İşkenceyle suçlanıyordu... BAE'li polis şefi Interpol Başkanı seçildi!

İşkenceyle suçlanıyordu... BAE'li polis şefi Interpol Başkanı seçildi!

BAE'li polis şefi Ahmed Naser Al-Raisi, İstanbul'da yapılan genel kurulda Interpol Başkanlığı'na seçildi.

Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) Başkanlığına Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) Ahmed Naser Al-Raisi'nin seçildiği bildirildi.

Gerçek Gündem'in haberine göre; İstanbul'da yapılan genel kurulda başkan seçilen Al-Raisi'nin adaylığı tartışma yaratmıştı. Al-Raisi, Birleşik Arap Emirlikleri'nde siyasi muhaliflere işkence yapmakla suçlanıyor.

Daha önce Körfez İnsan Hakları Merkezi, Haziran 2021'de Al-Raisi hakkında Paris'te suç duyurusunda bulunmuştu. BAE'li polis şefi hakkında genel kurul öncesinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na da işkence ve kötü muamele iddiasıyla suç duyurusunda bulunulmuştu.

Al-Raisi'ye yöneltilen suçlamaların odağında 2017'de BAE'de siyasi muhalif Ahmed Mansoor'a yönelik uygulanan sistematik kötü muamele ve işkence bulunuyor.

İnsan hakları örgütleri, Al-Raisi'nin Interpol'ün kırmızı bülten sistemini kötüye kullandığını ve BAE gibi kötü şöhretli bir ülkenin güvenlik aygıtının en tepe noktalarında yer aldığını söylüyor.

Al-Raisi, BAE'de 2015'ten bu yana İçişleri Bakanlığı Genel Müfettişi olarak görev yapıyor.

Dört yılda bir değişen Interpol Başkanlığı koltuğu esasen onursal bir değere sahip. Kurumun başkanlığını üstlenen kişiler bu işi gönüllü olarak yapıyor ve bunun yanında kendi ülkelerinde üstlendikleri görevleri de devam ettiriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.