Çocukların kursta karantinaya alınmasından sonra vaka sayısı 40'a yükseldi.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle okullar kısmen yüz yüze eğitime geçti, üniversitelerde ise hala uzaktan eğitime devam ediyor.

Eğitim kurumlarında yaşanan bu duruma rağmen Zonguldak’ın Devrek ilçesinde bulunan Gürbüzler Kuran Kursunda okumaya devam eden 9 çocuk koronavirüse yakalandı. Çocukların kursta karantinaya alınmasının ardından Covid-19’a yakalananların sayısı 40’a yükseldi.

İHA’da yer alan habere göre, Zonguldak'ın Devrek ilçesindeki bir Kuran Kursunda öğrenim gören 9 çocuk ve 1 öğretmenin koronavirüs testi pozitif çıktı. Öğrencilerin geçici süreyle kurs binasının bulunduğu yatılı okulda gözetim altında tutulduğu öğrenildi.

Çocukların virüsü ailelerine bulaştırma riski sebebiyle kursun bulunduğu yatılı okulda gözetim altına alındıkları öğrenildi. Gözetim altındaki öğrenciler ve öğretmenin sağlık durumlarının iyi olduğu kaydedildi. Öğrencilerin yaşlarının 15 ila 18 arasında olduğu bildirildi.

KORONAVİRÜSE YAKALANAN ÖĞRENCİ SAYISI 40’A YÜKSELDİ

Öte yandan Halkın Sesi gazetesinde yer alan habere göre, Devrek’in Gürbüzler Köyü’nde faaliyet gösteren Gürbüzler Kuran Kursunda okuyan öğrencilerden testleri pozitif çıkanların sayısı 40’a yükseldi.

Kuran kursunda öğrenim gören çocuklara koronavirüs testi yapıldı. Öğrencilerden 40’ının testi pozitif çıktı. Kursta okuyan diğer öğrencilere de virüsün bulaşmış olabileceği şüphesi üzerinde durulurken, 40 öğrenci yurtta ayrılan özel bölümde karantinaya alındı. Diğer öğrenciler de ayrı bir karantina bölümü oluşturuldu.

Çocukların sağlık durumlarının iyi olduğu, koronavirüs semptomu görülmediği, aileler ile telefonla görüşebildikleri öğrenildi.

'OKULLARIN TAM OLARAK AÇILMADIĞI BİR DÖNEMDE, KURAN KURSU NEDEN AÇIK?'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Zonguldak’ın Devrek İlçesi’nde bulunan Kuran kursunda eğitim gören 40 öğrencinin koronavirüs testlerinin pozitif çıkmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Demirtaş, yüksek hızla yayılan Covid 19 nedeniyle olağanüstü bir süreç yaşandığını kaydederek, şunları söyledi:

“Hastalığın yayılmasını engellemek ve toplum sağlığını korumak için hayatın pek çok alanında kısıtlamalar getirilirken, okulların tam olarak açılmadığı dönemde üstelik de yatılı bir Kuran kursunun açılması öğrencileri, öğretmenleri, aileleri ve toplum sağlığını riske atmak demektir.

‘BU ÇOCUKLARIMIZIN HASTALIĞA YAKALANMASININ HESABINI KİM VERECEK?’

Sağlık Bakanlığı, sosyal mesafe ve maskenin önemini anlatırken, yatılı bir Kuran kursunda çocuklarımız Covid-19’a yakalanmıştır. Bu çelişkili uygulama ve açıklamaların içinde olan çocuklarımıza olmuştur. Bu çocuklarımızın hastalığa yakalanmasının hesabını kim verecek?”

Demirtaş Zonguldak’ın Devrek İlçesi’nde bulunan yatılı Kuran kursu ile ilgili önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

*Zonguldak’ın Devrek ilçesinde bulunan yatılı Kuran kursu, Diyanet İşleri’ne bağlı bir kurs mudur?

*Ne kadar süredir açıktır? Açılmadan önce ve açıldıktan sonra söz konusu kursta Covid -19 tedbirleri ile ilgili olarak kursta herhangi bir denetim yapılmış mıdır?

*Kuran kursunda kaç öğretmen, kaç öğrenci, kaç idari personel ve kaç görevli bulunmaktadır?

*Hangi yaş aralığındaki öğrenciler eğitim görmektedir?

*Eğitim gören çocuklardan kaçı, 13 Ekim Pazartesi günü Milli Eğitime bağlı okullara başlamıştır? Bu konuda bir filyasyon çalışması yapılmış mıdır?

*Kapalı alanlarda toplu şekilde bulunmanın Kovid-19’un bulaşma riskini çoğaltması nedeniyle okulların bile tam olarak açılmadığı, bazı kamu kurum ve kuruluşlarında ve iş yerlerinde esnek çalışmanın uygulandığı böyle bir dönemde bu ve benzeri kursların açık olması öğrencilerin, öğretmenlerin, ailelerin ve toplum sağlığını riske atmak değil midir?

*Zonguldak İl Pandemi Kurulu tarafından, Zonguldak ve ilçelerinde Kovid-19, tedbirleri kapsamında, kurs, etüt ve benzeri yerlere ilişkin herhangi bir karar alınmış mıdır?

*Öğrenim gören 40 çocuğumuzun Covid-19 hastalığına yakalanmasının sorumlusu kimdir?
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.