İsmail Saymaz Sözcü'de Erdoğan Aktaş'la Birlikte Çalışacak

İsmail Saymaz Sözcü'de Erdoğan Aktaş'la Birlikte Çalışacak

Türkiye’de birçok gündem oluşturan haberde ismi bulunan Saymaz, Hürriyet’ten ayrıldıktan sonra Best FM ve Halk TV’de yorumcu olarak çalışmıştı. Erdoğan Aktaş, çeşitli gazete ve televizyonlarda çeşitli görevlerde bulunmuş Habertürk TV de Gece Raporu programını hazırlayıp sunuyordu.

Hürriyet Gazetesi’ndeki 18 yıllık çalışma hayatını  Mart ayında bitiren İsmail Saymaz, yeni bir anlaşmaya imza attı. Gazeteci İsmail Saymaz, Sözcü Gazetesi ile  anlaştı. Saymaz'ın  Sözcü Gazetesi için araştırma ve özel haberler, Sözcü TV’de de yorumculuk yapacağı edinilen bilgiler arasında.

Sözcü TV Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Aktaş’la çekildiği bir kareyi takipçileri ile paylaşan Saymaz'ın kişisel instagram hesabından yaptığı ilk paylaşımı;

“Ve nihayet Sözcü TV, Erdoğan Aktaş’ın öncülüğünde yayın hayatına ilk adımını atıyor. Bundan böyle Türkiye’nin en bağımsız, en özgürlükçü ve en etkili televizyonunu kurmak için yola çıkıyoruz. Yolumuz açık olsun ''biçiminde  oldu.

Sözcü TV’nin Genel Yayın Yönetmenliği koltuğuna deneyimli isim Erdoğan Aktaş getirildi.

Sözcü TV’nin Genel Yayın Yönetmenliği ve  Genel Müdür'lüğünü  yapacak olan Erdoğan  Aktaş  yayına çıkması hedeflenen Sözcü TV'nin kuruluş çalışmalarınıda yürütecek.

Sözcününün geçtiğimiz günlerde yaptığı haberden edindiğimiz bilgilere göre;

SÖZCÜ TV'yi hayata geçirmek için uydu üzerinden ulusal yayın yapan bir TV kanalı satın alınmıştı. Kanalın logosunu değiştirip ‘SÖZCÜ' adını vermek için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na başvurulmuş ancak 60 gün içinde başvurunun sonuçlandırılması gerekirken sürenin  dolmasına rağmen RTÜK'ten herhangi bir sonuç gelmemişti.

SÖZCÜ'nün  “RTÜK SÖZCÜ'DEN NEDEN ÇEKİNİYOR” sorusuna, RTÜK de yazılı açıklama yapmıştı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin çıklamada SÖZCÜ TV için RTÜK İzin ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı'nın inceleme yaptığı belirtildi. İncelemede mevzuata aykırı durumlar tespit edildiği öne sürülen açıklamada “Eksikliklere ilişkin dosya, gerekli idari düzenlemelerin yapılması için bu hafta yapılacak olan Üst Kurul gündemine alınmıştır. Televizyonun kurulumuna ilişkin eksikliklerin tamamlanması, yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi halindeyse dosya yeniden değerlendirmeye alınabilecektir” denmişti.

Sözcü TV avukatı Şahin Mengü, “SÖZCÜ TV için RTÜK'e yapılan başvurunun üzerinden 5 ay 26 gün geçmiştir ve hiçbir cevap verilmemiştir. Yasalarımız uyarınca idareye yapılan başvuruya 60 gün içinde cevap verilmesi zorunluluğu vardır. 60 gün makul bir süredir ve cevap verilir, eksik varsa da giderilir. Yasası gereği bağımsız otorite olması gereken RTÜK saraya ve iktidara bakarak, tarafsız yayın yapan, demokrasiden yana olan yayın kuruluşlarına kapatma ve para cezaları veren bir kurum haline geldi.

RTÜK üyelerinin çoğunluğunu iktidar partisinin Meclis'te seçtikleri oluşturuyor. Onlar da kendisini seçen iktidara bakıp ona göre davranıyor. Oylamalarda bir iki farkla iktidar partisi üyelerinin dediği oluyor. Bu da yanlıştır. RTÜK yasasının ve seçim sisteminin de değişmesi gerekir.” biçiminde açıklama yapmıştı.

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.