Karar verilmesi bekleniyordu: Çorlu Tren Faciası 25 Nisan'a ertelendi

Karar verilmesi bekleniyordu: Çorlu Tren Faciası 25 Nisan'a ertelendi

Tekirdağ Çorlu’da 25 kişinin hayatını kaybettiği, 328 kişinin ise yaralandığı Çorlu Tren Katliamı’nın 19. duruşması bugün Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada karar çıkması bekleniyordu ancak duruşma birkaç dakika içinde 25 Nisan’a ertelendi. Aileler mahkeme heyetini yuhalayarak tepki gösterdi, 6 yıldır adaletin gelmediğini ifade etti.

Duruşma öncesi katliamda yakınlarını kaybedenler duruşmanın görüleceği salonun önüne yürüyüş gerçekleştirdi. 09.00’da Santral Durağı önünde buluşan aileler yürüyüşle Halk Eğitim Merkezi’ne geçti. Yürüyüşe CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Emek Partisi Genel Başkanı Seyit Aslan ve Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Sera Kadıgil de katıldı. Halk Eğitim Merkezi önünde basın açıklaması okundu.

uruşma öncesi katliamda yakınlarını kaybedenler duruşmanın görüleceği salonun önüne yürüyüş gerçekleştirdi. 09.00’da Santral Durağı önünde buluşan aileler yürüyüşle Halk Eğitim Merkezi’ne geçti. Yürüyüşe CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Emek Partisi Genel Başkanı Seyit Aslan ve Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Sera Kadıgil de katıldı. Halk Eğitim Merkezi önünde basın açıklaması okundu.

‘Gerçek sorumlular yargılanmadığı sürece adalet rayların altında kalacak’


Basın açıklamasını aileler adına faciada hayatını kaybeden Bihter Bilgin’in annesi Zeliha Bilgin okudu. Böyle önemli bir günde aileleri yalnız bırakmadıkları için teşekkür ederek söze başlayan Bilgin, “Bu davadan anladığımız tek bir şey var: Bu ülkede gerçek adalet yok. Aileler ve avukatlar, hatta sanık avukatları dahil olmak üzere herkes üst düzeyi işaret etti. TCDD’nin eksikliklerini, yol bekçisinden tutun da iptal edilen yol bakım ihalelerini, altyapıdan bihaber personelini, müdürünü, şefini beş buçuk yıldır hep anlattık. Tüm delillere rağmen üst düzeye ulaşamadık” dedi. Bu davada gerçek olan tek şeyin üst düzey yöneticiler yargılanmadan bu davanın kapatılamayacağını ifade eden Bilgin, “Son duruşmada sanık avukatlarının sundukları itiraf olarak kabul edilip duruşma olası kastla bitirilmeliydi. Üst düzey sorumlular derhal davaya dahil edilmeliydi. Gerçek sorumlulular yargılanmadığı sürece adalet yerini bulmayacak, rayların altından çıkmayacak, siyasi gücün altında ezilmeye devam edecek” diye konuştu.

‘Bilinçli taksir değil olası kast’

Dört gün önce zamanın bölge müdürü Veysi Kurt’un tekrar TCDD Müdürlüğüne atandığını hatırlatan Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz ise “Bunu yapan bu ülkenin iktidarıdır, Cumhurbaşkanıdır. Bunu mahkeme salonlarına getiremeyen bu adalet saraylarındaki savcılar, hakimlerdir. Bugün TCDD yöneticileri, bürokratlar bir kez olsun sorgulanmamışken bugün bu davada bizim karşımızda ceza almaları gerekliydi. Biz bunu göremedik” dedi. 6 yıldır çabalarıyla sanık sayısını 4’ten 13’e çıkardıklarını ve bu sanıkların da suçu olduğunu ifade eden Öz, bilinçli taksirle değil olası kastla cezalandırılmalarını ve sanıkların bugün duruşmadan sonra evlerine değil cezaevine gönderilmesini istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.