İzmir barosunun talebi reddedildi! İlçe seçim kurulu, mahkeme kararını tanımadı!

İzmir barosunun talebi reddedildi! İlçe seçim kurulu, mahkeme kararını tanımadı!

İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs ile mücadele gerekçesiyle baroların genel kurullarının erteleme kararına ilişkin açılan davada yürütmeyi durdurma çıktı. İzmir Barosu’nun bu karar üzerine hafta sonu genel kurul ve seçim yapılması başvurusu bu kez Konak İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından reddedildi.

İçişleri Bakanlığı'nın baroların genel kurullarının erteleme kararına ilişkin İzmir'de açılan davada yürütmeyi durdurma çıktı. İzmir Barosu’nun bu karar üzerine hafta sonu genel kurul ve seçim yapılması başvurusu bu kez Konak İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından reddedildi.

İzmir Barosu seçimlerinde Cumhuriyetçi grubun adayı Mustafa Çetin’in başvurusu sonucunda İzmir 1. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkemenin yürütme kararını durdurduğunu açıklayan Mustafa Çetin şunları söyledi:“İzmir’de de hakimler var. Uygulanan hukuksuzluğa karşı hukukla mücadele edeceğimizi söyledik. Hakkımızı hukuk yolunda aradık. meslektaşlarımız adına açmış olduğum davada, Baroların Genel Kurullarının Ertelenmesine Yönelik karara karşı ‘yürütmenin durdurulmasına’ karar verildi. Ben bunu tüm avukat arkadaşlarımız adına yaptım” dedi. 

İLÇE SEÇİM KURULU BARONUN BAŞVURUSUNU REDDETTİ 

İzmir 1. İdare Mahkemesi'nin verdiği kararın ardından İzmir Barosu yönetimi, seçimlerin yapılması için Konak İlçe Seçim Kurulu'na başvurdu. Konak İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı,Barosu’nun bu hafta sonu yapılacak genel kurul ve seçiminin yapılması başvurusunu reddetti.

Kararda şu ifadelere yer verildi: 1. İzmir Barosu Olağpan Genel Kurulu’nun 18.10.2020 tarihinde yapılması yönündeki taleplerin reddine2. 1136 sayısı Avukatlık Kanununun 84. ve ek 3. maddesinde aranan koşullar yeniden sağlanarak başkanlığımıza müracaat edildiği takdirde İzmir Barosu Olağan Genel Kurulu’nun yapılıp yapılmayacağının ayrıca değerlendirileceği"Sosyal medyadan seçim kurulunun ret kararını paylaşan Mustafa Çetin, ''İzmir 1. İdare Mahkemesince baroların genel kurullarının ertelenmesine ilişkin karara dayanak işlemden yönünden yürütmeyi durdurma kararı verilmiş olmasına rağmen, ilçe seçim kuruluna bu haftasonu genel kurulumuzun yapılmasına yönelik başvurumuz reddedilmiştir''

1. İdare Mahkemesi'nin kararı:

izmir-yeni-1.jpg

İlçe Seçim Kurulu'nun kararı:

izmir-yeni-2.jpegizmir-yeni-3.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.